17 جوزا 1397, 18:19 کابل

دوستداران شیعه و اهل تسنن امام خمینی در افغانستان بویژه در پایتخت و غرب این کشور با برگزاری مراسم‌های مختلف بیست و نهمین سالروز عروج ملکوتی امام را گرامی‌داشتند.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای تسنیم از افغانستان، بیست و نهمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در کابل پایتخت افغانستان و شهر هرات، با حضور علمای شیعه و اهل سنت، روحانیون، مجاهدین، طلاب حوزه‌های علمیه شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و دانشجویان در این شب و روزها گرامی داشته شد.

حجت الاسلام «محمد رجب‌زاده» از روحانیون هرات در مراسمی به مناسبت گرامیداشت از رحلت حضرت امام خمینی (ره) در مسجد جامع صادقیه هرات گفت: در شرایط کنونی که دشمنان مسلمانان برای نابودی ارزشهای دین مبین اسلام تلاش می‌کنند و هر روز یک فتنه می‌آفرینند با اتکا به رهنمودهای امام راحل می‌توان از شر فتنه دشمنان مشترک مسلمانان در امان بود.

به بیان این روحانی یکی از رهنمودهای بسیار مهم امام که همواره مورد سفارش تمام پیشوایان دین در گذشته و حال بوده است وحدت امت اسلامی است در حالی که دشمن سعی می‌کند از راه های مختلف بین مسلمانان نفاق ایجاد کند.

حجت الاسلام «سید مهدی افضلی» "استاد حوزه علمیه و دانشگاه"  نیز در مراسمی در منطقه جبرئیل از شهر هرات اظهارداشت که امام خمینی نگاهی عمیق و حساب شده نسبت به دین اسلام داشت و از دید ایشان سنی و شیعه باید در کنار یکدیگر برای دفاع از ارزش‌های مشترک مسلمانان در برابر ظلم و ستم استکبار جهانی ایستادگی کنند.

به بیان این استاد حوزه و دانشگاه، نگاه امام راحل به اسلام نگاه تک‌بعدی نبود و ایشان تنها به فکر موفقیت تنها در یک جغرافیای خاص نبودند بلکه به پیروزی تمام امت اسلام می‌اندیشیدند.

استاد افضلی در این همایش، امام خمینی (ره) را همچنین نمادی از آرامش و خودساختگی دانست و خاطرنشان کرد که ایشان با تقدیر الهی و تدبیر کم مثالش، اتفاقی بزرگ را در تاریخ رقم زد.

به بیان وی، ایمان به خدا، ایمان به هدف و مردم از صفات شایسته امام خمینی (ره) بود که همواره در جای جای زندگی‌اش به چشم می‌خورد.

به گفته این اعلام افغان، هنگامی که به ایشان خبر شهادت شخصیت‌های بزرگی مانند شهید بهشتی را در هفتم سرطان در یک حمله تروریستی، رساندند، حضرت امام (ره) آیه "انا لله و انا الیه راجعون" را بر زبان آورد و به خواندن قرآن ادامه داد.

افضلی افزود که این نمونه‌ای از آرامش و ایمان این رهبر بزرگ دینی است.

گفتنی است که علاوه بر هرات چندین مراسم دیگر با همین عنوان و همچنین دفاع از قدس که یکی از مسائل مورد تأکید امام راحل بود در کابل پایتخت افغانستان با حضور روحانیون و شخصیت‌های علمی و فرهنگی افغانستانی برگزار شد.

همه ساله از سالروز رحلت امام خمینی (ره) در مراسم‌های مهم و باشکوهی بزرگداشت به عمل می آید و به همین بهانه در باب شخصیت حضرت امام  سخنانی ارزنده توسط روحانیون، اساتید حوزه و دانشگاه و شخصیت های سیاسی، علمی و فرهنگی ایراد می‌شود.

تگ

کامنت