• مصاحبه با آقای مولانا عبدالرحمان رحمانی ، عضو مجلس ملی افغانستان

اعزام بیش از یکهزار مشاور نظامی و ادوات نظامی  به افغانستان در استراتژی جدید ترامپ برای منطقه

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

روزنامه واشنگتن ایگزامینر و وال استریت ژورنال نوشته است که  در استراتژی جدید دونالد ترامپ برای منطقه قرار است  ۱۰۰۰ مشاور نظامی امریکایی  همراه با تجهیزات سنگین و پهپادها به افغانستان قبل از بهار آینده اعزام خواهد شد. از سوی دیگر آژانس خبری فرانسه  از قول تحلیل گران نظامی می نویسند که در شرق افغانستان در سایه نیروهای دولت افغانستان و امریکایی ، داعش در حال فعالیت است و  با جذب جوانان خود را تقویت می کند، نظر شما دراین باره چیست؟

پ/

من خیلی متاسفم ، من چند ماه پیش همین تحلیل را برای شما داشتم ، من در زمان اعلان استراتژی جدید از سوی ترامپ به شما گفتم که این استراتژی برای ترامپ است نه برای کشورهای منطقه ، و فقط استراتژی شخصی ترامپ است که بر اساس آن بدنبال اهداف خود می باشد. هم اکنون وضعیت داخلی در افغانستان خیلی وخیم است در داخل دولت اختلافات به اوج رسیده است و فاصله در میان مردم و ارتش و فرماندهانی نظامی افزایش یافته است. و تلاشهایی برای درکار است که خدای نخواسته این کشور به سوی تجزیه برود یا هرج و مرجی  بوجود بیاید که  قابل کنترل نباشد. داعش برای افغانستان استراتژی ثابت دارد مراکز ثابت و تقریبا ده هزار نفر مسلح در افغانستان دارد ما می ترسیم که همانگونه که در گذشت افغانستان بدست طالبان افتاد الان به دست داعش بیفتد.

سیاستهای ترامپ خیلی ضد و نقیض  است و الان که مشاورین نظامی خود را افزایش می دهد این بدان معناست که زمینه را برای مداخله استخباراتی کشورهای دیگر منطقه فراهم می کند. کشورهایی مانند روسیه چین و ایران از حضور داعش درافغانستان احساس خطر می کنند و مجبورند برای دفاع از مرزهای خود دست بکار شند. مشاوران نظامی امریکا  فقط برای این می آیند که زمینه را برای مداخله سایر کشورها در افغانستان فراهم سازد. من قسم می خورم که این مشاورین اگر به صد هزار هم برسند  اینها نمی خواهند جنگ در افغانستان را به پایان برسانند چون اهداف بلند مدت  را از حضور خود درافغانستان دنبال می کنند.  چندی پیش امریکا اعلام کرد که  ما می خواهیم پاکستان را زیر فشار قرار دهیم تا در مبارزه با تروریسم با ما صادقانه همکاری کند. وقتی پاکستان یک اسیر کانادایی  را رها کرد امریکا دوباره از تصمیم خود بازگشت الان که دوباره می خواهد علیه پاکستان تعزیرات ایجاد کند ، اگر پاکستان همکاری خود را با روسیه و چین افزایش دهد امریکا مجبورست تاکتیک خود را  تغییر دهد. امریکا  دارد اشتباه می کند و این اشتباه ما و همسایگان را نابود می کند و سیاست افزایش مشاورین  به نفع افغانستان نیست.

س/

در حالیکه آژانسها جهانی از جمله فرانس پریس خبر از حضور داعش درافغانستان می دهند ، وزارت دفاع افغانستان چند روز پیش گفت که گروه داعش ضعیف شده است حملاتی که در کابل و سایر مناطق افغانستان انجام  می شود کار شبکه حقانی است اما داعش به اشاره آیی اس آیی ،  مسوولیت آنرا به عهده می گیرد  تا پاکستان بخاطر شبکه حقانی  تحت فشار قرار نگیرد. نظر شما دراین باره چیست ؟

پ/

این اظهارات بی برنامه نیست و هر گاه اژانسها و منابع موثق از حضور داعش درافغانستان خبر می دهد دولت برای اینکه جلوی حساسیت و ترس و واکنش مردم را بگیرد و  کشورهای همسایه افغانستان حساس نشوند، مقامات دولتی افغانستان چنین اظهاراتی را ابراز می دارند این در حالیست که داعش در این اواخر در شمال افغانستان و اطراف کابل تقویت شده است  چند روز پیش امنیت ملی افغانستان چهار پنج نفر از رهبران داعش را که در کابل مستقر بودند دستگیر کرد. وقتی داعش در داخل کابل فرمانده و  برنامه ریز داشته باشد پس انکار از حضور داعش در افغانستان انکار بدیهیات است. اینها قبلا هم انکار می کردند ولی بعد از آن اعتراف کرد که بله داعش درافغانستان حضور دارد. الان که استراتژی داعش تغییر کرده است ، افغانستان مجبورا و برای خشنودی امریکا  پاکستان را متهم می کند و می گوید که حملات درافغانستان کار شبکه حقانی است. و چرا پاکستان در شانزده سال گذشته جلوی حقانی را نگرفت. اینها وقتی اینگونه حرف می زنند اتهام به خود اینها هم متوجه می شود. مثلا چندی پیش اینها مساله فاطمیون را مطرح کردند و گفتند که ما می خواهیم گروه فاطمیون و مدیریت این گروه لغو شود چون دو هزار افغان در جنگ کشته شده اند. اینها چرا در گذشته این حرف را نمی زدند. بهر حال در گذشته هم فاطمیون به هر دلیل که بوده به سوریه می رفتند  اما دولت  افغانستان ساکت بود ولی الان که اختلاف ایران و امریکا بالا گرفت دولت افغانستان مساله فاطمیون را مطرح کرد همانگونه که بعد از بالاگرفتن اختلافات پاکستان و امریکا اینها مساله شبکه حقانی را مطرح  کردند. دولت اگر الان حضور داعش درافغانستان را انکار می کند این نشان می دهد که امریکا برای حضور و گسترش داعش در افغانستان به شدت برنامه ریزی کرده است و دولمتردان ما هم در این سیاست شریکند.

س/

اشاره به فاطمیون کردید که علیه داعش  در سوریه جنگیدند. باید گفت که در این میان اصل قضیه اعقتادی است، هنگامی که داعش  در سوریه و عراق مناطق گسترده  را تصرف کرد ، اعلام کرد که در ایران و عراق  اماکن مقدسه و زیارات آئمه را ویران خواهد کرد ، بعد از آن نه تنها شیعه  بلکه اهل سنت هم در درفاع از شعایر دینی و مقدسات پیغمبر، اصحاب و اهل بیت  قیام کردند، چنانکه داعش قبور برخی از انبیاء از جمله یونس را ویران کرد. دوم اینکه آندسته از فاطمیون که در مبارزه با داعش در سوریه جنگیده اند آیا باید مورد انتقاد قرار گیرند یا  مورد ستایش و تقدیر؟  آیا انتقاداتی که امروز در افغانستان از فاطمیون می شود به تحریک عربستان و امریکا نیست؟  چون داعش به وسیله همین کشورها در سوریه وعراق  ساخته شد و زیر چتر امریکا در سوریه به  مناطق  امن رفته است؟

پ/

وقتی که روابط امریکا و ایران تیره تر می شود دولت ما مسایلی چون مساله فاطمیون را مطرح می کند. مدتی است که مساله فاطمیون را به رسانه ها برده اند و می گویند که این خیانتست و باید گروه فاطمیون لغو گردد و از افغانها سوء استفاده نشود وغیره...  چرا اینها قبلا این حرف را نمی زدند.  این در حالیست که چنانکه شما فرمودید در برابر داعش نه تنها شیعیان بلکه اهل سنت هم که پابند به مذهب خود هستند ایستاده اند. اینها  الان فهمیده اند که داعش یک جریان نابود کننده است که  از سوی غرب و امریکا برای نابودی کشورهای اسلامی ساخته و پرداخته شده است. اینها ظاهرا ادعای خلافت اسلامی می کنند و  از کشورهای مختلف افراد ناراضی در این گروه گرد هم آمده اند. اگر ما در این رابطه فقط فاطمیون را مقصر بدانیم پر واضح است که  آب به آسیاب امریکا و غرب می ریزیم ، ما چرا نگوییم که داعش در خاورمیانه  به وسیله قدرت مقاومت و فاطمیون شکست خورد و الان که این گروه دارد به افغانستان می آید در افغانستان هم ما نیاز به یک گروه فاطمیون داریم و طرحهای این چنینی ارائه شود.  نه اینکه بگوییم باید گروههای مقاومتی مانند فاطمیون منحل شود تا خدای نخواسته زمینه دوباره برای حضور داعش در خاورمیانه فراهم گردد. به هر حال من فکر می کنم  استراتژی ترامپ کاملا به ضرر افغانستانست و ظاهرا به نفع تیم ترامپ است اما در واقع به ضرر منافع ملی امریکا می باشد.

س/

شما فرمودید که الان برای مبارزه با داعش که در افغانستان در حال ساخت و گسترش است فکری بشود، این فکر زمانی ممکن است که برای مبارزه با داعش و نابودی آن اراده وجود داشته باشد چنانکه در سوریه این اراده وجود داشت . اگر در افغانستان اراده نابودی  داعش وجود داشت این گروه در همان دو سال اول از بین می رفت پس مشخص است که امریکا می خواهد با بوجود آوردن داعش جنگ افغانستان را به شکل دیگری ادامه دهد. پس آیا دلیل انتقاد از داعش این نیست که در افغانستان ، طرحهایی مانند  سوریه اجرا نگردد؟

پ/

 بله همینطور است ، اگر ما دقیقا به این مساله نگاه کنیم ، امریکا و یا دولت ما اگر از گروههای مقاومتی در عراق و سوریه انتقاد می کند و خواهان انحلال این گروهها هستند این بدان معناست که  می خواهند داعش در این کشورها ریشه کن نشود و باقی بماند.

س/

آقای براهیم اسامه یکی از مقامات گروه بین المللی بحران می گوید که نظراتی که هم اکنون در افغانستان زیر چتر جهاد افراطی  گسترش می یابد و کنترل آن هم در دست جوانان است این نظرات خیلی خونین است و به قول وی اعضای داعش و خانواده های آنها در کابل زندگی می کنند ، که نه تنها به دانشگاهها می روند بلکه آزادانه رفت و آمد می کنند. در این صورت شما آینده افغانستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

بله چندی پیش هم مطرح شد که رهبران داعش به اسم ابو عمر یا ابو معاویه ، فرزند ابوبکر بغداد به کابل آمده و در مناطق هم مرز پاکستان و افغانستان همراه با خانواده خود  مستقر شده اند. در جوزجان هم  ثابت شد که اعضای داعش حضور دراند یا اینکه ابراهیم اسامه چنین هشدار داده است ، تمام این خطرات وجود دارد چون  افغانستان  یک کشور بی مرز است و فضای هوایی این کشور هم در دست امریکاست. پس ما کی را می توانیم مقصر بدانیم ؟ اگر دولت، مردم را مقصر می  داند این اشتباه بزرگی است چون  تمام مسوولیت خاک و جنگ افغانستان در دست ناتو است  اگر اینها این مسوولیت را بعهده نمی گیرد و مردم یا برخی از رهبران سیاسی و مذهبی و یا کشورهای همسایه را متهم می کنند این درست نیست .

 

 

ټیګونه

Jan 13, 2018 16:25 Asia/Kabul
کمنټونه