• مصاحبه با آقای  وحید مژده  کارشناس امور افغانستان و نویسنده و تحلیگر این کشور.

اعزام بیش از یکهزار مشاور نظامی و ادوات نظامی به افغانستان در استراتژی جدید ترامپ برای منطقه

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

روزنامه واشنگتن ایگزامینر و وال استریت ژورنال امریکا  نوشته است که  در استراتژی جدید دونالد ترامپ برای منطقه قرار است  ۱۰۰۰ مشاور نظامی امریکایی  همراه با تجهیزات سنگین و پهپادها به افغانستان قبل از بهار آینده اعزام خواهد شد. از سوی دیگر آژانس خبری فرانسه  از قول تحلیل گران نظامی می نویسند که در شرق افغانستان زیر ریش و سایه  نیروهای دولت افغانستان و امریکایی ، داعش در حال فعالیت است و  با جذب جوانان خود را تقویت می کند، نظر شما دراین باره چیست؟

پ/

اینکه هر روز تعداد نیروهای امریکا درافغانستان افزایش می یابد قبل از اعلان استراتژی جدید  ترامپ هم همینگونه بود. وقتی ترامپ به قدرت رسید بخاطر سیاست غلط اوباما وضعیت افغانستان بدتر شده است بنا براین ما نیروهای بیشتری به این کشور اعزام می کنیم این در حالیست که در سال ۲۰۱۴ اکثریت نیروهای اینها از افغانستان خارج شدند و تجهیزات خود را از افغانستان بردند و خیلی از این تجهیزات را به پاکستان و سایر همسایگان افغانستان دادند و چیز به افغانستان ندادند. در آن زمان هم دولت افغانستان اعتراض کرد که چرا این وسایل به سایر کشورها داده می شود به ویژه به پاکستان ، در حالی که  روابط افغانستان و پاکستان روز بروز بدتر می شود. بعد از آن که ترامپ به قدرت رسید ، کاری که کرد این بود که استراتژی جدید را به گونه ای ترسیم کرد برای تمام کشورهایی  بود که به نوعی به افغانستان مربوط هستند  از جمله کشورهای آسیای جنوبی. الان که ما وضعیت را می بینیم به نظر میرسد ، نیروهایی که به افغانستان اعزام شده اند نقش خاصی در جنگ افغانستان  نداشته و در جنگ شکست خورده اند. این در حالیست که گمان می رفت  با سرد شدن هوا نیروهای امریکا پیشرفت کنند. اما این گونه نشد، الان به نظر میرسد ، اینها برای سالی آینده خود را آماده می کنند.  تا فشارهای خود را به طالبان افزایش دهد. از سوی دیگر  این مساله را هم مطرح می کنند که طالبان باید زیر فشار قرار گیرند تا برای گفتگو آماده شوند اینجا که نمایندگان سازمان ملل  به افغانستان آمده اند  دم از صلح می زنند  و شورای عالی صلح افغانستان هم خود را به گونه ای آماده کرده است که در سال آینده که طالبان زیر فشار قرار گیرند با دولت افغانستان به گفتگو بنشینند. البته این برنامه اینهاست و بنظر من یک تصور غلط است ، تا کنون طالبان چندین دفعه زیر فشار قرار گرفته اند و در گذشته که بیش از صد هزار نیروی امریکایی در افغانستان بودند طالبان زیر فشار قرار نگردند ، پس الان هم قرار نمی گیرند.

به هر حال داعش در شمال افغانستان بروز کرده و در شرق جنگ آنها ادامه دارد.  اکثر مردم افغانستان بر این عقیده هستند که داعش یک پروژه مشترک امریکا و دولت افغانستان می باشد  و مردم افغانستان الان به یقین رسیده اند.

س/

پس هر اقدام و آمادگی که امریکا در افغانستان می گیرد برای جنگیدن با طالبانست در حالی که پینتاگون ادعا می کند که برای جنگ با داعش خود را  آماده  می کند ؟

پ/

امریکا با  داعش مشکل ندارد. تنها در رسانه ها این مسایل مطرح می شود . مثلا می گویند که در شهرستان اچین داعش هستند و فورا می گویند که آنها کشته شدند از سوی دیگر اعلام می کنند که داعشی در افغانستان حضور ندارد  که ما از آن احساس خطر کنیم. اینها از یکسو می گویند که تعداد داعشیان در افغانستان بیش از چهارصد نفر نیست و در جای دیگر بزرگترین بمب را می اندازند و می گویند که صد داعش در این حمله کشته شدند این کاملا تناقض است. واقعیت اینست که اینها می خواهند به کشورهایی مانند ایران و روسیه که از گسترش داعش نگرانی دارند اطمینان دهند که داعش درافغانستانت حضور ندارد.  خبرهای و عملیات داعش در افغانستان موجب شده است که کشورهایی مانند روسیه به  طالبان نزدیک شوند که این نزدیکی برا دولت افغانستان قابل تحمل نیست. بنا براین اینها به  تبلیغات دروغین روی آورده اند تا  از یکسو اطمینان این کشورها را از نبود داعش در افغانستان جلب کند و از سوی دیگر می گویند که ما قصد عملیات بزرگ علیه داعش داریم و داریم برای آن آماده می شویم بنا براین لازم نیست روسیه به طالبان نزدیک شود.

س/

در حالیکه آژانسها جهانی از جمله فرانس پریس خبر از حضور داعش درافغانستان می دهند ، وزارت دفاع افغانستان چند روز پیش گفت که گروه داعش ضعیف شده است حملاتی که در کابل و سایر مناطق افغانستان انجام  می شود کار شبکه حقانی است اما داعش به اشاره آیی اس آیی ،  مسوولیت آنرا به عهده می گیرد  تا پاکستان بخاطر شبکه حقانی  تحت فشار قرار نگیرد. نظر شما دراین باره چیست ؟

پ/

این خیلی تعجب آور است چون داعش  گروهی نیست که طالبان به آنها زنگ بزنند و از آنها بخواهند که  مسوولیت این عملیات را بعهده بگیر و آن هم  متقبل شود . داعش درافغانستان برای خود افراد دارد.  بنا براین ادعای وزارت دفاع درست نیست و چنانکه قبلا گفتم هدف اینست که دولت افغانستان می خواهد به همسایگان اطمینان دهد که در افغانستان داعش حضور ندارد تا جلوی گسترش روابط طالبان و روسیه وغیره را بگیرد. اما واقعیت اینست که حملاتی که به ویژه علیه برادران شیعه در کابل بوقوع پیوسته است داعش در آن دست داشته و مسوولیت آنرا به عهده گرفت . از سوی دیگر این سوال هم وجود دارد که چگونه ممکن است که پاکستان از یکسو به طالبان کمک کند  و از سوی دیگر به داعش و سپس آن دو را با یکدیگر به جنگ می اندازد چنانکه شما شاهدید در  جنگهای داخلی اینها  صدها نفر کشته شده اند. در زابل و سایر استانها صدها جنگجوی ازبک که به داعش وفادارد بودند بدست طالبان کشته شدند. همه این مسایل  به این معناست که دولت افغانستان راست نمی گوید  و خبرهای دولت جنبه تبلغیاتی دارد و داعش در حملات افغانستان دست دارد . از سوی دیگر دولت تعداد زیادی را دستگیر کرده که داعشی هستند. و هم چنین خیلی از اعضای داعشی به طالبان پیوسته و اعلان کرده اند که داعش یک گروه جنایتکار است و ما دیگر به این گروه کمک نمی کنیم همه اینها نشان می دهد که داعش درافغانستان حضور دارد. در شمال هم خیلی از داعشیان به طالبان پیوستند که طالبان هم این خبرها را تایید کرده است.

پایان.

 

ټیګونه

Jan 13, 2018 16:23 Asia/Kabul
کمنټونه