• بررسی مطبوعات چاپ کابل 22 سنبله 1396

" میانمار ،دردی بر پیکر بشریت"،"هزینه ی بلند عروسی مشکل بزرگ اجتماعی" و"نگاه جامع به مقوله ی امنیت"

روزنامه ی انصار در سرمقاله ای تحت عنوان میانمار ،دردی بر پیکر بشریت چنین نوشته است :

در کنار بحران تروریسم وارداتی به غرب آسیا این روزها جنوب شرق آسیا با بحرانی بزرگ به نام نسل کشی مسلمانان میانمار مواجه است چنانکه سازمان ملل از کشته شدن هزار نفر به دست ارتش میانمار و آواره شدن دهها هزار مسلمان در شرایطی بحرانی خبر داده است.

علی‌رغم انتقادات مجامع و نهادهای بین‌المللی از کشتار مسلمانان روهینگیا اسرائیل همچنان برای ارتش میانمار سلـاح‌های پیشرفته می‌فرستد. هر چند که کسب منافع اقتصادی از اهداف صهیونیست‌ها در تامین تسلیحات میانمار است اما بررسی ریشه‌ای تحرکات منطقه‌ای و جهانی صهیونیست‌ها نشان می‌دهد که در ورای آن اهدافی دیگر نهفته است.

در داخل فلسطین، رژیم صهیونیستی در کنار اشغال اراضی فلسطینی‌ها کشتار ساکنان این سرزمین از مسلمان و غیرمسلمان را صورت می‌دهد. در بحران لبنان، سوریه و عراق کاملـا رد پای صهیونیست‌ها مشاهده می‌شود که تامین‌کننده تسلیحات و حامی تروریست‌ها هستند، روابط بحرانی در کشورهای منطقه نیز برگرفته از سیاست‌های تفرقه افکنانه صهیونیست‌هاست که محور آن را تقابل مذهبی تشکیل می‌د‌هد.

 انصار می افزاید:

صهیونیست‌ها با این بحران‌سازی‌ها از یک طرف به دنبال ایجاد فضای بحرانی در جهان هستند چراکه این وضعیت را بهترین حالت برای اهداف اشغالگرایانه خود می‌داند و از سوی دیگر مسلمان کشی از اهداف اصلی این رژیم است که در سراسر جهان صورت می‌گیرد. با این شرایط می‌توان گفت که اگر قرار باشد اقدامی برای برقراری امنیت در منطقه و جهان صورت گیرد باید مقابله با این رژیم در اولویت جهانی باشد.

به عبارتی دیگر اجماع جهانی در برابر صهیونیست‌ها مولفه‌ای است که می‌تواند زمینه ساز صلح و امنیت بین‌المللی شود در غیر این صورت همچنان شاهد جنگ‌ها و کشتارها در مناطق مختلف منطقه و جهان خواهیمـ بود که محور آن را منفعت‌طلبی، سلطه‌گری و در نهایت اسلام ستیزی صهیونیست‌ها تشکیل می‌دهد. آزادی فلسطین از اشغال صهیونیست‌ها اولین گام برای تحقق این هدف خواهد بود که به دلیل حمایت‌های غرب از رژیم اشغالگر قدس تاکنون محقق نشده است. مسئله‌ای که وحدت جهان اسلام می‌تواند یکبار برای همیشه به آن پایان دهد.

روزنامه ی آرمان ملی در سرمقاله ای تحت عنوان هزینه ی بلند عروسی مشکل بزرگ اجتماعی چنین نوشته است:

هزینه کمر شکن مراسم های عرو سی و فاتحه خوانی از مشکلات اجتماعی بسیار بزرگ در کشور است که باید راه علاج آن پیدا شود این درحالی است که بیشتر جوانان به علت مشکلات اقتصادی نمی توانند تشکیل خانواده بدهند و زنده گی پاک زنا شویی را آغاز کنند.

هزینه ی مراسم های عروسی با گذشت هر روز با تقلید از فلم ها و سریال های مبتذل بلند می رود و یک جوان باید چندین سال کار شاقه کند تا بتواند هزینه عروسی اش را تامین کند .

اما با آن که همگی این مشکل اجتماعی را درک می کنند ولی در برابر آن، هیچ نهاد، گروه و یا فردی با صلاحیت احساس مسؤولیت نمی کند.

آرمان ملی می افزاید :

اگر نهادهای دینی، دولتی، جامعه مدنی و رسانه ها در برابر این رسم و رواج کار هماهنگی را آغاز کنند و در قدم نخست قانون مراسم عروسی از سوی رییس جمهوری کشور توشیح شود و هم چنین عالمان دین و خطیبان مساجد از آن حمایت بدارند و در نهایت رسانه ها این تلاش ها و تبلیغات عالمان را بازتاب دهند باید باور داشته باشیم که این فرهنگ مبتذل و رسم و رواجی که مغایر با آموزه های دینی است، از میان خواهد رفت .

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی افغانستان که در سرمقاله ای تحت عنوان نگاه جامع به مقوله ی امنیت چنین نوشته است:

امروزه یکی از عوامل مهم نا امنی در افغانستان فقر است. فقر و بیکاری در جامعه موجب تشدید تضادهای اجتماعی گردیده و آمار جرم، جنایت و ناهنجاری های اجتماعی را بالا می برد. حکومتداری ضعیف و یا نظام های استبدادی و قدرت محور نیز  تضادها و خصومت ها را میان حکومت و مردم و مردم با مردم شدت می بخشد و راه توسعه و رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی را سد می کند.

در پایان نویسنده می افزاید :

 مقوله امنیت بایستی همزمان با مسایل حکومتداری و رشد و توسعه اقتصادی و تغییرات مثبت فرهنگی در جامعه مدنظر گرفته شده و نگاه تک بعدی به مسایل سخت افزاری امنیت، به چشم انداز روشن برای مردم افغانستان نمی انجامد.

 

22 سنبله 1396, 12:11 کابل
Comments