11 جدی 1396, 12:23 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 11 جدی 1396

"پروژه ی تاپی باید مدیریت سالم شود " ، " تروریستان دشمن همه ی ما هستند " و "آینده ی امنیت در افغانستان در سایه ی  رقابت های قدرت های بین المللی" ،عناوین روزنامه های امروز چاپ کابل است.

پروژه ی تاپی باید مدیریت سالم شود عنوان سرمقاله ی روزنامه ی آرمان ملی است که در آن چنین آمده است:

افغانستان بدون جلب سرمایه گذاری های کلان برای زنده کردن اقتصاد جنگ زده‌اش، چاره ای دیگر ندارد. از این رو دست به کار شدن برای یافتن این زمینه‌ها، خود گامی به سوی موفقیت در این راستا می باشد.

یکی از این برنامه های مفید هم پروژه تاپی است که قرار است در آن لوله انتقال گاز از خاک ترکمنستان تمدید شود و پس از عبور از افغانستان و پاکستان به هندوستان وصل گردد.

این پروژه در نوع خود به لحاظ میزان سرمایه گذاری بسیار اهمیت دارد و به میلیاردها دالر می رسد.

این پروژه قرار است تا گاز مورد نیاز  کشور های هند و پاکستان را از میدان های گازی ترکمنستان انتقال بدهد و در آن برای کشور ما نیز سود کلانی از ناحیه تمدید پایپ لاین در داخل افغانستان مدنظر گرفته شده است که معادل چهار صد میلیون دالر برآورد شده است.

آرمان ملی می افزاید :

این پروژه از جانب ترکمنستان تا نزدیکی های سرحد با کشور ما تمدید شده است و قرار است تا چهل روزدیگر کار آن در داخل کشور ما آغاز گردد.

این کار برای کشور ما یک امر خارق العاده و حیثیتی نیز می باشد؛ زیرا در شرایط کنونی تمدید این خط طویل در چند ولایت نا آرام در جنوب و جنوب غرب کار ساده ای نیست.دولت باید از همین اکنون تدابیر لازم را در این مورد در نظر بگیرد. اگر برای تحقق این امر امنیت پایدار و مطمئن این مسیر گرفته نشود، در آن صورت هم این پروژه آسیب می بیند و هم اتوریته و اعتبار ما نیز در منطقه لطمه می خورد.

و تروریستان دشمن همه ی ما هستند عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

در سال جاری حملات زیادی بر مساجد، مراکز فرهنگی و رسانه ای و محل تجمع افراد ملکی صورت گرفته است. این نشان می دهد که گروه های تروریستی در این سال بیشتر مردم ملکی را هدف قرار داده اند. این مشخص است که هدف گروه های تروریستی ایجاد ترس، وحشت، نفاق و تفرقه پراکنی در جامعه است. این اهداف را از راه های مختلف تعقیب و پیگیری می کنند خوشبختانه مردم افغانستان اکنون به این درک رسیده اند که دشمنی اقوام و مذاهب در کشور سر انجامی جز تباهی، فاجعه و ویرانی چیز دیگری در پی نخواهد داشت. به این دلیل علیرغم همه دسیسه هایی که تا هنوز در این زمینه صورت گرفته؛ نه تنها دشمنان مردم افغانستان به خواسته های خودشان نرسیده که تلاش های آنها در این زمینه به نتایج عکس انجامیده و روحیه همدلی و همپذیری میان اقوام و مذاهب را در کشور مستحکم تر ساخته است.

نویسنده می افزاید :

مردم می دانند که گروه های تروریستی به هیچ باور و عقیده ای پایبندی ندارند و شعار آنها از اسلام صرف به منظور استفاده ابزاری از ارزش های دینی و تحمیق جوانان احساساتی و نا آگاه از مسایل دینی صورت می گیرد. این گروه ها هیچ اراده ای از خود ندارند و در همه برنامه ها و فعالیت های خود، مطابق با خواست و اراده ای کشورهای خارجی و حلقات استخباراتی بیگانه عمل می کنند. فعالیت گروه های تروریستی در خاورمیانه و از جمله افغانستان یک پروژه کلان سیاسی و امنیتی است که از سوی برخی کشورها راه اندازی و حمایت می شوند. بنابراین تمام برنامه ها و فعالیت های آنها در راستای ایجاد ترس و وحشت و گسترش نا امنی در افغانستان صورت گرفته و ویرانی و بربادی این کشور را هدف گرفته است. 

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان آینده ی امنیت در افغانستان در سایه ی  رقابت های قدرت های بین المللی چنین نوشته است:

انفجار در شهر کابل این بار نه منازل مسکونی و یا مذهبی که دو مرکز فرهنگی و خبری را هدف قرار داده بود. انفجار بزرگ روز پنج شنبه در کابل با بیش از 50 کشته، باعث شد تا باردیگر مسئله امنیت و ثبات در افغانستان در کانون توجهات قرار گیرد. حقیقت این است که برخی از چچن‌ها، ازبک‌ها و حتی اقوام ترکستان شرقی و ایغور در افغانستان به داعش پیوسته‌اند و این باعث می‌شود که داعش از سوی برخی‌ها به عنوان ابزاری راهبردی در آسیای مرکزی و قفقاز علیه روسیه و چین استفاده شود.نیروی جدیدی که به عنوان داعش در افغانستان مطرح شده، می‌تواند جنگ افغانستان را همچنان تداوم بخشد. 

درپایان انصار می افزاید : 

از سوی دیگر وجود تضاد منافع میان بازیگران داخلی در افغانستان و همـ در سطح بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی باعث می‌شود نتوان به آسانی به آینده امنیت و ثبات در افغانستان خوش بین بود و تا سه جریان داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی نتوانند به یک تفاهم دست یابند، بسیار سخت است که بتوان از صلح در افغانستان حداقل در کوتاه مدت سخن به میان آورد.

 

کامنت