11 قوس 1396, 14:19 کابل
  • گزارشی از اجلاس بین المللی
    گزارشی از اجلاس بین المللی "محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها"

اجلاس بین المللی "محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها" با حضور بیش از 800 نفر از علما، فقها، اندیشمندان و نخبگان فعال در عرصه بیداری اسلامی از 94 کشور بنا به دعوت مجمع جهانی بیداری اسلامی، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 1 و 2 قوس1396 برابر با 3 و 4 ربیع الاول 1439 قمری و 22 و 23 نوامبر 2017 میلادی در مرکز همایش های بین المللی ج.ا.ایران برگزار گردید.

محور و کانون همه محبت ها در اسلام، بر اساس محبت و مهرورزی به خداوند متعال است، و سایر محبت ها بر محور این کانون می گردند. محبت به پیامبر (ص) و اهل بیت ایشان نیز در همین راستا قرار دارد. در قرآن و روایات اسلامی اعم از شیعی و سنی بر مودت و محبت اهل بیت پیامبر (ص) تأکید فراوان شده است؛ و این تنها بدان جهت نیست که آنان فرزندان پیامبر (ص) هستند، بلکه از آن جهت است که آنان دارای فضایل و کمالات اند، و به عبارت دیگر مظهر صفات جمال و جلال الهی اند. لذا در حقیقت، دوست داشتن آنان، محبت به خوبی هایی است که در آنان به نحو کامل ظهور و بروز داشته است، و منبع همه این خوبی ها خداوند متعال است. پس در حقیقت محبت و اظهار عشق و ارادات قلبی به اهل بیت (ع) محبت و اظهار ارادات به خداوند متعال است و از آنجا که محبت، نیرویی است که انسان را به سوی محبوب سوق می دهد، پس از جنبه تربیتی، محبت به خوبان، انسان را به خوبی ها سوق می دهد.

در قرآن و روایات، اهل بیت پیامبر (ص) در مورد افراد خاصی بکار رفته که همان رسول خدا (ص) و علی و فاطمه ی زهرا و حسن و حسین (ع) است. در کتاب صحیح مسلم که از معتبرترین کتب حدیث نزد اهل سنت است، از عایشه نقل شده است که: "هنگام صبح پیامبر (ص) از منزل خارج شد، در حالی که بر دوش او پارچه ای بافته شده از موی سیاه بود، حسن بن علی بر او وارد شد او را داخل آن کسا نمود. آنگاه حسین وارد شد او را نیز داخل آن کرد. سپس فاطمه آمد او را نیز داخل کسا کرد، بعد علی وارد شد، او را نیز داخل نمود. پس آیه 33 احزاب را قرائت نمود" انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا : بی‌گمان، خدا اراده کرده است تا آلودگی را از شما اهل بیت [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند. احمد بن حنبل، بنیانگذار مکتب فقه حنبلی، (یکی از فرق اربعهٴ اهل سنت) می گوید: هنگامی که آیه "مباهله" (آیه 61 سوره آل عمران) بر پیامبر (ص) نازل شد، آن حضرت؛ علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) را خواست آنگاه عرض کرد: "بار خدایا اینان اهل بیت من هستند."

 

خداوند متعال در آیه 23 سوره شوری می فرماید:" قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى:  ای رسول ما به امت بگو من از شما اجر و رسالت جز این نمی خواهم که مودّت و محبّت مرا در حق خویشاوندانم منظور دارید." این آیه معروف به آیه مودت است، که در اغلب کتابهای تفسیر و حدیث و تاریخ نزول آن را در حق اهل بیت (ع) می دانند. سیُوطی از دانشمندان اهل سنت در تفسیر این آیه به اسناد خود از ابن عباس نقل می کند: هنگامی که این آیه بر پیامبر (ص) نازل شد، صحابه عرض کردند: ای رسول خدا! خویشاوندان تو کیانند که مودت آنان بر ما واجب است؟ حضرت (ص) فرمود: "علی و فاطمه و دو فرزندان او."

 

در گرامیداشت این آیه، و در شرایطی که فرقه‌گرایی، طایفه‌گرایی، تکفیر اقوام و مذاهب مختلف اسلامی، و کشتار انسان‌های بیگناه در کشورهای اسلامی بیداد می کند، مجمع جهانی بیداری اسلامی مبادرت به برگزاری اجلاس بین المللی "محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها" کرد. این اجلاس با حضور بیش از 800 نفر از علما، فقها، اندیشمندان و نخبگان فعال در عرصه بیداری اسلامی از 94 کشور بنا به دعوت مجمع جهانی بیداری اسلامی، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 1 و 2 آذر1396 برابر با 3 و 4 ربیع الاول 1439 قمری و 22 و 23 نوامبر 2017 میلادی در مرکز همایش های بین المللی ج.ا.ایران برگزار گردید.

افتتاحیه اجلاس بین المللی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها

در اولین روز اجلاس بین المللی "محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها، کمیسیون های پنج‌گانه‌ی تخصصی تشکیل شد و در مجموع بیش از 300 تن از شرکت کنندگان در اجلاس به سخنرانی، ارائه مقاله، نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند. این اجلاس با سخنرانی حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی از علما و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران، همچنین حضور تعدادی از مقامات عالی ایران افتتاح شد و پس از آن، هیأت رئیسه محترم از کشورهای مختلف اسلامی با حضور در جایگاه، در خصوص موضوع اجلاس سخنرانی کردند.

 

در ابتدا آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این اجلاس اظهار کرد: امیدواریم برگزاری این اجلاس گامی در راستای تحقق مودت و دوستی بیشتر بین اقشار مختلف مسلمانان باشد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه راز ماندگاری انبیاء الهی در تسخیر بعد قلبی و عاطفی جوامع بشری است گفت: پیامبران با ارتباط عاطفی با مردم توانسته‌اند اهداف خود را عینیت بخشند.

ایشان با اشاره به آیه‌ 23 سوره شوری در خصوص مودت و دوستی و با تاکید بر اینکه از خلال مودت اهل بیت همه ارزش‌های الهی به انسان ها منتقل می‌شود، افزود: این مودت، دوستی بین مردم را نیز بیشتر کرده و نمی‌توان در غیر این مسیر، این رشادت ها در سوریه‌، عراق، یمن و... را عینیت بخشید.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی با اشاره به اینکه اهل‌بیت پیامبر(ص)، از بندگان برگزیده خداوند بر روی زمین، گنجهای ایمان و معادن احسان و مشعل فروزان هدایت برای همه مسلمانان به سوی رشد، تعالی و کمال هستند، ابراز کرد: آنان، پیشگامان مبارزه با انحراف، خشونت، افراطگری و جهل و پرچمداران عدالت و مفسّران راستین اسلام و قرآن هستند و تمسّک به اهل بیت (ع) ضامن اتحاد مؤمنان، هدایت مردم به سوی خدا و نجات از گمراهی است.

سخنرانی آیت الله شاهرودی در اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسأله تکفیری ها

دکتر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در اجلاس بین المللی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها، در مراسم افتتاحیه، با بیان اینکه نزدیک به هفت سال از شروع پدیده بیداری اسلامی می‌گذرد، اظهار کرد: بیداری اسلامی که نویدبخش مرحله ای جدید از حیات سیاسی و اجتماعی امت اسلام است، دارای سه شاخصه ضد استکباری، ضد صهیونیستی و ضد استبدادی است.

این عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با تاکید بر اینکه اتخاذ رویکردهای غیرمسالمت آمیز و خصمانه، و تلاش برای تغییر و از بین بردن زیرساختهای فکری، هنجاری، ارزشی و معرفتی که با پشتیبانی همهجانبه نظام سلطه، که بخش اعظمی از جهان اسلام را در بر گرفته و در معرض تهدیدات متعددی قرار داده است، گفت: دشمنان اسلام سعی دارند تا با استفاده از تمام امکاناتی که در اختیار دارند، تا آنجا که میتوانند، کشورهای اسلامی را در وضعیت آشوب، تجزیه، ضعف، فتنه و جنگ نگه دارند تا از این طریق، سیطره خود را بر آنان ایجاد نمایند و ثروت آنها را غارت کرده و عقب ماندگی اقتصادی، اجتماعی و علمی و فرهنگی را بر مسلمانان تحمیل کنند.

وی افزود: آنان قصد دارند از اسلام، سیمایی نامطلوب و تیره براساس الگوی وهابیت که در حقیقت احیای جاهلیت قبل از اسلام با همان جهالت و خشونت و انجام جنایات شرم آور نظیر سر بریدن اطفال، آتش زدن مردان و به اسارت گرفتن و تجاوز نمودن به زنان می‌باشد، طرفداری کردند که انعکاس این اقدام شیطانیِ آمریکایی - صهیونیستی - سعودی در جهان، چنان نفرت انگیز بوده است که عاملین بی شرم این جنایات، اکنون تقصیر را به گردن یکدیگر می‌اندازند.
دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پایان خاطرنشان کرد که  با وجود همه این اقدامات ظالمانه، آینده روشن و امیدوارکننده می‌باشد.

نخستین اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسأله تکفیری ها

میهمانان و شرکت‌کنندگان در روز دوم اجلاس به دیدار رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای رفته و طی دیداری صمیمانه، از بیانات و رهنمودهای حکیمانه ی ایشان بهره بردند. حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار به نکات  راهبردی و مهمی اشاره کردند؛ از جمله اینکه حب اهل بیت مخصوص شیعیان نیست؛ همچنان که وجود پیامبر اسلام وسیله‌ی وحدت بین مسلمین است، محبت اهل بیت هم می تواند عامل وحدت باشد و امروز دنیای اسلام به این محبت و همدلی به شدت نیازمند است.

 

حضرت آیت الله خامنه ای، هدف اصلی دشمنان از اختلاف افکنی و نزاع میان مسلمانان را، ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی برشمردند و گفتند: امروز مسأله‌ی فلسطین مسأله‌ی اول دنیای اسلام است؛ چون کشوری اسلامی است که غصب شده و به جایگاهی برای اخلال در امنیت کشورهای منطقه تبدیل شده است. باید با این غده سرطانی مبارزه کرد. روزی که فلسطین به مردم فلسطین بازگردد، آن روز، روز جشن و عید دنیای اسلام و ضربه واقعی به پیکره استکبار خواهد بود و آن روز فراخواهد رسید.

دیدار شرکت کنندگان اجلاس محبان اهل بیت و مسأله تکفیری ها با آیت الله خامنه ای

در اختتامیه اجلاس جهانی "محبان اهل بیت و مسئله تکفیری ها " شرکت کنندگان بر اهمیت موضوع فلسطین و آزادی آن و همچنین حمایت از مواضع جمهوری اسلامی و محور مقاومت بودن ایران تاکید کردند.

تگ

کامنت