• بانوی ره یافته ای از لهستان/پولند
    بانوی ره یافته ای از لهستان/پولند

خانم مرزنا گرالسکا ، تازه مسلمان پولندی/ لهستانی :‌ « اسلام آغاز زندگی جدید است . گویی تازه متولد شده ای ، تازه و نو ، شبیه به یک صفحه سفید . می توانی تلاش کنی تا بهتر باشی . کارهای خوبی برای تو معین شده و باید از کارهای بد ، دوری کنی . من شهادتین را گفتم و مسلمان شدم. »

 

  گرایش روز افزون پیروان ادیان و مکاتب مختلف به اسلام  ، پدیده ای جالب توجه و تحسین برانگیز است. خداوند در قرآن کریم ، گسترش آخرین دین الهی را بشارت داده است . از جمله در سورۀ توبه آیه ۳۳ می خوانیم : « او کسی است که رسولش (حضرت محمد) را با هدایت و آیین حق فرستاد ، تا آن را بر همه آیین‌ها غالب گرداند ، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.» این بشارت در همان صدر اسلام با اسلام آوردن جمع زیادی از مردم شبه جزیره حجاز و کشورهای دیگر محقق شد و تاکنون ادامه دارد ، زیرا اسلام با عقل و فطرت بشری ، کاملا سازگار است . امروزه در میان ره یافتگان به اسلام ، زنان گوی سبقت را از مردان ربوده اند و مطابق آمار ، درصد بیشتری از گروندگان به اسلام، زن هستند. یکی از این بانوان تازه مسلمان ، « مرزنا گُرالسکا » ( Marzena Goralska ) از لهستان/پولندی است.

 

   خانم گرالسکا مثل بسیاری از پولندی ها/لهستانی ها در خانواده ای مسیحی متولد شده است . او در نوجوانی درباره آموزه های مسیحیت کنونی که از تعالیم حضرت عیسی (ع) فاصله گرفته است ، تردید پیدا می کند. برای او مانند بسیاری از مسیحیان کنجکاو و حقیقت جو ، تثلیث و اعتقاد به خدا بودن مسیح ، غیرمنطقی است . خانم مرزنا با همین اعتقادات سئوال برانگیز درگیر بود که ازدواج با یک مرد مسلمان ، دریچه ای به سوی حقیقت ، به روی او می گشاید . جالب آن است که همسر خانم گرالسکا ، هرگز او را مجبور به مسلمان شدن نمی کند و از وی می خواهد شخصا در این مورد تحقیق و مطالعه کند. گرالسکا مرزنا در این باره می گوید : « هنگامی که به همسرم و دلیل مسلمان شدنم فکر می کنم ، برایم جالب است که او چقدر صبور بود . او هرگز مرا مجبور به قبول اسلام نکرد. او برایم کتاب و فیلم و سی دی می آورد. گاهی نیز درباره موضوعاتی با من صحبت می کرد ولی من هرگز اجباری از او ندیدم . هنگامی که مسلمان شدم به خاطر خودم بود و صد در صد ، تصمیم خودم بود . وقتی به صبوری همسرم فکر می کنم ، ازخداوند به خاطر سالها تلاش و کمک او به من ، طلب برکت می کنم ، او پشتکار عجیبی داشت. »

خانم مرزنا گرالسکا

 

گرالسکا به تحقیقات خود درمورد اسلام ادامه داد تا آنکه سرانجام حقانیت این دین بزرگ الهی را دریافت. استدلال او برای اسلام آوردنش جالب توجه است . می گوید : « یک روز از خواب بیدار شدم و بر اساس تلاش و تحقیق روزهای قبل ، به این فکر می کردم که آیا باید این کار را (اسلام آوردن را ) انجام بدهم یا نه ؟ با خودم گفتم اگر برایم اتفاقی بیافتد و فردا یا حتی امروز بمیرم ، باید مسلمان از دنیا بروم. » به این ترتیب ، خانم مرزنا تأخیر در گام نهادن در مسیر نورانی اسلام را جایز ندانست و مسلمان شد. او به درستی ، اسلام آوردن را تولد دوباره می داند و در این مورد با شور و شعف می گوید : « اسلام آغاز زندگی جدید است. گویا تازه متولد شده ای. تازه و نو، شبیه به یک صفحه سفید. می توانی تلاش کنی بهتر باشی. کارهای خوبی برای تو معین شده و باید از کارهای بد دوری کنی. من شهادتین را گفتم و مسلمان شدم. ماهها از مکانی به مکان دیگر می رفتم ، لذت آن قابل توصیف نیست. مسلمان شده بودم و اسلام را با آگاهی کامل پذیرفته بودم.  »

 

    قرآن معجزه بزرگ اسلام و پیامبر عظیم الشأن آن است. هدف این کتاب الهی ، هدایت انسانها به سوی کمال و سعادت معرفی است . قرآن کریم برای تحقق این هدف خود ، از روش های گوناگون از جمله ارائۀ مطالب علمی استفاده کرده است تا به جویندگان حقیقت ، اعجاز خود را بنمایاند . بسیاری از تازه مسلمانان ، تحت تأثیر همین مطالب علمیِ دقیق و خارق العاده قرآن ، مسلمان شده اند. خانم گرالسکا نیز در این مورد می گوید : « چیزی که برایم خوب و جالب بود ، برای من یا حتی غیر مسلمانها، علم در قرآن بود. من هر چیزی را می توانستم باور کنم ، اما شما در قرآن علوم مختلفی را می یابید از جمله زیست شناسی ، جغرافیا ، نجوم و غیره . جالب این است که برخی از این حقایق با علم و فناوری مدرن ، به تازگی کشف شده است  و وسائل علمی کنونی در زمان نزول قرآن ، وجود نداشت . این یکی از نشانه هایی است که ثابت می کند ، اینها از طرف خداوند سبحانه و تعالی است.»

 

    برای زنانی که قصد دارند مسلمان شوند ، جایگاه زنان در اسلام ، موضوع مهمی است . زنان ، بخصوص در غرب به دنبال راهی هستند تا از وضعیت نامناسبی که  زنان دچار آن هستند ، خارج شوند. استفاده از زن به عنوان ابزاری برای لذت بردن مردان و فراموش کردن کرامت انسانی زن ، آنان را به سوی پوچی و بی هویتی سوق می دهد. جنبش فمینیسم نیز در غرب برای حمایت از زنان در برابر مردان ، شکل گرفت ، اما موفقیت چندانی به دست نیاورد و به انحراف کشیده شد . بانوانی که درمورد جایگاه زن در اسلام مطالعه و تحقیق می کنند ، در می یابند که اسلام برای جنبه انسانی و شخصیت زن در اجتماع ، اهمیت فراوانی قائل است و از بانوان می خواهد در جامعه به گونه ای ظاهر شوند که از زیبایی آنان سوء استفاده نشود . خانم مرزنا ، تازه مسلمان لهستانی نیز این جنبه از آموزه های مترقی اسلام را جذاب می خواند و می گوید : « هنگامی که درباره زن در اسلام تحقیق کردم ، دیدم جذابیت و اهمیت زن به شخصیت اوست. دانش و مهارت های او مهم است نه اینکه چه شکلی به نظر می آید یا چه لباسی پوشیده است . زیبایی درون است که شما را زیبا می سازد. من این را آزادی می نامم ، چون مجبور نیستم کسی دیگر باشم. من مجبور نیستم خودم را گریم کنم یا اینکه ساعت ها در فروشگاه ها به دنبال لباسهای مختلف بگردم، گویا هر روز ، عروسی است. مهم نیست که من در نظر دیگران چگونه هستم. »

 

    برای انسانهای جویای حقیقت ، پس از مسلمان شدن این سئوال مطرح است که چه روشی را برای عبادات و مناسک خود در پیش گیرند؟ به عبارت دیگر آنان با مذاهب مختلف اسلامی رو به رو هستند که هرچند در اصول و بسیاری از فروع ، مشترکند ، اما تفاوتهایی نیز دارند. خانم گرالسکا نیز با این انتخاب مواجه بود و به تحقیق و جست و جو در این زمینه پرداخت. او می گوید : « هنگامی که تحقیقاتم را در مورد اسلام شروع کردم ، یک سئوال کلی داشتم و آن اینکه حقیقت اسلام چیست ؟ اساساً به این فکر می کردم که من فقط مسلمان شوم و بس . درباره اینکه از کدام مکتب و مذهب پیروی کنم ، نظر خاصی نداشتم. من از طریق شخص یا مکتب خاصی مسلمان نشده بودم و بیشتر از طریق کتابها و سایت های اینترنتی با کلیت اسلام آشنا شدم. همسرم نیز مرا مجبور به پیروی از مذهب و مکتب خاصی نکرد. او درباره مکاتب مختلف با من صحبت می کرد . می گفت این مذهب سنی است و این مذهب شیعه و اهل بیت ، اختیار با خودت هست. خودت تصمیم به مسلمانی گرفته ای ، پس هر کدام از اینها را که به نظرت معنا دارد و عقلانی تر است قبول کن / نه اینکه دیگران چه مکتبی را قبول کرده اند یا کدام مذهب رایج تر است . مذهبی را قبول کن که قلبت می گوید درست است . شروع به مطالعه بیشتر و مقایسه مکاتب با هم کردم و سرانجام مکتب اهل بیت را انتخاب کردم و شیعه شدم. »

 

    یکی از دلایل پذیرش شیعه توسط مرزنا گُرالسکا ، جملۀ معروفی است که پیامبر در بازگشت از حجه الوداع خطاب به انبوه مسلمانان در غدیر خم فرمودند . مرزنا می گوید : « در حدیثی که از پیامبر (صلی الله علیه وسلّم) آمده است : من دو چیز گرانبها را در میان شما باقی می گذارم تا زمانی که به این دو توسل کنید ،  هرگز گمراه نمی شوید “قرآن و اهل البیت » رسول گرامی اسلام (ص) در این حدیث و احادیث متعدد دیگر در مورد پیروی از اهل بیتشان به مردم سفارش و حضرت علی (ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرده اند.

به این ترتیب ، مرزنا گُرالسکا این تازه مسلمان لهستانی/پولندی ، با استفاده از تعالیم روح بخش و راهگشای قرآن و اهل بیت پیامبر (ع)  ، زندگی نوینی را برای خود پایه ریزی کرده است تا خوشبختیِ این دنیا و سعادت اخروی را به دست آورد.  

 

تگ

11 جدی 1396, 18:36 کابل
کامنت