20 سرطان 1397, 17:36 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 20 سرطان 1397

" شیخ های عرب از شهروندان افغانستان معذرت بخواهند " ، " به ارتش پاکستان فشار جمعی وارد کنید" و " نقشه ی ترامپ برای سیطره بر بازار جهانی انرژی" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی آرمان ملی در سرمقاله ای تحت عنوان شیخ های عرب از شهروندان افغانستان معذرت بخواهند چنین نوشته است :

علمای جهان اسلام پیرامون صلح در افغانستان دیروز در کشورعربستان سعودی نشستی داشتند که امروز هم ادامه می‌یابد.

در این نشست عالمان دین از سی‌وپنج کشور اسلامی اشتراک کرده و قرار است در پایان این نشست، در برابر جنگ جاری افغانستان که از سوی طالبان و داعشیان در برابر مردم و حکومت به پیش‌برده می‌شود، موضع بگیرند و ممکن است این عالمان دین از طالبان به عنوان تروریستان یادکنند و جنگ آن‌ها را نامشروع تلقی نمایند.

طالبان پیشاپیش با نشر اعلامیه‌ ای نشست سعودی را محکوم کرده اند و گفته اند که کسی حق ندارد که طالبان را هراس افگن و تروریست بخوانند.

این در حالی است که کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی از حامیان طالبان بودند و زمانی که طالبان امارت به اصطلاح اسلامی شان را در افغانستان اعلام کردند، سعودی، امارات عربی و پاکستان، حکومت طالبان را به رسمیت شناختند و کمک‌های سرشار مالی و نظامی را در اختیار این گروه تروریستی قرار می‌دادند که نظامیان پاکستانی تا امروز هم از طالبان حمایت می‌کنند و باوجود فشارهای بین‌المللی هنوز با هراس افگنان رابطه تنگاتنگ دارند.

آرمان ملی می افزاید :

حال که نشست عالمان دین در سعودی برگزار شده و ادامه دارد در قدم نخست زمام داران سعودی و امارات و آن عده از شیخ‌های عرب که از تروریستان حمایت کرده اند، باید اظهار ندامت کنند واز شهروندان افغانستان معذرت بخواهند و در درگاه خداوند«ج» توبه نمایند و استغفار بگویند تا ذات‌لایزال از جرم و گناه شان بگذرد.

وبه ارتش پاکستان فشار جمعی وارد کنید عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که درآن چنین امده است :

ارتش پاکستان باید زیر فشار شدید قرار داده شود تا دست از حمایت طالبان بردارد. این ارتش باید وادار شود تا رهبران طالبان را از قلمروش بیرون کند یا وضعیتی ایجاد کند که آنان نتوانند به جنگ ادامه دهند. پاکستان تنها محل زندگی رهبران طالبان نیست. تأسیسات آموزشی،‌ هسته‌های جلب و جذب، مراکز جمع‌آوری اعانه و مرکز سوق و اداره‌ی طالبان هم در این کشور موقعیت دارد. شهرهای بزرگ پاکستان در خدمت گروه طالبان قرار دارد. این واقعیت‌ها را استخبارات کشورهای ناتو کشف کرده‌اند. تا زمانی که اتحاد استراتیژیک رهبری طالبان و ارتش پاکستان شکسته نشود، طالبان لزومی نمی‌بینند که به مذاکره روی بیاورند.

طالبان تا زمانی که قلمرو پاکستان و منابع آن را در اختیار داشته باشند و آن‌جا برای‌شان عقبه‌ی راهبردی باشد،‌ به مذاکره با حکومت افغانستان علاقه نشان نخواهند داد.

هشت صبح می افزاید:

ارتش پاکستان باید سیاست امنیتی هندمحور خود در قبال افغانستان را کنار بگذارد. این کشور باید به این نتیجه برسد که کابل از افغانستان نمایندگی می‌کند و گروه‌های شبه‌نظامی جهادیستی مثل طالبان مشروعیت ندارند. اگر پاکستان به دلیل آنچه که در افغانستان انجام می‌دهد مجازات نشود، به پی‌گیری اهداف نامشروعش در منطقه ادامه می‌دهد. سیاست خشنودسازی پاکستان جواب نداد. فشار جمعی بر ارتش پاکستان سبب می‌شود که اسلام‌آباد انزوا و سنگینی فشار را حس کند. 

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان نقشه ی ترامپ برای سیطره بر بازار جهانی انرژی چنین نوشته است :

(دونالد ترامپ) رئیس جمهوری امریکا تاکنون بارها به قیمت بالای نفت خام تاخته و کشورهای تولید کننده را مقصر اصلی بهای کنونی آن معرفی کرده است. از نظر ترامپ تصمیم سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موجب شکل گیری قیمتی غیرمنطقی برای این کالای استراتژیک شده است.

وی تاکنون در چند توئیت به شکل‌هـای گوناگون این سازمان را به عنوان (کارتلی انحصارگرا) معرفی کرده که با دستکاری در بازار انرژی، قیمت‌هـا را بالا نگاه میدارد. رئیس جمهوری امریکا در آخرین پیام خودبا لحنی تهدیدآمیز خواستار افزایش عرضه و پایین آمدن قیمت‌هـا شد.

این در حالی است که برخی ناظران میگویند یکی از عوامل بالارفتن قیمت نفت، اقدامات رئیس جمهوری امریکا و خط مشی اقتصادی و سیاسی او است. چندماه پیش یکی از توئیت‌هـای ترامپ علیه اوپک، بهای نفت را افزایش داد و بیش از پنج درصد بر قیمت‌ها افزوده شد.

در پایان انصار می افزاید :

به طور قطع ترامپ به دنبال قطبی سازی سازمان اوپک و تضعیف آن است تا ایالات متحده را به عنوان یکی از تصمیم سازان اصلی بازار نفت معرفی کند. در این فرایند عربستان سعودی به عنوان نماینده و مخاطب اصلی تهدیدهای رئیس جمهوری امریکا همراهی با افزایش عرضه را اعلـام داشته است. همین موضوع شکافی را در اوپک به وجود خواهد آورد که در کوتاه مدت با افزایش عرضه موجب کاهش قیمت نفت میشود اما در بلندمدت این روند به علت کمبودها و اقدام هماهنگ و احتمالی دیگر تولیدکنندگان تغییر خواهد کرد و جهان شاهد جهش ناگهانی قیمت‌ها خواهد بود.

 

کامنت