• شکوه همدلی و اتحاد (4)
    شکوه همدلی و اتحاد (4)

چندی پیش حادثه غم انگیز زلزله در کرمانشاه کام همه مردم ایران زمین را تلخ کرد ولی مردم با وحدت و یکپارچگی خود را در رنج و اندوه هموطنان  شریک ساختند.

چندی پیش حادثه بسیار غم انگبز زلزله کرمانشاه کام همه مردم ایران زمین را تلخ کرد ولی مردمی که تحت آموزه های رسول گرامی اسلام، حس همدلی و انساندوستی را در خود بارور و تقویت نموده اند، با وحدت و یکپارچگی، خود را در رنج و اندوه هموطنان  شریک ساختند.

همدلی، ایثار و از خودگذشتگی که امواج آن این بار نه در کرمانشاه که در سراسر جهان پژواک داشت، بسیاری را متحیر ساخت و خواسته یا ناخواسته لب به تحسین همت و غیرت ایرانیان گشودند. در همان ساعات اولیه نیروهای مردمی از هر قشر و گروهی به محل حادثه شتافتند، گویی هرکس خانواده خود را از دست داده، با اشک و آه و عزم  جدی به یاری آسیب دیدگان پرداخنند. در این حال این سخن پیامبر تجلی داشت که فرمود: «مومنان نسبت به هم همچون اعضا و پیکر یک مرد واحد است که اگر سر او بدرد آید، تمام بدنش به درد مبتلا می شود و اگر چشمش به درد مبتلا گردد سایر اعضایش دچار درد خواهد شد.»

کمک های مردمی از اقصی نقاط ایران به زلزله زدگان کرمانشاه

این همیاری نشان داد که برخلاف القائات دشمنا ، اخلاقِ همدلی و همیاری به شکلی جدی و زنده در بین ملت ایران وجود دارد. شکل‌گیری امواج کمک انسانی پرشور برای یاری هم‌وطنان نشان داد عموم مردم نه‌تنها صرفاً به دنبال منافع و خواسته‌های فردی خود نیستند بلکه روح نوع‌دوستی و کمک به دیگران به شکلی عمیق در بین مردم وجود دارد و این اتحاد  نشان‌دهنده‌ یک انسجام عمومی در کشور ایران است. به تعبیر رهبر انقلاب اسلامی: بحمداللّه ملت ما یک ملت یکپارچه است، یک ملت متحد است؛ و به خاطر همین اتحاد، نیرومند است.»

در حقیقت  روح و وجه غالبِ زندگی در نظام اسلامی همین  همدلی و تعاون است . شیعه و سنی  به جهانیان و دشمنان که در صدد ایجاد اختلاف بین مذاهب هستند، نشان دادند که در شادی و غمها در کنار همدیگر و با اتحاد و وحدت  تمام مشکلات را پشت سر می گذارند.

خانم نسترن دانه کار، مسئول گروه جهادی دختران حنیفای اهل سنت گفت: ما هم از زلزله ی 7 و 3 دهم ریشتری که، 21 عقرب غرب کشورمان را لرزاند و صد ها تن از هموطنانمان را زیر آوار های سرپناهشان دفن کرد، مثل شما بغض داریم و از صمیم قلبمان دراین اتفاق تلخ  با آنها همدردیم و تصمیم داریم با اعزام گروه جهادی مرحمی بر دردهایشان باشیم.

ماموستا عبدالقادر بیضاوی در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: یکی از ویژگی های مومنان دستگیری و کمک به همنوعان در روزهای سخت و ناگوار است و در این روزها مردم ایران با سخاوتمندی و بخشش اموال خود و عمل به این وظیفه دینی و انسانی درخشیدند و به سنت نبوی عمل کردند.

زلزله بلای طبیعی است اما تلنگری مهم برای انسان‌هاست، از یکسو  راهی برای شناخت قدرت و توان حق تعالی و آزمایش میزان صبر و تحمل مخلوقات است و از سوی دیگر، به انسانها می آموزد که در نحوه رفتار، کردار و روابط خود بازبینی داشته باشند و در باهم بودن و محبت و برادری با یکدیگر سبقت بگیرند.

 

 

 

 

 

 

Tags

13 قوس 1396, 11:59 کابل
Comments