• ترامپ و پاکستان
    ترامپ و پاکستان

 تهدید پاکستان از سوی امریکا  و آینده افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

اظهارات اخیر ترامپ را که به مناسبت سال جدید میلادی ایراد کرد را چگونه ارزیابی می کنید که  در آن دادن ۳۳ میلیارد دلار کمک به پاکستان در پانزده سال گذشته را یک کار احمقانه دانست ، آیا در سیاست امریکا واقعا تغییر بوجود آمده است و آیا در سال آینده این تغییر به نفع افغانستان تمام خواهد شد؟

پ/

اگر فکر  کنیم که تمام اداره های امریکا و روسای جمهور گذشته این کشور احمق بودند و فقط ترامپ عاقل است در آن صورت می توان حرف ترامپ را درست دانست. امریکا کشوری است بزرگ دارای اداره های بزرگ و به هر کشور که کمک می کند و یا نیرو می فرستد  فقط روسای جمهور در آن نقش ندارند بلکه اداره های بزرگ استخباراتی و سیاسی  نظامی  آن را ترسیم می کنند. و دولتها فقط این سیاستها را اجرا می کند. این که ترامپ می گوید که پاکستان ما رافریب داده است من فکر می کنم  که امریکا واقعا می خواهد بر پاکستان فشار بیاورد اما اینکه ترامپ می گوید که کسانی را که ما در افغانستان بدنبال آنها بودیم در پاکستان زندگی آرام و پایگاه آرام دارند من با این حرف چندان موافق نیستم . امریکا ظاهرا این حرف را  می زند ولی در واقع علت اصلی امریکا بر پاکستان برنامه اقتصادی مشترک چین و پاکستان می باشد . من فکر می کنم   امریکا می خواهد پاکستان را زیر فشار  قرار دهد تا از برنامه مشترک اقتصادی با چین خارج شود. اما درافغانستان من به اختلافات امریکا و پاکستان باور ندارم بلکه اینها  باهم و بطور مشترک بازی می کنند  و من فکر نمی کنم که سیاستمداران امریکا اینقدر احمق بودند که به پاکستان دلار داده باشند و از پاکستان هیچ نگرفته باشند. اینها هر آنچیز که خواهان آن از پاکستان بودند از  این کشور گرفته اند. بنا بر این فکر می کنم فشار اخیر صرفا در رابطه با برنامه مشترک اقتصادی چین و پاکستانست.

س/

اما دولت افغانستان از سخنان ترامپ استقبال و قدردانی کرده و به آن  ابراز امیدواری کرده است حتی آقای کرزای رییس جمهور سابق  افغانستان هم این سخنان را ستود و گفت که این سخنان تایید سخن وی در زمان ریاست جمهوری او بر افغانستان می باشد؟

پ/

حرفی که کرزای زده به این معناست که اگر سخنان ترامپ راست باشد و اینها پانزده سال از سوی پاکستان تحمیر شده باشند ،الان باید جنگ درافغانستان متوقف شود و امریکا برود به سوی مراکزی که اعتراف می کند در خاک پاکستانست. اینها هنوز هم مردم بیگناه افغانستان را می کشند. چرا؟  بعد از یک روز از سخنان ترامپ اینها دیروز در منطقه پجیرا گام مردم بی گناه را بمباران کرده و زنان و کودکان را کشتند  در افغانستان هر روز هم اکنون بمباران امریکا  ادامه دارد. استدلال کرزای اینست که اگر حرف ترامپ درست باشد  این بدان معناست که اینها در افغانستان بمباران و جنگ را متوقف ساخته و به سمت منابع اصلی تروریسم بروند . اگر امریکا می خواهد جنگ را به وسیله جنگ پایان دهد راه درستش همینست که در پاکستان با تروریستها بجنگد و اگر عقیده دارد که جنگ را نمی توان با جنگ  متوقف کرد پس راه معقول اینست که زمان و فرصت مناسب برای تلاشهای صلح بدهد تا درافغانستان صلح برقرار شود ، اما من فکر می کنم استراتژی امریکا بر جنگ بنا دارد و سخنان ترامپ فقط لفاظی است.

س/

پاکستان اتهامات امریکا را رد کرده و می گوید که  امریکا مسوولیت شکست خود در افغانستان را به گردن پاکستان می اندازد ، نظر شما چیست ؟

 

پ/

بله ، پاکستان واکنش تندی نشان داد و حتی سفیر امریکا را احضار کرد. من فکر می کنم که امریکا و پاکستان حرف یکدیگر را می فهمند و حتی رسانه ها و مطبوعات پاکستان هم به این مساله اشاره کرده اند که موضوع اصلی کوریدور اقتصادی است . وگرنه موضوع افغانستان ، موضوع مشترک پاکستان و امریکاست .  اگر شما به خاطر داشته باشید چند سال پیش در زمان دولت حزب مردم وقتی پاکستان در رابطه با شبکه حقانی تحت فشار قرار گرفت پاکستان افشا کرد که این آیی اس آیی بود  که درمیان شبکه حقانی و  سی آیی آ ارتباط و تماس برقرار کرده بود و شما در این  مساله با ما شریک هستید . بعد از این افشا گری امریکاییها بر جای خود نشستند. منظور اینکه بازی افغانستان بازی مشترک پاکستان  و امریکاست و الان هم پاکستان می گوید که شما در  قضیه افغانستان با ما شریک هستید پس چرا فقط ما را مسوول می دانید .

س/

با توجه به سیاست دوگانه امریکا شما سال جدید میلادی را در افغانستان از نظر سیاسی اقتصادی و امنیتی چگونه ارزیابی می کنید ؟

پ/

پیش بینی هایی که مقامات نظامی سیاسی امریکا برای سال ۲۰۱۸ کرده اند حاکی از اینست که در این سال جنگ نسبت به سال گذشته فراگیر تر وشدید تر خواهد بود . اینها حتی پیش بینی کرده اند که مخالفان در این سال  مناطق بیشتری را تصرف خواهند کرد تاکنون اینها به حضور داعش اعتراف نمیکردند ولی الان می گویند که داعش به یک خطر مهم برای افغانستان در آمده است . وقتی اینها پیش بینی می کنند در واقع برنامه خود را اعلان می کنند و من فکر می کنم اگر استراتژی همین باشد ، یعنی این که جنگ در افغانستان شدت پیدا خواهد کرد و استراتژی جدید امریکا به همین معناست که نیروهای امریکایی به افغانستان آمده و بمباران و حملات  و عملیات پهپادها افزایش خواهد یافت و در نتیجه تلفات و بدبختی هم بیشتر خواهد شد.  

 

ټیګونه

Jan 03, 2018 16:36 Asia/Kabul
کمنټونه