• مصاحبه با آقای حبیب الله رفیع، نویسنده  و رییس بخش دایرة المعارف آریانا افغان در آکادمی علومی افغانستان

تهدید پاکستان از سوی امریکا  و آینده  افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

اظهارات اخیر ترامپ را که به مناسبت سال جدید میلادی ایراد کرد را چگونه ارزیابی می کنید که  در آن دادن ۳۳ میلیارد دلار کمک به پاکستان در پانزده سال گذشته را یک کار احمقانه دانست ، آیا در سیاست امریکا واقعا تغییر بوجود آمده است؟

پ/

سخنان ترامپ یک واقعیت و از ته قلب است اما ما به سیاست امریکا شک داریم چون نظام امریکا در دست سی آیی آ است و استخبارات برنامه ها و سیاست این کشور را تدوین می کنند. من عقیده دارم که استخبارات امریکا برخی از برنامه ها دارد که حتی ترامپ هم از آن اطلاع  ندارد بر این اساس روسای جمهور گذشته در این مساله احتیاط می کردند و چیزی را که می دیدند نمی گفتند اما ترامپ فردی است دیوانه و هر چه می بیند  بلا فاصله می گوید. برای  ما سخنان ترامپ هم کفایت می کند که دخالت پاکستان درافغانستان و منافقت پاکستان را تایید کرد اما در  سیاست و نظام امریکا تغییر روشنی دیده نمی شود. تا زمانی که اینها گامهای عملی علیه پاکستان برندارند مثلا کمکهای خود را به پاکستان قطع کنند و در داخل پاکستان علیه مراکز تروریستهای که سالهای است در پاکستان مستقر هستند و از آنجا تسلیح و تمویل می شوند عملیات انجام دهد. من فکر می کنم که ما باید منتظر گامهای عملی  بمانیم .

س/

با توجه به وضعیت بحرانی منطقه آیا امریکا قصد پایان دادن به جنگ افغانستان را دارد؟

پ/

ما می دانیم که امریکا برنامه خاص خود را دارد . و بر اساس همین برنامه جنگ افغانستان را که تمام شده  بود دوباره شعله ور ساخت و علاوه بر طالبان  داعش را به افغانستان آورد. اما بهر حال این جنگ برای امریکا  یک سری مشکلات بدنبال دارد. ترامپ یک شعار خوبی که دارد اینست که  اول امریکا سپس جهان. اگر در این شعار موفق شود باید  جلوی خونریزی نیروهای خود را بگیرد و  برای این کار گامهای جدی برداشته جنگ افغانستان را به پایان برساند.

س/

آیا ترامپ می تواند گام مخالفی با قدرتهای پشت پرده و حاکم در امریکا بردارد؟

پ/

من عرض کردم که این فقط سخنان ترامپ است و در عین حال نظام امریکا به برنامه خود عمل می کند. واگر احیانا در سیاست امریکا تغییر بوجود آمده باشد باید گامهای عملی بردارد. و ترامپ که اینها به جلو آورده اند شما می دانید که جهانیان ترامپ را  نمی خواستند و کسی فکرش هم نمی کرد که وی به قدرت برسد ولی اداره و حاکمیت امریکا  نامبرده را به قدرت رساند. الان اینها  نگاه می کنند که اگر ترامپ گامی بردارد که بر خلاف منافع ملی امریکا باشد ، اینها می توانند ترامپ را برکنار کرده  و یا از بین ببرد . درگذشته ما نمونه هایی از این قبیل داریم ، رییس جمهوراسبق امریکا در نتیجه رسوایی وتر گیت از کار برکنار شد  و یا جان اف کیندی کشته شد. الان هم اگر ترامپ بر خلاف منافع ملی امریکا قدم بردارد قدرتهای پشت پرده می توانند این دیوانه را از صحنه بردارند.

س/

اینکه ترامپ کمکهای میلیاردی به  پاکستان در سالهای گذشته را احمقانه دانست آیا نوعی اعتراف به سیاستهای احمقانه امریکا نیست؟

پ/

نه فقط اعتراف به سیاست احمقانه امریکاست بلکه نشان از حماقت روسای جمهور امریکا دارد. مثلا بوش و اوباما خود را خیلی زرنگ می دانستند اما کمکهای میلیارد دلاری به پاکستان کردند که این کار واقعا احمقانه بود  چون اوباما در دو دوره خود دید که پاکستان تروریستها را آموزش می دهد و به افغانستان می فرستد. اوباما فقط در سال اخیر دوره حکومت خود اعتراف کرد که  پاکستان تروریستها را آموزش می دهد ولی در عمل کاری انجام نداد. لذا این یک کار احمقانه است که کسی به شما دشمنی کند و شما به او پول بدهید.

س/

پاکستان اتهامات امریکا را رد کرده و می گوید که  امریکا مسوولیت شکست خود در افغانستان را به گردن پاکستان می اندازد ، نظر شما چیست ؟

پ/

پاکستان در این مساله جدی است . پاکستان در افغانستان استراتژی خاص خود را دارد مبنی بر این که افغانستان باید ایالت پنجم پاکستان باشد و برای  این کار طالبان را تربیت کرده به قدرت رساند و بالاخره  وقتی امریکا تصمیم به نابودی طالبان گرفت باز هم پاکستان طرف امریکا را گرفته و از این کشور میلیاردها دلار گرفت . یعنی اینها امریکا را احمق کرده  هم برای ساختن طالبان از امریکا پول گرفتند و هم برای از بین بردن طالبان و سپس همین پول را برای بازسازی طالبان مصرف کرد . و  در عین حال پاکستان ساکت ننشست و دپلماسی جهانی خود را هم فعال کرده با چین و روسیه نزدیک شد . هم اکنون چین شصت میلیارد دلار در پاکستان سرمایه گذاری کرده است. بنا براین پاکستان در برابر امریکا می ایستد و می گوید که امریکا در جنگ افغانستان شکست خورده است.

س/

ترامپ که سال جدید را با تهدید پاکستان آغاز کرد آیا این تهدید در  سال جدید میلادی  نیتجه مثبت و مفید برای افغانستان خواهد داشت؟ و آیا امریکا گامهای عملی برای پایان دادن جنگ درافغانستان بر خواهد داشت؟

پ/

ترامپ می خواهد در رابطه  با افغانستان گامهای عملی بردارد اما اینکه نظام امریکا به وی اجازه این کار را می دهد یا نه و اگر نامبرده خطوط را رد کند شاید برای جلوگیری از گذشتن از خطوط قرمز ، نامبرده کشته و یا از کار برکنار شود. البته اگر سیاست امریکا تغییر کرده باشد ترامپ می تواند سخنان خود را  عملی کند.

س/

بر اساس استراتژی جدید ترامپ که به افغانستان نیروهای بیشتر اعزام شده است آیا در سال جدید شاهد اقدامات مثبت خواهیم بود؟

پ/

هنوز در افغانستان جنگ ادامه دارد و داعش دارد   در افغانستان گسترش می یابد. بنا براین در افغانستان عملیات جنگ بیشتر شده و در مقابل آن اقداماتی که برای جلوگیری از جنگ و در راستای برقراری صلح باشد دیده نمی شود  . هم اکنون داعش در خیل از استانها مسلط است و دست به آدم ربایی می زند ولی دولت علیه آن اقدامات عملی انجام نمی دهد در حالی  که می تواند این کار را بکند در استان ننگرهار که داعش و طالبان با هم می جنگیدند  دولت می توانست هر دو را بمباران کند اما این کار را نکرد بنا بر این نظر من اینست که هنوز امریکا نمی خواهد جلوی داعش و ناامنی را درافغانستان بگیرد و به دولت افغانستان هم اجازه این کار را نمی دهد. البته اگر این وضعیت ادامه پیدا کند بحران در افغانستان گسترش یافته و  نیروهای امریکا در افغانستان هم تلفات بیشتری  خواهند داد.

 

ټیګونه

Jan 03, 2018 16:30 Asia/Kabul
کمنټونه