• مصاحبه با آقای طاهر خان رییس خبرگزاری ان ان آیی در اسلام آباد پاکستان

فشار امریکا بر پاکستان، نزدیک شدن افغانستان به هند و نتایج آن برای این کشور

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

از یکسو امریکا  در استرتژی جدید خود  برای منطقه از هند خواسته است که نقش را خود را در افغانستان افزایش دهد و از  سوی دیگر  دولت افغانستان از  عضویت دایمی هند در شورای امنیت  سازمان ملل حمایت کرد به نظر شما این اقدامات نتایج مثبت برای افغانستان خواهد داشت یا منفی؟

پ/

اول باید بگویم که الان پاکستان هم این را می گوید که حل مساله افغانستان باید منطقه ای باشد  چون کشورهای منطقه از وضعیت افغانستان تاثیر می  بینند . نه تنها پاکستان بلکه چین و  روسیه هم این را می خواهد بنا براین نقش اصلی بر می گردد به این کشورها.  اما اگر امریکا می خواهد نقش مهم را در افغانستان به هند بدهد باید بگویم که اگر چه هند و امریکا کشورهای مستقل هستند و حق دارند   روابط خود را هر گونه که بخواهند  ترسیم کنند. اما اینها باید این واقعیت را در نظر بگیرند که آیا این  سیاست مشکل را حل می کند یا نه ؟ چون تحلیل گران  عقیده دارند که کشورهای منطقه از جمله ایران و پاکستان و روسیه  و کشورهای آسیای مرکزی بودند که از بحران افغانستان بیشترین ضربه را دیده اند  و در این شرایط اگر امریکا بیاید  و بیشترین نقش را به هند بدهد  این بدان معنا خواهد بود که امریکا نمی خواهد مساله افغانستان حل شود  و این کار بحران را پیچیده تر خواهد کرد. و نظر من هم اینست که با دادن نقش بیشتر به هند و چشم پوشی از نقش همسگایگان افغانستان بحران را بیشتر خواهد کرد.

س/

محافل سیاسی پاکستان همیشه طرفدار حل سیاسی مشکل افغانستان بوده اند بفرمایید که آیا  الان محافل نظامی هم طرفدار حل سیاسی بحران افغانستان هستند؟

پ/

به نظر می رسد در عقیده اینها تغییر ایجاد شده است چون در گذشته پاکستان هم تصور نمی کرد که مساله افغانستان این همه طولانی تر خواهد شد . البته الان همه به این نتیجه رسیده اند که مشکل افغانستان راه حل نظامی ندارد و اگر داشت در شانزده سال گذشته حل می شد.خود اداره های امریکا از جمله سیگار  و رسانه ها و مطبوعات امریکا  بر این مساله اذعان دارند که وضعیت افغانستان نسبت به گذشته بدتر شده است  حملاتی که در در این اواخر  در افغانستان وجود داشت  رسانه ها و  کارشناسان  آنرا به  وضعیت سال ۲۰۰۱ در افغانستان مقایسه کرده و می گویند که  وضعیت افغانستان نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر شده است  البته در افغانستان کارهای خوب و باز سازی هم شده است  اما این کارها را تنها امریکا انجام نداده بلکه ایران چین و روسیه  و پاکستان وغیره هم در آن نقش داشته اند . بهر حال  راه حل افغانستان سیاسی است ولی متاسفانه امریکا از اختیارات و قدرت خود برای حل سیاسی افغانستان تلاش نکرده است. طالبان می گویند که ما حاضریم با امریکا به گفتگو بنشینیم اما استراتژی جدید امریکا کاملا به جنگ تاکید دارد و نیروهای بیشتر به افغانستان اعزام  می کند  و تعداد آنها به یازده هزار رسیده است  این در حالیست که مردم افغانستان با افزایش نیروهای امریکا در کشور خود مخالفند و افرادی مانند کرزای آنرا محکوم کرده است. بنا بر این  در حال حاضر تقریبا تمام کشورهای منطقه طرفدار حل سیاسی هستند اما امریکا حمایت خود را از حل سیاسی اعلان نکرده است است.

س/

 خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان  می گوید که پاکستان باید خانه  خود را  پاکسازی کند تا بتواند به جهانیان پاسخ بدهد  نظر شما درباره این اظهارات چیست ؟

پ/

این سوال مهمی است  بله من اظهارات وی را شنیده ام و این حرف را نه تنها وزیر خارجه ما می زند بلکه اکثریت مردم و کارشناسان در پاکستان این حرف را می زنند که ما باید در سیاستهای خود تجدید نظر کنیم  به ویژه در سیاست خارجی. وقتی دولت مسلم لیگ نواز شریف در پاکستان تشکیل شد نواز شریف می گفت که یکی از اولویتهای سیاست خارجی وی داشتن روابط خوب با همسایگان است. الان چهار سال از دولت نواز شریف گذشته است و دولت باید ببنید که آیا در این چهار سال روابط  دولت با کشورهای خارجی خوب بوده است یا بد . بنظر من بد بوده است . بهر حال اکثریت در پاکستان این نظر را دارند که چرا پاکستان در گذشته این سیاست را داشت  سیاستی که نه تنها امریکا به آن اعتراض دارد  بلکه هر از گاهی سبب اعتراض کشورهای همسایه ما شده است  بنا بر این پاکستان باید سیاست داخلی خود را اصلاح کند تا دیگران از آن انتقاد نکنند . خواجه آصف برخی از گروهها را نام برده است که علیه آنها گامی برداشته نشده است .  بنا براین در سیاست داخلی پاکستان مشکلات و اشتباهات وجود دارد. کشورهای و دولتهای موفق همیشه به اشتباهات خود نظر دارند و سعی می کنند خود را اصلاح کرده و کاری نکنند که موجب انتقاد همسایگان و دیگران باشند. در پاکستان این بحث وجود دارد که حتی کشوری مانند چین که دوست ماست هم به پاکستان اعتراض کرده است .  کارشناسان پاکستان می گویند که حرف چین کاملا درست است و پاکستان باید خود را اصلاح کند.

س/

امریکا در پاکستان همشیه محافل و رژیمها نظامی را بر محافل سیاسی ترجیح داده است آیا الان در امریکا هم این تفکر به وجود آمده است که بجای حمایت از نظامیان از  جریانهای سیاسی این کشور حمایت کند؟

پ/

من همیشه بر این نکته تاکید کرده ام که برای امریکا حقوق بشر یا جمهوریت وغیره مهم نیست و برای این کشور فقط منافع خود مهم است. ما باید ببنیم که آیا در عربستان سعودی جمهوریت و دموکراسی و انتخابات وجود دارد  ؟ یا مثلا کشورهای دیگر . بنا براین امریکا فقط به منافع  خود می اندیشد . ما بخوبی بخاطر داریم که وقتی ژنرال ضیاء الحق در پاکستان حاکم بود  یا پرویز مشرف، امریکا درهای کاخ سفید را برای آنها گشوده بود درست است که در آن زمان شوروی به افغانستان تجاوز کرده بود و شرایط فرق می کرد اما وقتی یک کشور ادعای طرفداری  حقوق بشر و دموکراسی را دارد نباید از  دیکتاتورها و نظامیان حمایت کند.  امروز در پاکستان همه این بحث را مطرح می کنند که    دیکتاتورهای نظامی بیشترین ضربه را به پاکستان وارد کرده اند . هم ضربه امنیتی هم تروریستی و هم اختلافات مذهبی و فرقه ای و زبانی و قومی همه اینها نتیجه سیاستهای نظامیان بوده است و متاسفانه امریکا هم در این کار کاملا شریکست  چون همیشه برای رسیدن به اهداف خود از دیکتاتورها حمایت کرده است  و به دموکراسی اهمیت نداده است  لذا مردم پاکستان به سیاست امریکا شک دارند و می دانند که امریکا وقتی به اهداف خود برسد حتی دوستان خود را هم فراموش می کند و ما بخاطر داریم که وقتی شوروی افغانستان را ترک کرد امریکا چگونه  برخی از تحریمها را علیه پاکستان  وضع کرد.

پایان .

 

ټیګونه

Sep 13, 2017 15:06 Asia/Kabul
کمنټونه