•  بررسی مطبوعات چاپ کابل 21 جدی 1395

 "افغانستان در چنبره  مشکلات داخلی و بین المللی" ،" مشکلات بی جا شدگان در فصل زمستان " و"آیا پاکستان افغانستان را منزوی ساخت ؟ " سرمقاله روزنامه های مهم چاپ امروز کابل است که در ادامه میخوانید:

 "افغانستان در چنبره  مشکلات داخلی و بین المللی" عنوان سرمقاله ی روزنامه چراغ است که در آن چنین آمده است :

موضوع افغانستان این روزها در آستانه ورود ترامپ به کاخ سفید بار دیگر توسط مقامات ارشد امریکایی مورد بحث قرار گرفت.

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز دریک سخنانی گفت، وی با تشکیل حکومت وحدت ملی، افغانستان را از ورود به یک بحران بزرگ نجات داده است.

در هر صورت مضمون آنچه این روزها از سوی مقامات امریکایی در مورد افغانستان شنیده می شود این است که این کشور ماموریت خود در افغانستان را موفقیت آمیز دانسته و البته تاکید زیادی بر ادامه همین روند در افغانستان می کند.

چراغ می افزاید : 


دولتمردان امریکا در حالی مأموریت خود در افغانستان را موفقیت آمیز می دانند که به باور بسیاری از تحلیلگران و شهروندان افغانستان، این مأموریت چندان قرین به موفقیت توصیف نمی شود.

از سوی دیگر، مواضع روسیه نیز اخیرا شکل نگران کننده ای به خود گرفته است.

روسیه در روزهای اخیر به صورتِ کم سابقه ای در مورد افغانستان اعلام موضع کرده و حضور امریکا در کشور را به باد انتقاد گرفته است.

در همین راستا، روسـیه اخیراً با حضور کشورهای چین و پاکستان نشستی را در مسکو برگزار کرد که با واکنش تند مقام های افغانسـتان رو به رو شد.

این نشست هرچند از سوی کاخ سفید استقبال شد، ولی مقام‌ها و برخی فرماندهان ارشد جهادی افغانستان در این مورد نگرانند.

 هنوز واقعاً مشخص نیست که روسیه به دنبال چه اهدافی در منطقه و افغانستان است و می خواهد با چه پیش فرض ها و تعامل هایی وارد این جنجال ها شود.

ظاهراً روس ها داعش را اصلی ترین نگرانیِ خود می دانند و نسبت به منشأ و اهدافِ آن تردید دارند

" مشکلات بی جا شدگان در فصل زمستان "عنوان سرمقاله روزنامه ی افغانستان است که در آن چنین آمده است :

قرار است حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد در هفته های آینده کمپاین کمک به بیجاشده گان داخلی را راه اندازی کند.

طبق آمارهای نشر شده از سوی نهادهای دولتی، در یک سال گذشته نزدیک به یک میلیون نفر در افغانستان آواره شده اند که بیش از 300 هزار تن آنان دوباره به محل سکونت اصلی شان بر نگشته اند.

وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی گفته است که دولت افغانستان برای رسیدگی به مشکلات بیجاشده گان داخلی، نیاز به کمک 500 میلیون دالری دارد.

نویسنده می افزاید :

اکنون در فصل زمستان و با توجه به سرمای شدید، مشکلات بیجاشده گان داخلی افزایش می باید و آنها بیشتر از هر زمانی دیگر در معرض خطرات ناشی از سرمای شدید، قرار می گیرند.

طبق آماری که وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی اعلان کرده است، از آغاز سال جاری تا کنون بیش از 1500 نفر بر اثر حوادث طبیعی جان داده اند و نزدیک به 3000 نفر دیگر زخمی شده اند.

اگر در فصل زمستان به مشکلات بیجاشده گان داخلی توجه نشود و برای آنها کمک های لازم و به موقع صورت نگیرد، خطر سرما جان بسیاری از بیجاشده گان را تهدید می کند و آمار تلفات ناشی از حوادث طبیعی نیز افزایش خواهد یافت.

و روزنامه ی ماندگار نیز در سرمقاله ای تحت عنوان "آیا پاکستان افغانستان را منزوی ساخت ؟ "چنین نوشته است :

رییس‌جمهورغنی، در سال دومِ کاری‌اش تأکید داشت که پاکستان منزوی شده است.

او بارها با انتقاد از سیاست‌های دوگانۀ پاکستان در برابر افغانستان و عدم همکاری این کشور در امر مبارزه با تروریسم، گفته بود کسانی‌که با افغانستان همکاری نکردند، در انزوا هستند و باید فکر جـدی برای آیندۀ خود بکنند.

حتی او در نشست سرانِ ناتو در وارسا نیز از پاکستان به‌ شدت انتقاد کرده بود و از انزوایِ آن کشور سخن گفته بود.

وی گفته بود که انتظار می‌رود ابتکاراتِ منطقه‌ ای ما با همسایگان، نتایج برجسته‌ ای به همراه داشته باشد، اما پاکستان از این قاعده مستثنی است. همچنان او کمک‌های پانصد میلیون دالری پاکستان در کنفرانس قلب آسیا در هند را رد کرد و گفته بود که باید پاکستان این پول را در مبارزه با تروریسم مصرف کند.

در پایان ماندگار می افزاید :

پاکستان مثل گذشته، حمایت بی‌دریغِ قدرت‌ها و کشورهای عربی را دارد؛ بنابراین می‌بینیم که این کشور هم شریکِ امریکاست و هم شریکِ قدرت‌های منطقه‌ ای و توانسته است خودش را در این دو مدار حفظ کند و همۀ قدرت‌ها را در محور اهدافِ خویش بچرخاند.

در این‌جا فقط افغانستان از معادله، خارج و به‌نحوی در دنیـا منزوی شده است و در میانِ کشورهای منطقه، به عنوان نقطۀ تهدید معرفی می‌شود.

ولی پاکستان با آنکه از تروریسم به عنوان ابزار استفاده می‌کند و به‌شدت دنبال منافعِ خاصِ خویش در عرضِ عمقِ استراتیژیک دو بدنه(در برابر هند و آسیای مرکزی) می‌باشد، توانسته به عنوان یک بازیگر و کنش‌گرِ مهم عرض اندام کند و آیندۀ افغانستان را در گروِ بدبختی‌ها و سیه‌روزی‌ها محفوظ بدارد.

حالا باید آقای غنی از خود بپرسد که «چرا پاکستان منزوی نشد و چرا دولت افغانستان نتوانست یک حلقۀ فشار منطقه‌یی بر پاکستان ایجاد کند؟»

 

 

21 جدی 1395, 11:49 کابل
Comments