23 جوزا 1397, 15:49 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 23 جوزا 1397

"عید تان مبارک" ، "آتش بس و نگرانی های امنیتی روزهای عید" و "عید سعید فطر ،روز نمایش عزت اقتدار و هیبت اسلام" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

عید تان مبارک ؛عنوان سرمقاله ی روزنامه ی آرمان ملی است که در آن چنین آمده است:

در آستانه عید سعید فطر قرار داریم؛ عیدی که هزاران خانواده در سوگ عزیزان شان قرار دارند و عیدی که در آن برای اولین بارو پس از سال‌های دراز در افغانستان شاهد آتش بس خواهیم بود و شاید در این ایام با سعادت صفیرگلوله ها شنیده نشوند و سنگر ها در آرامش بمانند.آرزو داریم آتش بس موقتی که از دیروز از طرف دولت آغاز گردیده است، آغاز تلاشی باشد که در آن خیر و سعادت مردم ما در سراسر کشور نهفته باشد.دراین فرصت نیک که باروزهای عید ممزوج گردیده است،امیدواریم هردو طرف با صبر و حوصله مندی تمام راه هایی را جستجو کنند که در آن خیر و فلاح مردم رنجدیده ما نهفته باشد و این اقدام سه روزه، راه را برقراری دایمی صلح هموار کند.

آرمان ملی می افزاید :

حالا که هردو طرف به یک آتش بس توافق کرده اند، خردمندی بیشتری به خرج بدهند و پس از عید نیز این موهبت را تداوم بخشند. شاید تداوم آتش بس بتواند ما را به صلح سراسری برساند. عید، روز های آشـتی و دوستی است.

و آتش بس و نگرانی های امنیتی روزهای عید عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

آیا مردم افغانستان ایام عید را در امنیت و آرامش سپری خواهند کرد؟ این سؤالی است که این روزها ذهنیت عمومی را به خود مشغول داشته و به تبع، امیدواری ها و نگرانی هایی را نیز در پی آورده است.
این پرسش از آنجا ناشی می شود که حکومت افغانستان به تاریخ 17 جوزا از بیست و هفتم ماه مبارک رمضان تا پنجم ماه شوال را آتش بس اعلام کرد و به همه فرماندهان و نیروهای امنیتی دستور داد که از این فرمان اطاعت کنند. اعلام آتش بس از سوی حکومت با استقبال گسترده مردم افغانستان، جامعه مدنی، رسانه ها و کارشناسان سیاسی مواجه گردید و جامعه جهانی نیز از این اقدام رییس جمهور بسیار به نیکی یاد کردند.
چند روز قبل طالبان نیز با صدور اعلامیه¬ای سه روز عید را آتش بس اعلان کرد و به نیروهای خود دستور داد که این آتش بس را در موعد مقرر در سراسر افغانستان رعایت کنند. 
همانطوری که ابتکار حکومت افغانستان، با اقبال عموم مردم مواجه گردید؛ حکومت، جامعه جهانی و مردم افغانستان از پذیرش آتش بس از سوی گروه طالبان نیز استقبال کردند و امیدوار بودند که این آتش بس، دریچه¬ای هرچند کوچکی را به سوی صلح، ثبات و امنیت در افغانستان باز کند. 
نویسنده می افزاید :  
اگر طالبان امنیت مردم را تهدید نکند، ده ها گروه تروریستی دیگر به علاوه شاخه های افراطی طالبان هستند که به نام داعش، پروژه نا امن سازی افغانستان را به پیش ببرند و اجازه نمی دهند که حتا برای چند روز مردم در راحتی و آسایش باشند. پس مردم از این نگران اند که اگر طالبان در روزهای عید آنها را هدف قرار ندهند؛ داعش و گروه های افراطی دیگر این کار را خواهند کرد. پس نگرانی امنیتی نه تنها نسبت به گذشته کاهش پیدا نکرده که بیشتر هم شده است.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان عید سعید فطر ،روز نمایش عزت اقتدار و هیبت اسلام چنین نوشته است:

ماه خدا به آخر رسیده و عید سعید فطر از راه میرسد. عید فطر، تجلی اوج یک ماه بندگی و عبودیت پروردگار متعال و یک ماه سازندگی و وارستگی و معراج انسانی است. طلوع اشعه پرفروغ خورشید این عید سعید، برای کسانی که از فیوض و برکات این ماه استفاده کرده اند، ظهور بارقه ملکات و فضائل انسانی را نوید میدهد و از این رو نه تنها کوشش و مجاهدات و پرواز در اوج ملکوت و مقامات بندگی حق را پایان یافته نمی بینند، بلکه این روز مبارک را سرآغازی نوین برای استمرار حرکت سازنده خویش می یابند . این روز بزرگ برای کسانی عید و موجب افتخار، مباهات، سرور و خشنودی است که از حضیض حیوانیت و رذیلت به اوج انسانیت و فضیلت و از مدارج پست و منحط بردگی و ذلت، به معارج والا و متعالی آزادی و آزادگی و زندگی در سایه حاکمیت خدا و دین او و مبارزه و ایستادگی در برابر دشمنان خدا پرواز کردند.

در پایان انصار می افزاید:

 با توجه به فحوای متون اسلامی از مهمترین مسائل مربوط به این عید بزرگ توجه به وحدت مسلمانان و دوری از تفرقه و کینه نسبت به هم کیشان است.

طرح چنین مسأله‌ای در عید سعید فطر که روز تجمع سراسری میلیون‌ها مسلمان در تمام اقصی نقاط جهان و توجه به قدرت و استعداد و شرکت اسلام است، یادآور این امر است که مسلمین باید برای تحقق چنان آرمان مقدس و والایی از چنین روز بزرگی کمال استفاده را برده و عزت ، اقتدار و هیبت اسلام را به دنیا نشان دهند و با اتحاد و یکپارچگی هرچه فزون تر بدان اهتمام ورزند.

 

کامنت