04 میزان 1397, 08:59 کابل
  • ترامپ مضحکه ای در تاریخ دیپلماسی آمریکا

برخی ناظران آمریکایی در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل درباره انزوای بلندپایه ترین مقام این کشور در این گردهمایی جهانی هشدار داده بودنداما کمتر کسی تصور می کرد که وی در میان سخنانش مورد مضحکه رهبران بین المللی قرار گیرد.

سخنرانی روز سه شنبه دونالد ترامپ در سازمان ملل همچون همیشه با حاشیه هایی همراه بود اما هیچ کدام از آنها همچون شلیک خنده رهبران جهان به سخنان ترامپ، در رسانه های آمریکایی بازتاب نیافت. خنده ای که حتی خود ترامپ را شوکه کرد و گفت: انتظارش را نداشتم. تسمخر ترامپ درباره دستاوردهای بی سابقه داخلیش البته همه ماجرا نبود و در میان سخنرانی، پوزخندهای هیات آلمانی به نصیحت های رئیس جمهوری آمریکا درباره سیاست انرژی دولت آلمان، توجه بسیاری را جلب کرد.

 ساعتی بعد، تارنمای سی ان ان با انتشار گزارشی با عنوان 'دونالد ترامپ در سازمان ملل پز داد و به او خندیدند' نوشت: ترامپ در گذشته و در جریان رقابت های انتخاباتی گفته بود جهان به ما و سیاست های باراک اوباما می خندد. 

سی ان ان افزود: اما ترامپ اصلا توقع چنین واکنشی را نداشت. اگر ترامپ واقعا فهمیده که دنیا به چه چیزی خندید، باید در توئیتر جوابی در آستین آماده کرده باشد.

 روزنامه نیویورک تایمز نیز نوشت: رئیس جمهور ترامپ که دومین سخنرانی خود را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سه شنبه ارائه داد، چندجانبه گرایی را زیر سوال برد و به ایران، اوپک، ونزوئلا و دادگاه کیفری بین المللی حمله کرد.

 این روزنامه افزود: دیگر رهبران مهم جهان که پس از وی سخن گفتند، از جمله ترکیه، ایران و فرانسه، از محورهای سخنان آقای ترامپ انتقاد کردند.

 حتی تلویزیون فاکس نیوز آمریکا که از مواضع رئیس جمهوری این کشور حمایت می کند نتوانست از مورد مضحکه قرار گرفتن ترامپ بگذرد هر چند گزارشگر فاکس نیوز مدعی شد: ترامپ کم نیاورد وگفت: 'من انتظار این واکنش را نداشتم، اما این خوب است.' از سوی دیگر بن رودز، مشاور سابق باراک اوباما در توئیتر خود نوشت که به سختی می توان عمق پیامدهای مورد تمسخر قرار گرفتن مهمترین نهاد دولت آمریکا را توسط رهبران جهان، درک کنیم. 

در پایان سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا، دست زدن های کم توان حاضران، میزان استقبال از سخنان وی را نشان می داد.

به ویژه آنکه، ساعتی بعد همان حاضران به شدت برای 'امانوئل مکرون' و انتقادهای وی از یکجانبه گرایی آمریکا دست زدند.

 به اعتقاد تحلیلگران، سخنرانی رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل و دفاع وی از سیاست های یکجانبه اش، نمایش تمام عیار ناسیونالیسم آمریکایی بود.

سخنرانی ای که بیشتر مناسب یک نشست انتخاباتی بود تا یک مجمع مهم بین المللی.در حالیکه روز سه شنبه، روسای جمهوری همچون روحانی و مکرون از پشت همان تریبون بر ضرورت همکاری بین المللی و نقش سازمان ملل تاکید کردند، ترامپ با حمله به این اصول، انزوای آمریکا را در این گردهمایی مهم بین المللی به نمایش گذاشت. 

اما بدتر از آن، بیان سخنانی توهم آمیز درباره دستاوردها و جایگاهش بود که با شلیک خنده رهبران جهان همراه شد؛ رخدادی غیرمنتظره که در تاریخ دیپلماسی آمریکا و جهان ثبت خواهد شد.

کامنت