•  بررسی مطبوعات چاپ کابل 25 دلو 1396

"انتخابات ، اما چه زمانی و با چه اعتمادی؟" ، "جلسه ی فرماندهان ارتش و منفعت گرایی پاکستان"  و "پیام های نشست امنیتی کابل" عناوین مهمترین روزنامه های چاپ امروز کابل است که در ادامه میخوانید:

روزنامه ی ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان "انتخابات ، اما چه زمانی و با چه اعتمادی؟" چنین نوشته است:

درحالی‌که میعادِ چهارسالۀ ریاست‌جمهوری در قانون اساسی بر همه‌گان روشن شده و مردم افغانستان انتظار برگزاری انتخاباتِ ریاست‌جمهوری در سالِ نوِ خورشیدی را می‌کشند، مقام‌های دولتی و به‌ویژه سرانِ حکومت در صحبت‌ها و سخنرانی‌های‌شان فقط از برگزاری انتخاباتِ پارلمانی و شوراهای ولسوالی در سالِ آینده خبر می‌دهند و کمیسیون انتخابات هم حالا با تکمیل شدنِ یک عضو کمبود، دیگر مشکلِ خاصی را احساس نمی‌کند. اما در واقعیتِ امر، هیچ امیدی به برگزاری هیچ انتخاباتی در سال آینده به‌میان نیامده است. گویا بر اساسِ یک تصمیم نانوشته، تمام نهادهای ذیربط به این نتیجه رسیده‌اند که در سال آینده هیچ انتخاباتی برگزار نشود!

ماندگار می افزاید : 

عدم برگزاری به‌موقعِ انتخابات یک نگرانی ساده و سطحی نیست، بل صدمه‌یی بزرگ به ارزش‌های دموکراتیک، منافع و مصالحِ ملی و ثبات نیم‌بندِ افغانستان به شمار می‌رود. اگر حکومت در سال آینده نتواند انتخابات را برگزار کند، بدون شک خود را به گونۀ عریان در مسیر استبداد و ستیز با دموکراسی قرار داده است. چنین انحرافی، با واکنش قاطعِ مردم و جریان‌های سیاسی‌یی که اکثراً مخالفِ وضعیتِ موجود هستند، روبه‌رو خواهد شد. آقای غنی باید قبل از آن‌که دیر شود، به بازی با قاعدۀ انتخابات پایان بدهد و آماده‌گی‌های لازم را برای برگزاری انتخابات‌هایِ سالم و تحویل‌دهیِ قدرت روی دست بگیرد.

و به سراغ روزنامه ی هشت صبح می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان "جلسه ی فرماندهان ارتش و منفعت گرایی پاکستان"  چنین نوشته است:

دیروز جلسه‌ی فرماندهان ستاد ارتش کشورهای افغانستان، پاکستان، قزاقستان و ازبکستان با اشتراک رییس واحد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا در کابل برگزار شد. محور بحث این نشست، مساله‌ی مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در منطقه بود. نفس برگزاری این نشست در کابل آن هم به اشتراک فرماندهان ارتش ازبکستان و قزاقستان، در شرایطی که نگرانی‌های امنیتی کشورهای آسیای میانه از بابت جان گرفتن نیروهای داعش در افغانستان در حال افزایش است، می‌تواند یک اقدام نیک و سازنده در جهت اعتمادسازی میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه باشد. نشست این فرماندهان آن هم در حضور رییس ارتش پاکستان نشان می‌دهد که کشورهای آسیای میانه نیز راه حل مبارزه با گروه‌های تروریستی را در خارج از افغانستان جستجو می‌کنند.

هشت صبح می افزاید : 

پاکستانی‌ها با اشتراک در جلساتی که در کابل برگزار می‌شود، می‌خواهند چنین نشان بدهند که ادعاهای افغانستان در مورد حمایت سازمان‌یافته‌ی پاکستان از طالبان و سایر شبکه‌های تروریستی، ادعای باطل است و آنان در صدد تلطیف رابطه با افغانستان با استفاده از فرصت‌های فراهم شده، می‌باشند. افغانستان اما باید با دیپلوماسی فعال‌تر سیاسی بایست پای کشورهای بیشتر منطقه را به بحث در رابطه به مبارزه‌ی مشترک با تروریسم بکشاند. تا به این ترتیب، صدای مظلومیت ما به طور گسترده‌تر در جهان بازتاب پیدا کند و پاکستان در انزوای بیشتر قرار گرفته و در نهایت مجبور به همکاری و تعامل سازنده با ما و منطقه در امر مبارزه مشترک با تروریسم شود.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی افغانستان ما  که در سرمقاله ای تحت عنوان "پیام های نشست امنیتی کابل" چنین نوشته است:

نشست دو روزه روسای ستاد مشترک ارتش های چهار کشور افغانستان، پاکستان، قزاقستان و ازبکستان با حضور فرماندهی ناتو در افغانستان و با میزبانی فرماندهی نیروهای آمریکایی در کابل دیروز آغاز شده است. این نشست در شرایط فعلی که افغانستان احتمالا از بهار سال آینده وارد مرحله جدیدی از وضعیت امنیتی خود می شود، از جهات مختلف حایز اهمیت است.

درپایان نویسنده می افزاید:

 حملات تروریستی و خونین اخیر در کابل که احتمالا با آگاهی سازمان استخبارات پاکستان صورت گرفت، به نحوی برای فرار پاکستان از زیر فشارهای بین المللی صورت گرفت. پاکستان می خواست به افغانستان و جامعه جهانی بگوید که به این سادگی موضوع افغانستان را رها نمی کند. اما اکنون این نشست و کشاندن پاکستان به کابل برای گفتگوی مستقیم در باره مبارزه با تروریسم به معنای رد این تصور پاکستان و فشار دیگری از سوی ایالات متحده بر این کشور به عنوان حامی گروه های هراس افکن در افغانستان به شمار می رود. 

25 دلو 1396, 12:27 کابل
Comments