19 قوس 1397, 09:01 کابل
  •  سناتور امریکایی: واشنگتن، سعودی‌ها را سر پا نگه داشته است

سناتور جمهوری‌خواه امریکا با اشاره به ضعف ارتش عربستان گفت: این امریکا است که سعودی ها را سر پا نگه داشته است.

"لیندسی گراهام" روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» با انتقاد از عملکرد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که عربستان مهمترین شریک آمریکا در مقابله با ایران است، تصریح کرد: اگر کمک‌های ایالات متحده نبود، سعودی ها باید ظرف یک هفته در عربستان سعودی فارسی حرف می‌زدند و نیاز ما به آنها به مراتب کمتر از نیاز آن‌ها به ما است.

گراهام با اشاره بهاجرای قتل خاشقچی، ولیعهد سعودی را یک دیوانه ویرانگر خواند و گفت: بن سلمان تصور می‌کرد می‌تواند فردی را به کنسولگری بکشاند، وی به شکلی بی‌رحمانه به قتل برساند و آن را انکار کند.

این عضو کمیته نیروهای مسلح سنا جلسه رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا "سیا" را بهترین گزارشی دانست که تا کنون در مورد قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان و نقش بن سلمان دریافت کرده است.

گراهام با استناد به این گزارش گفت: فردی که مأمور قتل خاشقچی بود، مرد دست راست  بن سلمان است و اکنون برای هیچ‌ یک از سناتورهای حاضر در جلسه با سیا تردیدی باقی نمانده که بن سلمان در قتل خاشقچی دخیل بوده است.

گزارش نهادهای اطلاعاتی ترکیه و آژانس اطلاعات مرکزی امریکا "سیا" حاکی است که خاشقچی با دستور مستقیم شخص محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به قتل رسیده است.

با وجود این مقامات دولت ترامپ همچنان از رژیم سعودی و ولیعهدش دفاع می کنند.

دولت امریکا، تاکنون از محکومیت ریاض در پرونده قتل خاشقچی خودداری و تلاش کرده است تا از قراردادهای نظامی هنگفت خود با ریاض حراست کند.

تگ

کامنت