• بررسی مطبوعات 16 حوت 1396

"ضعف فرهنگی و مظلومیت حریم خصوصی"،" تجلیل های فاقد پیام و محتوا" و "بازگشت هرج و مرج در کاخ سفید" عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است که در ادامه میخوانید:

"ضعف فرهنگی و مظلومیت حریم خصوصی" عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است:

دو روز پیش، ویدیویی از یکی از طنزپردازانِ معروفِ کشور در فیسبوک منتشر شد که وی در میانِ شماری از نظامیان، مورد توهین و تحقیر قرار می‌گیرد. آن‌‌چه که در این کلیپِ ویدیویی دیده و شنیده می‌شد این بود که شماری نظامی که یونیفورمِ پلنگی به تن دارند، ابراهیم عابد، طنزپردازِ شناخته‌شدۀ کشور را در محاصر گرفته‌اند و در جریانِ فیلم‌برداری از وی، خطاب به مردم می‌گویند «رویش را ببینید که در حالت نشئه قرار دارد… در رسانه‌ها پشتِ مردم گپ می‌زند…».
در این ویدیو، آقای عابد هیچ سخنی نمی‌گوید. مسلماً از این حالت، بیش از نشئه‌گی، می‌توان ترس و جبرِ وارد شده بر او را استنباط کرد. اما آن‌چه فراتر و مهم‌تر و دردناک‌تر از همۀ این حرف‌ها به نظر می‌رسد، ضعفِ فرهنگی و نقضِ افتخارآمیزِ حریمِ خصوصیِ یک شهروند است. حتماً کسانی که این عملِ زشت و ناشایست را انجام داده‌اند، نشئه‌گیِ یک شخص را دلیلِ محکمی برای شکستاندنِ حریم خصوصی و سنگسارِ شخصیتِ یک انسان به‌حساب آورده‌اند.
نویسنده می افزاید :

ویدیوی نشرشده از طنزپرداز معروفِ کشور، بیش از همه زاییدۀ فرهنگِ بیمار و فضولی‌های بی‌شمارِ مردم در زنده‌گی خصوصیِ افراد و اشخاص است. اگر چنین فیلم‌ها و پرده‌دری‌هایی در روانِ جمعیِ جامعۀ ما خریدار نداشته باشد، مسلماً هیچ رقیبی حریفِ خود را از این دریچه نشانه نمی‌گیرد و هیچ شخصیتی به این وقاحت لگدمال نمی‌گردد.
حکومت، نهادهای مدنی، رسانه‌ها و افراد آگاه و چیزفهم، هرکدام به نوبۀ خود وظیفه دارند که با این چالش فرهنگی مبارزه کنند. رسیده‌گی به جرایمِ افراد و مکافاتِ آن‌ها، تنها کارِ حکومت و نهـادهای مجری قانون از جمله پولیس استپولیس کابل باید نظامی‌پوشانی که چنین ویدیویی را ثبت و نشر کرده‌اند، مورد شناسایی و پیگرد قرار دهد. نهادهای مدنی، رسانه‌ها و افراد آگاه نیز وظیفه دارند که حقِ حفظ حریم خصوصی و آبرویِ افراد را به جامعۀ کم‌سوادِ ما تفهیم کنند و با فعالیت‌های روشن‌گرانۀ خود، مردم و حکومت را در مسیرِ درستِ قانون‌مداری و مکافات‌دهی قرار دهند.

" تجلیل های فاقد پیام و محتوا" عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :

از هشت مارچ روز جهانی گرامی‌داشت از مبارزات زنان برای احقاق حقوق‌شان هر سال در کابل با برگزاری محافل دولتی گرامی‌داشت می‌شود. مقام‌های دولتی هم در این محافل سخنرانی می‌کنند. این مجالس را خیلی با زرق و برق برگزار می‌کنند و در آن رفتارهای مسخره‌ای مثل هدیه دادن که هیچ ربطی به این روز ندارد، نیز انجام می‌شود. اما هیچ دیده نشده است که در روز هشت مارچ به مشکلات اصلی زنان و تلاش‌های نهادهای گوناگون برای حل آن پرداخته شود.

هشت صبح می افزاید:

رییس جمهور غنی و آقای عبدالله عبدالله، رییس اجرایی در پیکارهای انتخاباتی خود می‌گفتند که زنان، جوانان و قشر فقیر جامعه اکثریت خاموش ملت افغانستان هستند و برای بهبود زنده‌گی آنان برنامه دارند، اما تا حال شاهد چنین برنامه‌ای نبوده‌ایم. رییس جمهور که انسان‌شناسی خوانده است، مطالعات فرهنگی گسترده دارد و ادا و اطوار پالیسی‌سازی درمی‌آورد، تا حال روی پالیسی یا استراتژیی کار نکرده است که هدف آن رشد بیش‌تر توان‌مندی‌های زنان باشد. با برگزاری مجالس و سخنرانی بانوی اول هیچ تغییری نمی‌آیدرفتارهای مسخره‌ای مثل هدیه دادن در روز جهانی زن که حتا در نهادهای معتبر هم مروج شده است، رنج زنان این کشور را کم نمی‌کند. از رییس جمهور، ریاست اجرایی و دولت انتظار می‌رود که کارهای بنیادی انجام دهند.

و به سراغ روزنامه ی انصار می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان "بازگشت هرج و مرج در کاخ سفید" چنین نوشته است:

دولت امریکا بار دیگر با تلاطم و آشوب مواجه شده است. وضعیت این روزهای کاخ سفید یادآور هفته‌های نخست آغاز ریاست جمهوری امریکاست که دولت این کشور با هرج و مرج و افشاگری‌های تکان دهنده و استعفاهای متوالی مواجه بود. در روزهای اخیر و همزمان با قطع مجوزهای موقت امنیتی حداقل 30 تن از کارکنان ارشد کاخ سفید، از جمله جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، اعلام شد که مدیر ارتباطات کاخ سفید نیز از مقام خود استعفا خواهد کرد.

در پایان انصار می افزاید:

این ماجرا تا جایی گسترش یافته که کنگره نیز اعلام کرده است در موضوع مجوزهای موقت امنیتی برای برخی از کارکنان کاخ سفید و احتمال سوء استفاده از اطلاعات محرمانه دولتی از سوی افراد فاقد صلاحیت، دخالت خواهد کرد. ورود کنگره به این موضوع، پرونده امنیتی دیگری را علیه کاخ سفید و شخص رئیس جمهوری امریکا باز خواهد کرد، در حالی که هم اینک کنگره از طریق رابرت مولر، بازپرس ویژه،  تحقیقات درباره پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات اخیر امریکا را انجام میدهد. گره خوردن این تحقیقات با تحقیقات درباره مجوزهای امنیتی کارکنان ارشد کاخ سفید میتواند دردسرهای فراوانی را برای دولت کنونی و شخص رئیس جمهوری امریکا به همراه بیاورد.

16 حوت 1396, 11:36 کابل
کامنت