13 عقرب 1397, 13:47 کابل
  • مطبوعات کابل
    مطبوعات کابل

"گفتگو های صلح با قرائت های مختلف" ، " امکانات دولتی در اختیار برنامه های انتخاباتی غنی" و "تحولات پاکستان" ، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

گفتگو های صلح با قرائت های مختلف عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است :

واقعیت این است که روند صلح افغانستان از یک اجندای دو طرفه میان حکومت و طالبان خارج شده است. بازیگرانی زیادی در این روند وارد شده اند. مشکل دقیقا از همینجا نشأت می‌گیرد که این بازیگران، هرکدام دارای منافع متعارض می‌باشند. درست است که ناامنی افغانستان باعث می‌شود که امنیت منطقه نیز در معرض خطر قرار بگیرد؛ اما آنچه معادله را برهم زده، شرایط عینی سیاست در منطقه و جهان است. افغانستان در طول سال‌های متمادی قربانی همین شرایط سیاسی منطقه ای شده است، بدون اینکه خودش هیچ دخالت و تأثیری در آن داشته باشد.

نویسنده می افزاید :

رئیس جمهور غنی در دیدار اخیرش با علمای پکتیکا تصریح کرده است که زمینه جهانی و منطقه ای برای گفتگوهای صلح فراهم شده و از طالبان خواست که نمایندگان شان را برای عملی شدن روند صلح تعیین کنند.
اگر رئیس جمهور توانسته باشد در مورد روند جنگ و صلح افغانستان، قرائت واحد و طرح قابل قبول برای کشور‌های منطقه و جامعه جهانی و طالبان فراهم کرده باشد، واقعا برای افغانستان کار تاریخی و ماندگار انجام داده است.
اما از تجربه و طرح کشورهای مشابه افغانستان که درگیر باگروه‌های افراطی تروریستی بوده‌اند برمی‌آید که تا این گروه‌ها در جبهه‌های جنگ شکست نخورند هرگز به پذیرش صلح تن درنخواهند داد.

و امکانات دولتی در اختیار برنامه های انتخاباتی غنی عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است:

آقای غنی دو روز پیش به‌صراحت اعلام کرد که در انتخاباتِ پیش رویِ ریاست‌جمهوری، نامزد است و خود را برای رقابت‌هایِ آن آماده می‌کند. اما هنوز دو روز از آن سخنان نگذشته است که او سفرهای انتخاباتی‌اش را زیر نامِ سفرهای کاری به ولایات جنوبیِ کشور از جمله پکتیکا آغاز کرده‌ است.
پیش از این نیز آقای غنی سفرهای ولایتی‌اش را آغاز کرده بود و برخی از پروژه‌هایی که باید برای کشور بسیار مهم باشند را افتتاح نمود. اما این رویه و رویکرد بارها با واکنش‌هایی بر این مبنا مواجه شد که آقای غنی از برنامه‌هایِ ملی و زیربنایی به هزینۀ دولت، برای مقاصد سیاسی و انتخاباتیِ خود استفاده می‌کند.

ماندگار می افزاید:

مسلماً آقای غنی همۀ امکاناتِ مادی و معنویِ دولت را در کنترل دارد و اگر نهـادهای انتخاباتی و جریان‌های سیاسی، اجتماعی و مدنی بیـدار نباشند، او می‌تواند این‌همه را به نفعِ خود در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشِ رو بسـیج کند.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی هشت صبح  که در سرمقاله ای تحت عنوان تحولات پاکستان چنین نوشته است :

تا کنون کسی نمی‌داند که چه کسانی مولانا سمیع‌الحق را کشته‌اند،‌ اما نشانه‌ها حاکی است که مرگ او نیروهای رادیکال پاکستان را بیش‌تر از گذشته عصبانی ساخته است.

واقعیت این است که پاکستان قربانی همان تفکری است که خود از آن پشتی‌بانی کرده است. نیروهای لیبرال و پیش‌رَو پاکستانی همیشه تلاش کرده‌اند که روایت متفاوت از موجودیت پاکستان به دست بدهند و آن‌چه را که ایدیولوژی پاکستان خوانده می‌شود‌، باز تفسیر کنند.

درپایان هشت صبح می افزاید:

روشن است که وقتی ارتش و مجموع دستگاه دولت پاکستان برای نیروهای رادیکال در سیاست خارجی این قدر دست باز بدهند،‌ کسی نمی‌تواند جلو آنان را در سیاست داخلی بگیرد. نیروهای رادیکال پاکستان در حال حاضر روی فیصله‌های حکومت منتخب و دادگاه عالی آن کشور تاثیر می‌گذارند. آنان دیگر صرف ابزار ارتش برای صدور تندروی و ترور به افغانستان و هند نیستند. این نیروها با آن که در انتخابات‌های پاکستان رأی کافی نمی‌آورند، به دلیل رابطه‌ی نزدیکی که با ارتش و هیات حاکمه دارند،‌ قادر اند فیصله‌های نهاد‌های مشروع را به چالش بکشند. 

 

تگ

کامنت