21 سنبله 1397, 10:17 کابل
  • بررسی مطبوعات چاپ کابل 21 سنبله 1397

"کشتار مردم ننگرهار" ، "بدتر شدن و ضعیت امنیتی و نیاز راه حلی بنیادین"و" تروریسم و کمبود آب ، کدام یک خطرناک تر است؟" دو مقاله منتخب ما از مطبوعات چاپ امروز کابل است که در ادامه میخوانید:

کشتار مردم ننگرهار عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح  است که درآن چنین آمده است :

هدف روشن حمله‌ی تروریستی به جمعیتی که در ننگرهار راه‌پیمایی می‌کردند، کشتار مردم بود. حتا ایدیولوژی‌های نفرت‌بار مذهبی هم به باورمندانش برای قتل هر کسی مجوز نمی‌دهد، اما قتل انسان‌ها در ایدیولوژی نفرت‌بار گروه‌های تروریستی‌ای که در افغانستان فعالیت دارند، خودش هدف است. به نظر می‌رسد که این تروریست‌ها هیچ هدف سیاسی هم ندارند. گروهی که خواستار تشکیل خلافت ایدیولوژیک باشد هم‌ به هر کسی حمله نمی‌کند، اما تروریست‌هایی که این‌جا فعالیت دارند،‌ کشتن انسان‌ها را وظیفه‌ی اصلی خود قرار داده‌اند. آنان تنها به قتل می‌اندیشند. مردانی که این هسته‌های تروریستی را رهبری و هدایت می‌کنند، همه تشنه‌ی خون اند. داعیه‌ی آنان حتماً قتل تمام مردم جهان است. اگر در دوره‌های باستان و سده‌های میانه امراضی مثل طاعون دشمن بشریت بود، ‌امروز گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان این وظیفه را به دوش گرفته‌اند.

هشت صبح می افزاید :

کشتار هدفمند شیعیان و حمله بر جمعیت تظاهرکننده در ننگرهار بدون حمایت سازمان‌های استخباراتی قدرتمند ممکن نیست. 

 واقعیت تلخ دیگر هم این است که تروریست‌ها از ضعف نهادهای دولتی افغانستان بهره‌برداری بزرگ می‌کنند. رهبران دولت ضعف‌هایی را به نهادهای امنیتی تحمیل کرده‌اند. این رهبران بنا بر ملاحظات سیاسی و محلی اشخاصی را در نهادهای امنیتی توظیف کرده‌اند که نه تنها توان و اراده‌ای برای کار ندارند، بلکه به فساد بیشتر دامن زده‌اند.

روزنامه ی ماندگار نیز در سرمقاله ای تحت عنوان بدتر شدن و ضعیت امنیتی و نیاز راه حلی بنیادین چنین نوشته است :

اخیراً حملات هدفمند به مکان‌های شیعیان در کابل سوالات خاصی را مطرح کرده است و نیز موفق شدن حملات هدفمند تروریستی در مجموع سوال هایی را متوجه نیروها و مسوولان امنیتی می‌سازد. از این رو مسوولان امنیتی و مجلس نماینده‌گان باید این را درک کنند که فقط برکناری یکی دو نفر از مسوولان نهادهای امنیتی به تنهایی کافی نیست و باید تغییرات بسیار بنیادین و کلی در این نهادها رونما شود؛ زیرا تا زمانی که ما نتوانیم اصلاحات بنیادین را در این نهادها وارد کنیم نمی‌توانیم انتظار روزگار بهتری را داشته باشیم.

و تروریسم و کمبود آب ، کدام یک خطرناک تر است عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین امده است :

در سال های اخیر موضوع بحران کمبود آب، خشکسالی و آلودگی محیط زیست نیز در افغانستان برجسته شده است. اکنون این باور در میان عموم مردم قوّت گرفته که مردم در سال های آینده نه از ترس، وحشت و حملات بیرحمانه‌ای تروریسم ،که به دلیل کمبود آب، خشکسالی و بحران محیط زیستی مجبور به فرار دسته جمعی از کشور خواهند شد. 

در پایان نویسنده می افزاید :
با توجه به نشانه ها و نیز آمارهای موجود این تهدید جدی است و می طلبد که از همین اکنون باید در باره آن تدابیر پیشگیرانه اتخاذ شود و مردم و مسؤلان دولتی بیشتر به خطرات ناشی از بحران محیط زیستی بیندیشند و سیاست‌ها و برنامه های مشخصی را برای مقابله با این بحران پیش بینی کنند. 
مردم افغانستان در چند سال اخیر شاهد خشکسالی های پیاپی بوده اند و این خشکسالی ها تا هنوز زندگی صدها هزار خانواده را متأثر ساخته و بیشتر از بیست ولایت افغانستان را با کمبود آب مواجه کرده است. 

کامنت