18 سنبله 1397, 08:57 کابل
  •  معترضان در لندن خواستار آزادی «شیخ زکزاکی» شدند

ده‌ها نفر از مسلمانان و فعالان حقوق بشری شنبه شب باتجمع مقابل سفارت نیجریه در لندن خواستار آزادی فوری شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی این کشور شدند.

به گزارش ایرنا، شرکت‌کنندگان در این حرکت اعتراضی، با حمل پلاکارد و سردادن شعارهایی، جنایت‌های صورت گرفته توسط ارتش نیجریه ضد شیعیان این کشور را محکوم  کردند و خواستار آزادی «شیخ زکزاکی» شدند.

«شیخ ابراهیم زکزاکی» و همسرش 23 قوس 1395 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر «زاریا» Zaria در ایالت «کادونا» Kaduna شمال این کشور بازداشت شدند.

نیرو‌های ارتش نیجریه در روز بازداشت شیخ زکزاکی، با تیراندازی به سوی تجمع کنندگان در برابر حسینیه و منزل وی،  صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را  به شهادت رسانند.

دادگاه عالی نیجریه در دسامبر 2016 حکم آزادی فوری شیخ زکزاکی را صادر و ارتش و سازمان‌های امنیتی نیجریه را به پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده وی محکوم کرد، اما ارتش و این سازمان ها ضمن امتناع از اجرای این حکم، شیخ زکزاکی را همچنان در بازداشت نگه داشته اند.

منابع نزدیک به خانواده رهبر جنبش اسلامی نیجریه اعلام کرده اند وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی وخیم است، لذا هرچه سریعتر باید آزاد شود.

در ماه های اخیر مردم نیجریه با برگزاری تظاهرات گسترده در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده اند.

 

تگ

کامنت