بررسی حملات انتحاری و انفجارهای تروریستی در کابل ، قندهار و هلمند افغانستان

مصا حبه کننده :  عاشق حسین طوری

پرسش :جنابعالی حملات انتحاری و حملات تروریستی دیروز کابل ، قندهار و هلمند را چگونه ارزیابی می کنید که تعداد زیادی از افراد بیگناه در این حملات کشته شده اند و طالبان تنها مسولیت حمله انتحاری کابل را بعهده گرفته که بگفته طالبان در این حمله هفتاد تن از کارمندان سازمان اطلاعات کشته شده اند ؟

ج: حملات تروریستی و انفجارها یک عمل ظالمانه و حشیانه محسوب می شود زیرا اینها یک نفر را مورد هدف قرار می دهد اما در کنار ان دهها تن از بیگناه اعم از زنان و کودکان کشته می شوند در حملات مذکور نیز افراد بیگناه کشته شده اند زنان کشته شده اند اینکه طالبان ادعا می کنند غلط و اشتباه است شاید برخی افراد سازمان اطلاعاتی نیز در کشته شدگان باشد اما منطقه ای که مورد هدف قرار گرفته بسیار شلوغ است و بیشتر کشته شدگان افراد بیگناه و عادی هستند ، لذا این یک عمل وحشیانه و ظالمانه است و یک انسان و مسلمان دست به چنین اقدامی نمی زند و مسولیت انرا بعهده نمی گیرد اما اینکه طالبان مسولیت چنین عمل وحشیانه بعهده می گیرد بسیار تاسف بار است .

س:اینکه طالبان در زمستان نیز در کابل و دیگر مناطق افغانستان به حملات خود ادامه می دهد ، علت چیست و منبع قدرت انها کجاست ؟علاوه بر این ایا عوامل خارجی را نیز پشت اینگونه حملات می بینید یا خیر ؟

ج:پشت انها پاکستان است و از سوی انها تحریک می شوند اکنون روسیه نیز انها (طالبان ) را تشویق می کنند لذا طالبان می خواهد به انها نشان دهد که می توانند عملیات را انجام دهد تا از این طریق کمکهای انها را جلب نماید ، اینکه در زمستان اینگونه حملات انجام می  دهد ، اینگونه حملات را می توان در تابستان و هم در زمستان انجام داد ، طالبان یک خورد حامل مواد منفجره را به منطقه مورد نظر می برد و منفجر می کند اما اینکه حامل خودرو مواد منفجره چگونه از ایست بازرسی پلیس عبور می کند جای سوال دارد .

س:فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان ژنرال نیکلسون که به پاکستان سفر کرده بود همراه فرمانده ارتش پاکستان ژنرال باجوه به وزیرستان شمالی سفر کرد و انجا نقش ارتش پاکستان در مبارزه به اصطلاح تروریزم را بسیار ستود در این رابطه چه نظری دارید ؟
ج:اینها موضوعات تشریفاتی می باشد . پاکستان به امریکا می گوید که در وزیرستان تروریستها حضور داشتند و ما این منطقه را پاکسازی کردیم لذا مورد تمجید امریکا قرار می گیرد ، اما واقعیت اینست که ارتش پاکستان وزیرستان را تخریب کرده است زیرا پاکستان قبل از عملیات به تروریستهای مورد حمایت خود اطلاع داده بود لذا انها از این منطقه فراری شده بود ، مردم وزیرستان اعتراض می کنند اما کسی به مسایل و مشکلات انها توجه ندارد هم اکنون در خوست افغانستان افراد اهل وزیرستان مهاجر هستند اما نمی توانند به مناطق خود برگردند ، لذا این عملیات پاکستان جنبه نمایشی دارد .

س:ایا ژنرالهای امریکا از این واقعیت اگاه نیستند که هر چند از گاهی  از نقش پاکستان در مبارزه علیه تروریزم را تمجید می کنند ؟

ج:امریکا با پاکستان هماهنگ است زیرا پاکستان پایگاه مطمین امریکا محسوب می شود . موضوع اساسی اینست که این جنگ بدست امریکا ادامه داشته است و با اشاره امریکا پاکستان در افغانستان عملیات مخرب انجام می دهد .

س:در وزیرستان شمالی در نتیجه عملیات ارتش هزاران تروریستها کجا رفتند ؟
ج:بیشتر از انها به افغانستان رفته اند و گفته می شود که بنیان گذار داعش در افغانستان نیز پاکستانی است و در استان زابل و دیگر مناطق هزاران خانوادهای انها مستقر شده اند و بعدا برنامه های خود را اغاز خواهند کرد .

س:چنین ارتشی که متهم است از تروریستها حمایت می کند  فرمانده پشین انها ژنرال راحیل شریف چگونه و چرا بعنوان فرمانده ایتلاف نظامی 39 کشور اسلامی به رهبری عربستان سعودی منصوب شده است ؟

ج:اینها مسایل تشریفاتی می باشد ، پاکستان با عربستان سعودی روابط بسیار دوستانه ای دارد ، همچنین با امریکا روابطه حسنه ای دارد ، لذا از جنایات انها چشم پوشی می شود .

س:ایتلاف نظامی 39 کشور اسلامی به رهبری عربستان که در زمان حمله عربستان علیه یمن تشکیل شده است واقعا تا چه حد علیه تروریزم فعالیت می کند ؟
ج:من و شما شاهد هستیم که یمن تخریب شده است یمن کشور فقیری است اما عربستان و متحدان وی علیه یمن حملاتی انجام داد و این کشور را به ویرانه تبدیل کرده و دهها هزار نفر را کشته است لذا جنایت ، جنایت است چه عربستان انجام دهد چه امریکا و چه پاکستان .

س:پس اگر چنین باشد از افغانستان گرفته تا یمن این تروریزم دولتی است و چون ژنرال راحیل شریف در این مهارت و تبحر زیادی دارد وی را به یمن فرتساده است ؟

ج:بله این تروریزم دولتی است و در حال حاضر تروریزم دولتی از دیگر تروریزم بیشتر زیان بار است .

س:بنظر شما در نهایت پیامدهای چنین تروریزم دولتی چه خواهد بود ؟

ج:در تروریزم دولتی کشورهای دست دارد که با استعمار امریکا هماهنگ هستند ، اگر کشورهای اسلامی دولت های ملی داشته باشد به هیچ عنوان تروریزم دولتی انجام نمی دهد و با امریکا همکاری نمی کند .

س:اما متاسفانه در اکثر کشورهای منطقه دولتهای دست نشانده امریکا وجود دارد علیرغم حضور انها چگونه در این کشورها دولت های ملی تشکیل خواهند شد ؟

ج:تاوقتیکه ملت ها قیام نکنند این دولتهای با امریکا هماهنگ خواهند بود و تحت فرماندهی امریکا فعالیت خواهند کرد .

س:سال 2016 میلادی در افغانستان بسیار خونین بود بنظر شما سال جدید میلادی 2017 نیز خونین خواهد بود یا گامهای در راستای صلح نیز برداشته خواهد شد ؟

ج:این موضوع با مرور زمان مشخص خواهد شد ، در حال حاضر در راستای صلح گام جدی مشاهده نمی شود ، چون شورای صلح عالی افغانستان و نه دولت در این زمینه گام اساسی انجام داده است ، و در اغاز سال 2017 حوادث تلخ و خونین انجام شده ، دیروز در کابل ، قندهار و هلمند حملات خونین انجام شده اند لذا با توجه به چنین وضعیتی متاسفانه می توانیم بگوییم که سال 2017 بدتر از سال گذشته میلادی خواهد بود .

 

پایان

 

Jan 11, 2017 17:05 Asia/Kabul
کمنټونه