18 جدی 1397, 17:29 کابل
  •  بالاخره سر آمریکا به سنگ می خورد

کم کم دنیا صدای به سنگ خوردن سر آمریکا را می شنود. صدایی که امروز فقط توسط ترامپ توئیت می شود و دوری نمی پاید که باید توسط کنگره به قانون تبدیل شود. این صدا و این سنگ هم چیزی نیست جز دست اندازی های بی دست آورد آمریکا در چارگوشه ی جهان.

چندین دهه است که اصطلاحا آمریکا خودش را نخود هر آشی کرده و هر جا که گرد و خاک و ناامنی و به هم ریختگی دیده می شود مستقیم یا غیرمستیقم سرنخ ها به آمریکا می رسد. لازم نیست که خیلی زمان را به عقب برگردانیم. کافیست از 2001 بدین سو کمی نگاهی به دنیا کنیم. مصائب بی شمار افغانستان، عراق، سوریه، یمن و شمال آفریقا را مرور کنیم. 11 سپتامبر با همه ی اگر و اماهای بی پاسخش رخ داد. موج این انفجارها فروکش کرد ولی موج هیجان ناشی از آن که در کلام روسای کاخ سفید جا خوش کرد، فروکش نکرد. طوری که برای اولین بار بعد از جنگهای ویرانگر صلیبی بوش پسر رئیس جمهور وقت ایالات متحده سخن از جنگ صلیبی جدید زد. هم او بود که دنیا را به ما و بر ما تقسیم کرد و توقع ایجاد کرد که هرکس با آمریکا و نقشه هایش همراه نباشد پس در جبهه ی مقابل آمریکا و کنار مسببان حمله ی 11 سپتامبر قرار دارد که در یک کلام تروریسم و بنیادگرا تعریف شدند.

تعریف خود اختراع آمریکائی ها از تروریسم

از آن زمان به بعد خیلی راحت به هر جا قشون کشی می کردند و هر کس را زیر نام تعریف سیال و خود اختراع "تروریسم" می کشتند و محکوم می کردند. مقصد اول افغانستان بود. رژیم طالبان با اتهام جا دادن به عامل طراحی سناریوی 11 سپتامبر بهانه ی اشغال سرزمین افغانستان شد. بیش از 17 سال این اشغال طول کشید. بعد از 17 سال آنچه که رخ می نماید امنیت نیست بلکه ناامنی، مواد مخدر، کشتار و ..است. با این اوضاع پس معلوم است که باید سر آمریکا به سنگ خورده باشد و سخن از کاهش نیروهایش در افغانستان براند. 2004 شد و عراق و بهانه ی تولید سلاحهای کشتار جمعی در رژیم بعث عامل اشغال این سرزمین گشت. حاصل سالها اشغال برای آمریکا چیزی جز افشای یک دروغ بزرگ، نابودی زیرساختهای عراق، ایجاد هسته های مقاومت مردمی و سرانجام رشد مولود ناخلفی به نام داعش نبود. داعشی که به تقویت روحیه ی اعتماد به نفس ملی عراقی ها منتهی شد ارزش مرجعیت و نقش آنها در تصمیم گیری و تصمیم سازی را آشکار ساخت. به وحدت عراقیها کمک و زمینه ی ساماندهی نیروهای مردمی در قالب حشد الشعبی را مهیا و سرانجام آمریکا و دروغهایش در داعیه ی مبارزه با تروریسم داعشی را آشکار ساخت و امروز منفورترین چهره درنظر عراقیها همین آمریکائی ها هستند طوری که رئیس جمهورشان مخفیانه به این کشور می آید و با چند نظامی در یک پایگاه دیدار می کند و بر می گردد.

آمریکا مسئول مستقیم و غیر مستقیم خونریزی در سوریه

و اما سوریه و جنگ نفاق و هفتاد دو ملت در این سرزمین. همه ی خونهایی که از سوریها بر زمین ریخت، مستقیم و غیر مستقیم بر دوش آمریکاست. چه آن زمان که ارتجاع عرب را گستاخ کرد که از بنیادگرایان تروریسم داعشی و النصره ای و القاعده ای در سوریه حمایت کنند و چه آن زمان که از اهرمهای فشار بین المللی برای به محاق بردن سوریه بهره گرفت. همه تحولات میدانی سوریه نشان داد که سر آمریکا در این میدان هم به سنگ خورده و باید خودش را در توئیت ترامپ نشان دهد که می نویسد "ما باید از سوریه خارج شویم."

شمال آفریقا و تحریف بیداری ملتهای لیبی و مصر هم نمایش شکست خورده ی دیگر آمریکاست که خودش را بی دلیل خرج کرد و نتوانست بر عطش آزادی خواهی این ملتها مهر پایان بزند. یمن و فلسطین هم که قصه های خود را دارد و دستهای آزار دهنده ی آمریکا در آن دیده می شود. دستهایی که به خون آغشته شد ولی از این خونریزی طرفی نبست، طوری که عامل آمریکایی آل سعود دنبال خروج آبرومندانه از باتلاق یمن است و آلت دست صهیونیستی آنها هم دنبال زمان خریدن از فلسطینیها که چند صباحی بیشتر بمانند.

اینها همه صداهایی است که از خوردن سر آمریکائیها به سنگ شنیده می شود. همین صداها را هم می توان در توئیت ترامپ آمریکایی دید. وقتی که توئیت می زند ما به دنبال توقف برخی از عملیاتهای نظامی خود هستیم. چیزی که در گزارش پایگاه خبری روسی اسپوتنیک درج شده است و آمده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار پستی در توئیتر نوشت: ایالات متحده قصد دارد بخشی از عملیات نظامی در مناطق مختلف جهان را که کمک‌های مالی و نظامی کافی از سوی کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته برای انجام آنها دریافت نمی‌کند، متوقف نماید. در ادامه ی توئیت ترامپ آمده است، "جنگ‌های بی‌پایان، به‌خصوص جنگ‌هایی که به‌خاطر اشتباهات در تصمیم‌گیری و قضاوت سال‌های سال است، ادامه دارد. جنگ‌هایی که کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته کمک مالی و نظامی کافی را به ایالات متحده نمی‌کنند و به‌عوض سود زیادی از اقدامات آمریکا می‌برند، متوقف خواهد شد".

تگ

کامنت