19 جوزا 1397, 14:37 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 19 جوزا 1397

"رعایت آتش بس احترام به زندگی مردم افغانستان است" ، " شکست اخلاقی و سیاسی  طالبان" و "مرا به خیر تو امیدی نیست شر مرسان " ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

رعایت آتش بس احترام به زندگی مردم افغانستان است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

درخواست آتش بس از سوی علمای افغانستان و در پی آن اعلام آتش بس از سوی رییس جمهور کشور، نشانه ی فرهنگ والای انسانی است که صلح و امنیت ومدارا و همپذیری انسانی را مبنای تصمیم و رفتار شان قرار داده است؛ ولی کسانی که در برابر این خواست باز هم بر طبل جنگ می کوبند و حیات و زندگی مردم بی گناه را هدف قرار می دهند، یا با فرهنگ انسانی و بشری آشنایی ندارند و هنوز در پیله فرهنگ محدود قبیلوی آواره هستند، یا گروه های ساخته شده از سوی استخبارات بیگانه اند که برای رعایت آتش بس، اختیار و صلاحیت از خود شان ندارند. آنها مجریان پروژه جنگ در افغانستان است. آنها مجبوراند همان کاری را بکنند که صاحبان پروژه به آنها دیکته می کنند.

نویسنده می افزاید :
اعلام آتش بس از سوی رییس جمهور از موضع ضعف صورت نمی گیرد. این پیشنهاد در حالی صورت می گیرد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دهها عملیات تهاجمی و بزرگ مخالفان را در سراسر کشور دفع کرده اند و از رسیدن مخالفان به اهداف نظامی شان جلوگیری کرده اند. امروز نیز این نیروها توانایی دارند تا از سرزمین افغانستان دفاع کرده و مانع پیشروی دشمنان به طرف مراکز ولسوالی ها و ولایت ها شوند. 
بنابراین ماهیت و فلسفه این آتش بس نشأت یافته از همان روحیه انسانی، احترام به دستورات اسلامی، پاسخ مثبت به خواست علما و مردم افغانستان و فراهم سازی زمینه و بستر مناسب برای گفتگو و مذاکرات صلح میان دولت و مخالفان مسلح می باشد. اعلام آتش بس بزرگترین نقطه قوت دولت افغانستان است. دولت افغانستان نشان داد، همچنان که در میدان های جنگ ابتکار را به دست دارد، در میدان صلح نیز پیشگام است. اعلام آتش بس نشانه عزم راسخ و راستین دولت برای ایجاد فضای اعتماد و صلح آمیز میان حکومت و مخالفان مسلح دولت است.

و شکست اخلاقی و سیاسی  طالبان عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است: 

دولت افغانستان با طالبان اعلام آتش‌بس یک‌جانبه کرد. دولت می‌خواهد برتری اخلاقی خود را نشان دهد. طالبان پی در پی شکست‌های اخلاقی و سیاسی خورده‌اند. فراخوان مذاکره و مبادله‌ی مشروعیت به طالبان که در ماه فبروری امسال در نشست «پروسه‌ی کابل» داده شد، طالبان را در انزوای سیاسی قرار داد. 

هشت صبح می افزاید:

تقریباً تمام کشورهای جهان از این فراخوان حمایت کردند. قدرت‌های منطقه‌ای مخالف ناتو هم از فراخوان کابل به شدت استقبال کردند. حتا پاکستان که ارتش آن کشور متحد طالبان است، نتوانست از فراخوان کابل برای مذاکره با طالبان استقبال نکند. سیاست‌مداران پاکستانی هم ناگزیر شدند که به آن فراخوان واکنش مثبت نشان دهند. استقبال جهانی، منطقه‌ای و داخلی از فراخوان مذاکره با طالبان، این گروه را در وضعیت دشوار اخلاقی قرار داد، اما رهبران طالبان راه جنگ را در پیش گرفتند.به دنبال نشر فتوای عالمان دینی، حکومت آتش‌بس یک‌جانبه را هم اعلام کرد. آتش‌بس به لحاظ تاکتیکی به دولت ضربه می‌زند، اما برتری اخلاقی حکومت را یکبار دیگر برجسته می‌سازد.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی دولتی انیس که در سرمقاله ای تحت عنوان مرا به خیر تو امیدی نیست شر مرسان  چنین نوشته است:

صلح یکی از ضرورت های اساسی و مبرم امروز افغانستان است که در پرتو صلح می توانیم به پیشرفت و توسعه دست یابیم، اما در نبود صلح با وجود اینکه تمام هست و بود خود را از دست می دهیم، زمینه مداخله ی ممالک بیرونی در امور داخلی کشور ما نیز مساعد می گردد. از اینرو دولت اسلامی افغانستان بر علاوه اینکه به تجهیز، تسلیح و ارتقای ظرفیت محاربوی و مسلکی نیروهای امنیتی و دفاعی خویش توجه دارد، برقراری صلح از مسیر گفتگوهای رو در رو با مخالفان مسلح را نیز یکی از اولویت ها میداند، زیرا یکی از آرزوهای همیشگی مردم افغانستان ختم جنگ و استقرار صلح سرتاسری در کشور است.

در پایان انیس می افزاید : 

 از همین رو رئیس جمهور غنی در دومین نشست پروسه ای کابل، بسته پیشنهادی صلح را بدون قید و شرط به گروه طالبان ارائه نمود و این حرکت دولت افغانستان از سوی کشور های همسایه، منطقه و جهان مورد تأیید و استقبال قرار گرفت.

 مردم افغانستان از کشورهای همسایه، منطقه و جهان انتظار دارند که دولت افغانستان را در آوردن صلح و ثبات همانند تعهداتی که در نشست های صلح چه در کابل و یا هم بیرون از کشور می سپارند، صادقانه یاری رسانند و گرنه پیچیدگی و بن بست جنگ در افغانستان به نفع هیچ کشوری نخواهد بود، زیرا رد پای قدرت های بیرونی در جنگ و نا امنی افغانستان، کاملاً مشهود است و اگر نه هیچ گروهی به تنهایی قادر به ادامه جنگ در این کشور نخواهد بود.

 

 

کامنت