21 قوس 1397, 08:10 کابل
  • ترامپ: در کنار بن سلمان می ایستم

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سه شنبه شب تاکید کرد به رغم انتقادات شدید بین المللی از ولیعهد عربستان بر سر ماجرای قتل جمال خاشقجی، وی همچنان از «محمد بن سلمان» حمایت خواهد کرد.

مقامات دولت آمریکا به ویژه ترامپ در روزهای اخیر در حالی که عربستان با سیل انتقادات به دلیل تهاجم به یمن و قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی رو به رو است از سعودی ها دفاع می کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا سه شنبه 20 نوامبر در بیانیه ای اعلام کرد آمریکا «شریک» عربستان باقی خواهد ماند حتی اگر ولیعهد سعودی از طراحی قتل «خاشقجی»، مطلع بوده باشد.

ترامپ در این بیانیه همچنین تجارت تسلیحاتی ریاض با واشنگتن را ستود و تاکید کرد آمریکا فروش سلاح به عربستان را ادامه می دهد.

دولت آمریکا تاکنون از محکومیت ریاض در پرونده قتل «خاشقجی» خودداری و تلاش کرده تا از قراردادهای نظامی هنگفت خود با ریاض حراست کند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد،  واشنگتن و ریاض تلاش می کنند قتل «خاشقجی» را به گونه ای  تفسیر کنند که نقش «بن سلمان» در آن انکار شود.

«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی، سه شنبه 2 اکتبر پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد.

رژیم سعودی جمعه 19 اکتبر، بعد از 18 روز سکوت و تکذیب سرانجام تحت فشارهای جامعه جهانی تایید کرد، «خاشقجی» در کنسولگری این کشور به قتل رسیده است.

روزنامه بریتانیایی گاردین اخیرا در گزارشی اعلام کرد روند تحولات عربستان در سال های اخیر از یک الگوی واضح پیروی می کند؛ از زمانی که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان شده است، ریاض  هرگونه مخالفتی را صرفنظر از آنکه از سوی چه کسی باشد به طرز وحشیانه سرکوب می کند.

تگ

کامنت