• بررسی روزنامه های چاپ کابل 15 قوس 1396

"پاکستان تا کنون از حمایت تروریستان دست برنداشته است" ، " ما و پناهگاه های امن تروریست ها در آن سوی خط دیورند" و" توطئه علیه مردم یمن خنثی شد" ، عناوین سرمقاله های روزنامه های امروز چاپ کابل است.

پاکستان تا کنون از حمایت تروریستان دست برنداشته است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی آرمان ملی است که در آن چنین آمده است:

افغانستان سال‌های درازی است که آماج تهاجم و دست درازی های پاکستان است. این مداخلات پاکستانی ها در امور افغانستان از دیر وقت ها شروع شده و پس از کودتای هفت ثور شدت گرفته است.این مصیبت گریبان مردم ما را گرفته است ولی جامعة جهانی همچنان ناظر این صحنه های خونین است.به تازه گی مقامات پاکستانی در دیدار با معاون وزیر خارجة امریکا در اسلام آباد اظهار داشته اند که تروریست‌ها از داخل خاک افغانستان و هند نیز علیه پاکستان دست به حملات می زنند. اظهارات مقامات پاکستانی هر چه باشد جهانیان می‌دانند که مراکز تربیت و آموزش تروریست‌ها در آن کشور است.

 آرمان ملی می افزاید :

مقامات پاکستانی در شرایطی  برف بام خود را بر بام ما می اندازند و مدعی اند که در آن کشور مراکز تروریستی وجود ندارد که همین هفته ی گذشته، حافظ سعید رهبر لشکر طیبه که یک گروه تروریستی و دهشت افگن است را از زندان رها کرده است.

نزدیکی هند و افغانستان نیز یکی از موارد دیگری است که سبب شده است حکو مت پاکستان آن سوی خط دیورند را پناه گاه امن شبکه های تروریستی و طالبان قرار بدهد و جنگجویان طالب را در افغانستان حمایت کنداما مردم افغانستان همچنان بر ضد ترور ودهشت افگنی می جنگند و هر روز در این راه، قربانی می دهند.

وما و پناهگاه های امن تروریست ها در آن سوی خط دیورند عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

در دو روز گذشته که جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده از پاکستان دیدار و با مقامات این کشور گفتگو کرده است، تب اتهام زنی های مقامات پاکستانی علیه کشورهای همسایه اش بالا گرفته است. بر اساس خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان به رسانه ها ارسال شده، آمده است که جنرال باجوا در دیدار با وزیر خارجه ایالات متحده اظهار داشته است که تروریست ها در خاک افغانستان لانه امن دارند و هندوستان از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده می کند.  از سوی دیگر خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان نیز در دیدار با جیمز متیس عین همین سخنان را بر زبان آورده است. او گفته است که از مجموع 128 حمله بر پاکستان از سوی تروریست ها، 125 حمله از خاک افغانستان سازماندهی شده است. 

نویسنده می افزاید :

اما از این طرف دولت افغانستان چندان واکنشی در برابر این سخنان از خود نشان نداده است. دلیل این عدم واکنش به نظر می رسد بی اهمیت دانستن اتهام های مقامات پاکستانی و روشن بودن موقعیت تروریسم در منطقه است. امروزه هر کسی که کمترین آشنایی با مسایل پاکستان و افغانستان و نسبت این دو کشور با تروریسم داشته باشد، هرگز شک نخواهد کرد که پاکستان  طی سال های گذشته حامی اصلی تروریسم بوده است. به کارگیری ماشین تولید تروریسم و تروریست پروری از سوی پاکستان به قدری روشن است که کسی به خود زحمت نمی دهد تا جواب مقامات پاکستانی را بدهد. 

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان توطئه علیه مردم یمن خنثی شد  چنین نوشته است:

درگیری‌ روزهای گذشته در شهرهای یمن میان شبه نظامیان هوادار عبدالله صالح و نیروهای مردمی انصارالله با کشته شدن عبدالله صالح تقریباً به پایان رسیده است تا بار دیگر آرامش به صنعا و دیگر شهرهای آشوب زده مانند محویت و اب وریمه بازگردد.

اکنون با کشته شدن صالح و معاونش عارف زوکا دبیر کل حزب موتمر که عوامل اصلی اجرای دسیسه خارجی کشورهای متجاوز بودند، عملاً میتوان اذعان کرد که خطر بزرگی که در ماه فبروری یمن را تهدید می‌کرد شکست خورد و همچنانکه عبدالملک الحوثی تاکید نمود (توطئه علیه مردم یمن خنثی شد). ائتلـاف عربی برای نیروهای کنگره مردمی تحت رهبری صالح پوشش هوایی ایجاد کرده بود تا نقشه (سقوط صنعا) را عملی کنند. در صورت عملی شدن توطئه و طرح خارجی، هزاران یمنی قتل عام می‌شدند و سرنوشت یمن نیز در جنگ با متجاوزان نامعلوم بود.

در پایان انصار می افزاید :

اکنون که طرح دولت‌های متجاوز نقش بر آب شد تحرکات نظامی ائتلاف متجاوز نشان می‌دهد که آنها برای حملات بسیار سنگین هوایی به صنعا طی روزهای آینده آماده می‌شوند چنانکه طی چند ساعت گذشته هواپیماهای متجاوز سه بار کاخ ریاست جمهوری صنعا را بمباران کردند. دولت ائتلـاف در پی آن هستند تا اولاً از آرام شدن اوضاع توسط کمیته‌های مردمی و نیروهای دولت جلوگیری کرده و مخالفان را به تداوم آشوب ترغیب کنند و ثانیاً در حالی که شکست فتنه با کمترین میزان تلفات و کشته‌ها همراه بود، متجاوزین در پی آن هستند تا با خونریزی و بیشتر کردن تلفات مشروعیت و مقبولیت انصارالله در افکار عمومی یمن را با چالش مواجه کنند.

15 قوس 1396, 16:22 کابل
Comments