22 ثور 1397, 15:13 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 22 ثور 1397

"حکومت جواز تقلب صادر کرد" ، "نشست ناقص اندونزیا " و" کشور را از پرتگاه نجات دهید"، عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان حکومت جواز تقلب صادر کرد چنین نوشته است : 

کمیسیون مستقل انتخابات به‌تازگی از تصمیمِ خویش مبنی بر چسباندن استیکر یا برچسبِ تصدیقِ ثبت‌نامِ رای‌دهی بر کاپی شناس‌نامه‌های کاغذی خبر داده است. به گفته  دفتر مطبوعاتی این کمیسیون، این تصمیم در مشوره با جوانبِ ذی دخل در روند انتخابات برای رفع نگرانیِ آن عده از شهروندانِ افغانستان اتخاذ شده است که در مناطق ناامن سکونت یا رفت‌وآمد دارند.
این تغییرِ تصمیم درحالی‌ست که مهلت ثبت‌نام برای رای‌دهندگان که قرار بود ۲۳ ثور پایان بیابد نیز تا یک‌ماهِ دیگر تمدید شده است. بنا به اظهارات رسمی، این اقدامات و تصمیم‌ها برای ایجاد سهولتِ بیشتر در امرِ مشارکت در انتخابات و برگزاریِ هرچه پُررنگ‌ترِ آن لحاظ شده‌اند؛ اما از نظر بسیاری از آگاهان و کارشناسانِ امور انتخاباتی، نوعی زمینه‌سازی برای تقلب و ابتذالِ بیشتر در انتخابات تلقی می‌شود.

ماندگار می افزاید:

بسیار ساده‌انگاری است که فرض شود چون اصلِ شناس‌نامه‌ها توسط کارمندانِ کمیسیون انتخابات ثبت و رؤیت می‌شود و بر کاپی آن‌ها پرچسب نصب می‌گردد، توقع می‌توان داشت که هیچ دریچه‌ ای به سمتِ تقلب و سوءاستفاده باز نگردد. مسلماً یک نفر با نیتِ تقلب می‌تواند ده‌ها و بلکه صدها کاپیِ تذکرۀ خود را به مراکز مختلف ثبت‌نام در نواحی مختلفِ یک ولایت و حتا به ولایت‌های مجاور ببرد و به همین‌گونه در رای‌دهی شرکت کند. ما در انتخابات‌های گذشته، تقلب و سوءاستفاده را با موجودیتِ سیستم‌های کمپیوتری ثبت‌نام، توزیع کارت‌های انتخاباتی و رنگ جوهر برای انگشتِ رای‌دهندگان به بسیار راحتی شاهد بوده‌ایم. اکنون که نه کارتِ رای‌دهی وجود دارد و نه اصلِ شناس‌نامۀ کاغذی شرط ضروری است، چه سناریویی را می‌توان شاهد بود؟

و نشست ناقص اندونزیا عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :

نشست عالمان دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا یک اقدام مناسب ولی ناقص بود. بسیار ضروری است که فشارهای نرم ایدیولوژیک برای پایان جنگ به طالبان وارد شود. باید به این گروه حالی شود که جنگ آنان هیچ توجیه دینی ندارد. دستگاه دیپلوماسی افغانستان باید برای فراگیر شدن نشست اندونیزیا بیشتر کار می‌کرد. لازم بود که دستگاه دیپلوماسی افغانستان نشست مجموع فقهای زبده‌ی دنیای اسلام را برگزار می‌کرد تا آنانی برای حرمت جنگ و خون‌ریزی در افغانستان فتوا صادر می‌کردند. عالمان دینی پاکستان که حامیان ایدئولوژیک طالبان هستند، هیچ‌‌گاهی بر ضد جنگ و ویرانی در افغانستان فتوا نمی‌دهند.

هشت صبح می افزاید : 

وقتش است که دستگاه دیپلوماسی کشور روی یک نشست فراگیر و جامع عالمان دینی سراسر دنیای اسلام کار کند. باید از تمام عالمان دینی زبده‌ی کشورهای مسلمان‌نشین و دانشگاه‌های الازهر و زیتونه دعوت شود تا در مورد جنگ افغانستان صحبت کنند و حرمت شرعی آن را به گوش طالبان و دیگر گروه‌های که در افغانستان خون‌ریزی می‌کنند، برسانند. کدام مذهب با انتحاری در روی جاده موافق است؟

و نگاهی می اندازیم به روزنامه آرمان ملی که در سرمقاله ای تحت عنوان کشور را از پرتگاه نجات دهید چنین نوشته است:

حوادث خونینی که در کشور رخ می دهد، همه را نگران ساخته است. در حالی که آمار جان باختن نیروهای امنیتی و سقوط برخی مناطق به دست هراس افگنان افزایش یافته است، ولی مقامات حکومت و مسؤولان نهادهای امنیتی به فکر توجیه این نالایقی های شان برآمده اند و همواره تلاش می کنند تا خاک به چشم مردم بپاشند و خود شان را بیگناه معرفی بدارند.
از سوی دیگر، بنابر خرابی اوضاع امنیتی، چرخ های اقتصادی در کشور هم از کار باز مانده و مردم را تهدید می کند.

در پایان آرمان ملی می افزاید:

تنها با انتقاد از دولت و نظام، مشکل کشور حل نخواهد شد و ایجاب می کند که با شناسایی مشکلات امنیتی، اقتصادی و سیاسی، به سراغ راه حل ها هم برویم و برنامة فایق آمدن به معضلات کنونی، در سرخط اهداف ما قرار بگیرد.
اگر به چگونگی اوضاع کنونی در کشور و مهار بحران توجه نشود، بعید نیست که هراس افگنان بر مناطق بیشتر تسلط خواهند یافت و میزان بی باوری به حکومت و عدم همکاری مردم بالا خواهد رفت و کشور وارد یک هرج و مرج  غیر قابل کنترل خواهد شد.

کامنت