14 سنبله 1397, 14:43 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 14 سنبله 1397

"ائتلاف بزرگ ملی و گلیم رسوایی" ، " سواد سرمایه ی زندگی،مفهومی فراموش شده در افغانستان" و " زمزمه های سیاسی حذف دالر از مبادلات جهانی " ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

ائتلاف بزرگ ملی و گلیم رسوایی عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است :

 شنبۀ گذشته، ائتلاف بزرگ ملی با نشان‎‌‌دادن هزاران شناس‌نامه مدعی شد که به بیش از ۱۰هزار شناس‌نامه جعلی دست یافته‌ که برای افراد خیالی صادر شده است.

در برخی از این شناس‌نامه‌های جعلی عکس یک نفر بر چندین‌شناس‌نامه با اسم‌های متفاوت یا مشابه نصب شده است.
پیش از این کمیسیون انتخابات در برابر افشاگری‌های ائتلاف بزرگ ملی به شک برخورد کرده بود و گفته بود که نمی‌داند این شناس‌نامه‌ها اصلی‌اند یا جعلی و بعدتر سخن‌گوی کمیسیون انتخابات گفته بود که باید نهادهای عدلی، کشفی و امنیتی کشور از ائتلاف ملی تحقیق کنند که چه‌گونه این اسناد را به‌دست آورده است. تقاضای کمیسیون انتخابات از نهادهای امنیتی برای تحقیق از اعضای ائتلاف ملی این نکته را برجسته می‌کرد که گویا این ائتلاف خود مرتکب خطایی شده و گویا کمیسیون انتخابات مشکلی ندارد.

ماندگار می افزاید:

به نظر می‌رسد که کمیسیون مستقل انتخابات فردا و پس‌فردا اعلام کند که به تعداد مثلا هشت‌صدهزار ورق جعلی رای‌دهندگان را تشخیص داده و از حساب بیرون کرده و بنابر این انتخابات دیگر شفاف است. متاسفانه این روش در گذشته هم تجربه شده است و همین سبب شد که اعتماد مردم به کمیسیون انتخابات و دولت آقای غنی در امر انتخابات کاملا از بین برود. بنابر این به نظر می‌رسد که تنها راه برگشت اعتماد مردم اصلاح بنیادین کمیسیون انتخابات و از سرگیری روند ثبت نام به روش مدرن‌تر است که بتواند به مردم اعتماد بدهد.

و سواد سرمایه ی زندگی،مفهومی فراموش شده در افغانستان  عنوان سرمقاله ی روزنامه ی آرمان ملی است که در آن چنین آمده است : 

در بسیاری ازکشورهای جهان همه ساله، هشتم ماه سپتامبر به عنوان «روز جهانی سواد» گرامی داشته می‌‎شود، حکومت افغانستان نیز از این روز در کابل تجلیل کرد، اما مقام‌های وزارت معارف در این مراسم از محروم بودن نزدیک به چهارمیلیون کودک از مکتب سخن زدند.

سواد در جهان امروز به عنوان پایه اساسی پیش‌رفت در یک جامعه و عامل رفاه و آسایش زندگی انسان‌ها به حساب می‌آید، اما در افغانستان در کنار این که جنگ و ناامنی سبب محروم شدن کودکان و نوجوانان کشور از آموزش و پرورش شده است، حکومت نیز به این مهم توجه چندانی در سال‌های گذشته نداشته است.

آرمان ملی می افزاید : 

در اوضاع کنونی شهروندان افغانستان به ویژه کودکان و جوانان این کشور نیاز مبرم به آموزش و پرورش و فراگیری دانش دارند، زیرا تا زمانی که در افکار عمومی تغییر نیاید دشوار است که این کشور از بحران و نابسامانی نجات پیدا کند. هم اکنون بیشتر کسانی که لشکر گروه‌های تروریستی را تشکیل داده اند، جوانان بی‌سواد و نادان هستند که فریب تروریستان را خورده به آرزوی رسیدن به جنت و «خوش ساختن خدا (ج)» در صفوف این گروه‌ها نا دانسته دست به جنایت می‌زنند، اما از مسوولیت‌ها و مکلفیت‌های حکومت است تا زمینه را برای آموزش و پرورش نسل جوان به هر شکلی که باشد مهیا سازد.

و به سراغ روزنامه ی انصار می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان زمزمه های سیاسی حذف دالر از مبادلات جهانی چنین نوشته است: 

صدا‌ها برای پایان دادن به سلطه دالر در مبادلات بین‌المللی، بلندتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد. وزیر خارجه کانادا که کشورش سال‌ها نزدیک‌ترین هم پیمان امریکا بوده، می‌گوید که ساختار‌های مالی مستقل از دالر امیدوارکننده است و رجب طیب اردوغان متحد ایالات متحده در ناتو که حالا در چنبره تحریم های امریکا افتاده، یک بار دیگر خواستار پایان دادن به سلطه دالر شده است.

از متحدینی مانند آلمان و شرکایی مثل چین گرفته تا کشور‌هایی که چندان دل خوشی از سیاست‌های مالی امریکا ندارند، با صدای بلندتری علیه دالر سخن می‌گویند.

در پایان انصار می افزاید:

رویارویی تحریمی امریکا با ترکیه و نبرد تجاری که دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از پیمان نفتا آن را کلید زد، دست‌کم تمایلات سیاسی در خصوص کمرنگ کردن دالر را تشدید کرده است. رجب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که اوایل ماه آگوست شهروندان ترکیه را به تعویض دالر با لیره فراخواند و این جمله‌اش که (اگر امریکا دالر دارد ما هم خدا و مردم را داریم)، زبان به زبان چرخید حالا به صراحت از لزوم پایان سلطه دالر سخن می‌گوید.

اردوغان، که دوشنبه در اجلاس تجاری ترکیه- قرقیزستان سخن می‌گفت، تأکید کرده است: (ارتباط تجارت بین‌المللی به دالر به تدریج به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود.) او می‌گوید که سیستم اقتصاد جهانی با آزمونی جدید روبه‌رو است و تأکید می‌کند: (در صورتی که میان خودمان از پول ملی و محلی استفاده نماییم، حاکمیت دالر کم کم از میان خواهد رفت.)

کامنت