11 سنبله 1397, 08:30 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 11 سنبله 1397

"انتخابات با شناسنامه ی اصحاب قبور" ، "حکومت باید جلو کشتار هدفمند را بگیرد " و " نگرانی ها از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان " ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

انتخابات با شناسنامه ی اصحاب قبور عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است:

همین دیروز ائتلاف بزرگ ملی هزاران شناس‌نامۀ سفید، بسته‌های ‌استیکر، شناس‌نامه‌های استیکرخورده و کتاب‌های ثبت‌نام رأی‌دهندگان را به‌عنوان اسناد در اختیار رسانه‌ها قرار داده است و برمبنای آن ادعا می‌کند که ارگ ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات و ادارۀ توزیع شناس‌نامه‌ها این تقلب را در کمال بی‌شرمی سازماندهی کرده‌اند.اعضای ارشد ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در نشستی گفته اند: با این‌که برگزاری انتخابات شورای ولسوالی‌ها، شورای ولایتی و ریاست جمهوری نیاز حیاتی مردم است، اما با تقلب گسترده‌ ای که حکومت و کمیسیون در پیش گرفته‌اند و حتی به شناسنامۀ افراد خیالی و مرده‌ها نیز استیکر زده‌اند.اعضای ائتلاف بزرگ ملی افغانستان تهدید کرده اند که در هم‌کاری با سایر احزاب و جریان‌های سیاسی با راه‌اندازی حرکت‌ها و نافرمانی‌های مدنی در برابر این «تلاش‌های ناپاک حکومت وحدت ملی»می‌ایستند.

ماندگار می افزاید:

اعضای ارشد این ائتلاف گفته اند، در صورتی‌که حکومت به خواست‌ احزاب تمکین نکند و بر برگزاری انتخابات بدون سیستم بایومتریک هم‌چنان پافشاری کند، آن‌ها از گزینه‌های دیگری استفاده نیز خواهند کرد.ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با خوانش اعلامیه‌ ای خواستار ایجاد یک کمیسیون بی‌طرف، مستقل و باظرفیت، تغییر سیستم انتخابات به رأی قابل‌ انتقال، ثبت‌نام‌ رأی‌دهندگان توسط سیستم بایومتریک، زمینه‌سازی برای نظارت احزاب و ائتلاف‌های سیاسی در تمام روند انتخابات و هم‌چنان پروسۀ مسالمت‌‎آمیز انتقال قدرت سیاسی شده است.اگر حکومت با این افشای واضح و دارای مدرک بازهم به رفتار شرم‌آور و یک‌نواخت خود تاکید بورزد و به خواست مشروع مردم و جریان‌های سیاسی هیچ‌گونه تمکین نشان ندهد احتمال هرگونه بحران در کشور می‌رود. 

و حکومت باید جلو کشتار هدفمند را بگیرد عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است: 

 رهبری دولت می بایست بسیار با دقت و درایت تمام به موضوعات امنیتی و مخصوصا جنگ روانی جدیت و توجه نشان بدهد که هم جلو جنگ روانی دشمن گرفته شود و هم احیانا سهل انگاری‌های نیروهای امنیتی مورد بررسی قرار بگیرد. بنابراین لازم به نظر می رسد که رهبری حکومت، هر از چندگاهی کارنامۀ تمام مسئولان امنیتی حکومت را مورد ارزیابی دقیق قرار دهد و در صورت سهل انگاری یا ناتوانی در مدیریت امنیتی، آنان را سبک دوش کند تا قاطعیت حکومت را در مورد حفظ جان و امنیت شهروندان کشور و حفاظت از تأسیسات ملکی و حکومتی به اثبات برساند.

نویسنده می افزاید:

واقعیت تلخی دیگر اینست که در سالیان اخیر، دشمن علاوه برقتل عام عمومی شهروندان افغانستان در نقاط مختلف کشور، به صورت هدفمند یک بخشی خاصی از شهروندان افغانستان را در نقطۀ خاصی از شهرکابل مورد عملیات کور تروریستی قرار می دهند. واضح است که عملیات هدفمند دشمن در غرب کابل و در مناطق آموزشی و مذهبی شهروندان غرب کابل، اگر مهار نشود، دشمن به همان هدف اصلی اش نزدیک می‌گردد. 
از این رو لازم است که حکومت وحدت ملی جلو واقعه را قبل از وقوع بگیرد و برای تأمین امنیت عمومی ومخصوصا مراکز مذهبی و آموزشی این نواحی برنامه های استراتژیک و جدی خودش را روی دست بگیرد. با توجه به فرارسیدن ایام محرم، ضرور است که نیروهای امنیتی با همکاری مشترک مردم این نواحی، پلان های امنیتی شان را تطبیق نماید تا باعث آرامش مردم شود و زمینۀ بروز حوادث دیگر را از بین ببرد.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سرمقاله ای تحت عنوان نگرانی ها از بروز تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان چنین نوشته است: 

ضرورت انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی از آنجا ناشی می‌شود که نگاهی به انتخابات های  گذشته اعم از انتخابات شورای ولایتی، پارلمانی و ریاست جمهوری داشته باشیم. در انتخابات های  گذشته، تقلب به پیمانه‌ی وسیع صورت گرفت و تخطی‌های انتخاباتی سرنوشت انتخابات را تحت تاثیر قرار داد. نبود سیستم بایومتریک نیز بخشی از دلیل تقلب است؛ اکنون احزاب سیاسی تاکید دارد که در نبود سیستم بایومتریک انتخابات باز هم دستخوش تقلب و حق‌تلفی خواهد شد.

در پایان انصار می افزاید : 

تنش میان احزاب سیاسی، حکومت و نهادهای انتخاباتی، در شرایط کنونی که کم تر از دو ماه به زمان برگزاری انتخابات وقت مانده، زنگ خطری جدی برای مردم افغانستان نیز هست که چشم امیدی به پارلمان آینده دارند. اما وضعیت فعلی نشان می‌دهد که نه حکومت و نه هم نهادهای انتخاباتی برای برگزاری یک انتخابات سالم، شفاف و فراگیر اراده‌ی جدی و قاطع ندارد. دیده شود که انتخابات پیش‌رو فرصتی برای محک‌زدن عدالت و شفافیت در جامعه است و یا گذرگاهی مملو از تقلب برای دوام تبعیض و افزون‌خواهی جناحی و قومی!

 

کامنت