18 عقرب 1397, 11:38 کابل
  •  ادامه رویکرد خصمانه واشنگتن؛ ترامپ فرمان «وضعیت اضطراری ملی» درباره ایران را تمدید کرد

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب فرمان وضعیت اضطراری ملی درباره جمهوری اسلامی ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش رادیو دری، این فرمان برای نخستین بار در 15 نوامبر  1979 (24 آبان سال 1358) توسط رئیس جمهوری وقت ایالات متحده امضا شد و از آن زمان، هر ساله تمدید شده است.

این فرمان به رئیس جمهور آمریکا این اختیار را می دهد که اموال و دارایی های ایران را توقیف کند.

آمریکا تاکنون میلیاردها دلار از دارایی های متعلق به جمهوری اسلامی ایران را به صورت غیر قانونی توقیف کرده است.

در همین حال؛ «استیون منوچین» Steven Mnuchin وزیر خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه شب  از قطع کامل دسترسی ایران به «سوئیفت» SWIFT (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) در آینده نزدیک خبر داد.

«سوئیفت» پیشتر (همزمان با اعمال دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران) دسترسی برخی از بانک‌های ایرانی به این سامانه بانکی بین المللی را تعلیق کرده بود. 

مقر «سوئیفت» SWIFT  که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کند، در بلژیک قرار دارد اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند.

آمریکا بعد از خروج از برجام  کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سه شنبه هشتم می خروج واشنگتن از برجام و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای را اعلام کرد.

این تحریم ها در دو دوره 90 و 180 روزه باز می گشت؛ دور نخست از هفتم اوت به اجرا گذاشته شد. دور دوم نیز روز دوشنبه پنج نوامبر رسماً اجرایی شد.

اقدام آمریکا در خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران  با محکومیت گسترده  بین المللی مواجه شده است.

بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان و اتحادیه اروپا به عنوان طرف های برجام تاکید کرده اند از این توافق بین المللی حمایت می کنند.

تگ

کامنت