• گزافه گویی های جدید «پمپئو»، «بولتون» و «برایان هوک» علیه ایران

«مایک پمپئو» وزیر خارجه، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «برایان هوک» Brian Hook رئیس«گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه در نشست لابی ضد ایرانی موسوم به «متحد علیه ایران هسته‌ای» (UANI) در نیویورک بار دیگر به تکرار اتهامات و ادعاهای واهی شان علیه برجام و ایران پرداختند.

به گزارش رادیو دری، «پمپئو» در این نشست در اظهاراتی مضحک جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تررویسم متهم و ادعا کرد ایران یک مشکل در خاورمیانه و جهان است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این نشست از تلاش گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه)  برای ایجاد ساز و کارهایی خاص برای حفظ کانال مالی با ایران جهت حفظ برجام انتقاد کرد و گفت: این اقدام گروه 1+4، وی را «مأیوس و برآشفته» کرده است.

«بولتون» نیز در این نشست با تکرار یاوه گویی های «پمپئو» تاکید کرد واشنگتن اجازه نمی‌دهد «اروپا یا هرکس دیگری تحریم‌های آمریکا را دور بزند.»

«برایان هوک» هم در این نشست، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از تروریسم متهم و ادعا کرد ایران عامل افزایش تنش در منطقه است.

ایران برای مبارزه با گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا در عراق و سوریه به درخواست رسمی این کشورها، کمک مستشاری به آن‌ها ارائه می‌کند؛ اقدامی که به هیچ وجه به مذاق مقامات آمریکایی خوشایند نیست.

رئیس«گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا همچنین برجام را تجربه‌ای ناموفق خواند و مدعی شد ایران همچنان به دنبال «توسعه‌طلبی» است.

«گروه اقدام ایران» نام نهاد جدیدی است که در وزارت خارجه آمریکا با هدف هدایت و هماهنگ‌سازی تلاش‌ها علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برجام تشکیل شده است.

آمریکا بعد از خروج از برجام (8 می)  کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

در همین راستا؛ «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دوشنبه 6 اوت طی فرمانی برخی تحریم های غیرقانونی این کشور علیه ایران را بازگرداند.

این اقدام ترامپ با محکومیت گسترده داخلی و بین المللی مواجه شده است.

04 میزان 1397, 09:31 کابل
کامنت