• بررسی مطبوعات چاپ کابل 22 جدی 1395

"غیر خودی ها قربانی مبارزه با فساد " ، "این خانه از پایه با فساد بنا شده است" و " هاشمی مردی که انقلابی ماند " عناوین مقاله روزنامه های مهم امروز افغانستان است که در ادامه میخوایند:

روزنامه ماندگار درسرمقاله ای تحت عنوان "غیر خودی ها قربانی مبارزه با فساد " چنین نوشته است :

به‌تازگی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگینِ فساد اداری افغانستان، عبدالواسع رئوفی یکی از جنرالانِ پولیسِ کشور را به جرمِ “دریافت رشوه و سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ ایش” به ۱۴سال زندان محکوم کرده است.

این نخستین حکمِ دادگاهیِ اوست و قرار است دو دادگاهِ دیگر نیز آن را دنبال کنند تا فیصلۀ نهایی به‌دست آید.
اما به نظر می‌رسد که بحث مبارزه با فساد، به حرکت‌هایِ انحرافی و نمادینی خلاصه شده که هرگز نمی‌تواند ما را به پایانِ مطلوب رهنمون شود.

شاید بزرگ‌ترین دلیلِ این انحراف و ناکامی، تبعیضِ فوق‌العاده‌ای‌ باشد که در دولت جریان دارد و سبب شده که مفسـدانِ دانه‌درشت و شریکِ دسترخوان قدرت، از مجاری و کانال‌های مبارزه با فساد، سلامت و بی‌باک عبور کنند.

ماندگار می افزاید :
متأسفانه “مبارزه با فساد”، به “بازی با فساد” تبدیل شده و ما نمونه‌های این بازی را در پرونده‌هایی مانند کابل‌بانک مشاهده کرده‌ایم. هم‌اکنون جویِ فساد در رگ‌های تمامِ نظام اداریِ کشور جاری و ساری‌ست؛ چنان‌چه به هر نهاد دولتی‌ که مراجعه کنی ـ حتی نهادهای عدلی و قضایی ، جلوه‌های آشکارِ آن را در قالبِ پرداخت رشوه و یا تلاش برای دریافتِ آن، به چشمِ سر می‌بینی.
بازی با فساد و گردشِ گزینشی و سلیقه‌ای آن، باعث شده که برخی اداراتِ پُرعاید مثل وزارت مالیه، به مراکزِ چور و کسبِ ثروت بدون هراس و دغدغه تبدیل شوند و برخی دیگر، به قربانیانِ نمایش مبارزه با فساد.

 باید مبارزه با فساد از این حالتِ تأسف‌بار بیرون شود؛ به‌نحوی که خودی و غیرخودی، مادون و مافوق، و مأمور و وزیر، همه زیر چترِ آن قرار بگیرند.

مسلماً تنها در چنین صورت است که در کنارپهلوی مامور رشوه‌خوار، مافوقِ فاسدِ او نیز به دام می‌افتد و عدالت برقرار می‌گیرد و امید به فروپاشیِ زنجیرۀ فساد و پایان داستانِ مفسدانِ اداری تقویت می‌گردد.

و روزنامه ی چراغ نیز در سرمقاله ای تحت عنوان "این خانه از پایه با فساد بنا شده است" چنین نوشته است :

فساد، تمامی بخش های وزارت دفاع را فرا گرفته و رییس جمهور هم بر این نکته اشاره کرد.

سربازان بدون آذوقه و تجهیزات در میدان های جنگ رها شده اند، مردم در بی اعتنایی ارگ قربانی شده اند و ولایت ها در معاملات واگذار می شوند.
فصل زمستان بهترین زمان برای حمله های گسترده دولت در جهت تضعیف و نابودی نیروهای طالبانی است که در سرمای شدید توانی برای مقابله ندارند .

نمایندگان مجلس از ارگان های امنیتی خواستار عملیات گسترده با رهبری قوی علیه گروه های تروریستی شده اند تا با وارد کردن ضربه سنگین از خطرات در سال آینده جلوگیری شود.

چراغ می افزاید :
گروه های تروریستی همچون القاعده و البته طالبان به طور مستقیم تمویل کنندگان مالی و معنوی بزرگی چون عربستان و پاکستان دارد که در زیر چتر حمایت امریکا به آسانی افغانستان را مورد تاخت و تاز افراط گرایان قرار می دهد و در این میان بزرگترین ضربه را مقاماتی معامله گر در حکومت می زنند.


و به سراغ روزنامه ی انصار می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان" هاشمی مردی که انقلابی ماند " چنین نوشته است :

آیت ا...‌هـاشمی رفسنجانی؛ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام  ایران، در سن ۸۲ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت.

آیت ا...‌هـاشمی که در زمره نسل اول انقلـاب اسلـامی در ایران و دارای سابقه مبارزه علیه رژیم طاغوت پهلوی که با زندانی سیاسی شکنجه و مجاهدت در همراهی با حضرت امام خمینی(ره) وانقلـاب اسلـامی بود، در تأسیس و تثبیت نظام جمهوری اسلـامی در ایران به منزله دستاورد بزرگ انقلـاب اسلـامی نقش شایان توجهی داشت. عضویت در شورای انقلـاب، حزب جمهوری اسلـامی ایران، ریاست مجلس شورای اسلـامی، جانشینی فرماندهی کل قوا در دوران حمله رژیمـ صدام به ایران، ریاست‌جمهوری، ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، آقای‌هـاشمی ‌رفسنجانی را در فهرست شخصیت‌های تراز اول نظام اسلـامی ایران و ملـازم رهبر آن کشور قرار داده بود.

درپایان انصار می افزاید :

گرچه در مقاطعی دشمنان انقلـاب اسلـامی ایران و طراحان حاکمیت دوگانه و برخی فرصت‌طلبان سعی در سوء استفاده از برخی اختلـاف‌نظرها و دیدگاه‌ها و حتی عواطف ایشان نسبت به اطرفیان و تبدیل آن به شکافی بین وی با نظام و رهبری ایران داشتند؛ اما هوش و فراست‌هـاشمی و رفاقت و صمیمیت او با رهبری از یک‌سو محبت و درایت همراه با ملـاطفت رهبری نسبت به‌هـاشمی از دیگر سو مانع دستیابی دشمنان انقلـاب اسلـامی در ایران به اهداف‌شان بود و آقای‌هـاشمی تا آخر عمر در درون نظام و درکنار رهبرشان باقی ماند.

 

22 جدی 1395, 10:01 کابل
Comments