Feb 07, 2018 16:48 Asia/Kabul
  • مصاحبه با آقای وحید مژده خبرنگار و نویسنده معروف افغانستان و تحلیلگر مسایل این کشور

بخش اول : نگرانی چین و همکاری نظامی با دولت افغانستان بخش دوم : استفاده سلاحهای جدید و غیر متعارف امریکا در افغانستان و تاثیرات آن

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

 با توجه به اسراتژی جدید امریکا که به تقابل با چین و روسیه استوار است ، چین را نگران کرده و چین هم دست به یک سری فعالیتها زده است ازجمله اینکه برای همکاری نظامی با دولت افغانستان اعلام همکاری کرده  است. هم چنین  خبر داریم که چین قصد دارد در استان بدخشان درنزدیک مرزهای خود  یک پایگاه نظامی بسازد و در این پیوند با دولت افغانستان هم به توافق رسیده است. نظر  شما دراین باره چیست ؟

پ/

چند ماه پیش خبرهایی شنیده شده که در مرز چین و افغانستان که یک مرز خیلی کوتاه است، مانورهای مشترک نیروهای افغانستان و چین برگزار می شود و آمدن نیروهای چین به خاک افغانستان هم یک سری اعتراضات را بدنبال داشت که  دولت افغانستان در پاسخ  گفت ما در مرزهای  دو کشور با یکدیگر همکاری داریم و از آنجا که این یک منطقه دور است ما مجبورید تمرینات مشترک داشته باشیم تا امنیت این مرزها را تامین کنیم .  بعد از آن هم خبرهایی رسید که چین می خواهد در ساحه نظامی به افغانستان کمک کند. اینجا یک نکته خیلی مهم است  و آن اینکه امریکا که در منجلاب افغانستان گرفتار شده است  می خواهد کشورهای دیگر را هم در آن درگیر سازد. به همین علت هر روز اینها هر روز مساله حضور داعش در افغانستان را بزرگنمایی می کنند  این در حالیست که مردم این  خبرها را تایید نمی کنند . یا مثلا اینها می گویند که ما در فلان منطقه بمباران کردیم و صدها و دهها داعشی را کشتیم ، کشورهای که از حضور داعش نگرانند فکر می کنند که وقتی در  یک بمباران صدها داعشی کشته می شود پس تعداد آنها حتما هزارها نفر است. این تبلیغات و وضعیت مبهم باعث شده است که کشورهای منطقه  برای دفاع از خود دست بکار شوند که چین هم از این  مساله استثنا نیست و می خواهد در مناطق مرزی افغانستان یک قرارگاه و پایگاه نظامی بسازد تا جلوی اویغورهای افراطی را بگیرد.

ببنید ما یک واقعیت را باید فراموش نکنیم ، و آن اینکه تا امروز که ایغورها را دیده ایم مثلا در زمان طالبان که به افغانستان آمده اند هیچ کدام از آنها  از راههای مرزی چین نیامده است، بیشتر اینها کسانی بودند که برای علوم دینی به حوزه های پاکستان آمده بودند و اردو هم بلد بودند و بعد از آنها به افغانستان آمدند. البته مدتی پیش دولت افغانستان ادعا کرد که یک چینی را همراه با سگ خود دستگیر کرده است که از راه مرز چین و افغانستان به افغانستان آمده است . بهر حال بنظر من ، همه این مسایل براساس توطئه بزرگ امریکا صورت می گیرد که قصد دارد سایر کشورها را هم در باتلاق افغانستان گرفتار کرده و وضعیتی به وجود بیاورد که درمیان جنگجویانی که در افغانستان می جنگند و چین هم دشمنی بوجود بیاید . شاید هدف همین باشد. اما در مجموع هنوز این مساله رسمی نشده و به پارلمان افغانسان ارائه نشده است که چین در کدام منطقه خواهان پایگاه  در خاک افغانستان می باشد و به چه شرایطی.

س/

اینکه الان در رسانه ها گزارشهای زیادی از فعالیت داعش درافغانستان منتشر می شود چنانکه چندی پیش خبر داشتیم که در منطقه خیز تگ شهرستان جرم استان بدخشان و در شهرستان راغستان  این ولایت جذب و جلب جوانان را آغاز کرده است  و یا در شهرستان بالابلوک در استان فراه هم  داعشی ها دیده شده است . بفرمایید که اینها چه کسانی هستند و چگونه به افغانستان آمده اند.

س/

مناطقی که در دست طالبانست ، طالبان می گویند که اینجا داعشی نیستند. به مناطقی که شما اشاره کردید وقتی من از شاهدان عینی این منطقه در این رابطه پرس و جو کردم آنها گفتند که شاید برخی به داعش تمایل داشته باشند اما اینها افراد مسلح نیستند . یعنی در این مناطق داعشیان قدرتی ندارند که بلند شوند و پرچم خود را به اهتزاز در آورند چون  در این مناطق طالبان هم حضور دارند.  از سوی دیگر  خود مردم هم از داعشیان می ترسند و علیه داعش به طالبان می پیوندند که این امر به نفع طالبان تمام شده است.بهر حال  اینگونه گزارشها که داده  می شود و چین  حساس می شود این یک بازی است که  امریکا قصد دارد بر اساس آن همسایگان افغانستان حساس شوند و به طالبان نزدیک شوند  و این امر در آینده ابعاد گسترده تری پیدا کند. ویا به دولت افغانستان نزدیک شوند. به نظر می رسد  چینی ها هم با طالبان رابطه دارند و هم شاید برای اطمینان خود با همکاری دولت افغانستان پایگاه بسازند. در مجموع می توان گفت که تدابیری که چین اتخاذ  می کند  فکر نمی کنم که به نفع چین تمام شود . چون چین کشوری است که در امور داخلی کشورها مداخله نکرده است  پس چرا باید در افغانستان پایگاه بسازد. از سوی دیگر اینکه امریکا در برابر این مساله ساکت مانده است این بجای خود سوال برانگیز است، دولت افغانستان هیچ کاری را  نمی تواند بدون  رضایت امریکا انجام دهد حتی در امور داخلی خود. اما الان که  با چین همکاری نظامی می کند و آن هم درحالی که امریکا در استراتژی جدید خود چین را بعنوان رقیب خود یاد کرده است و باز هم دولت افغانستان بیاید و به چین اجازه ساختن پایگاه بسازد، ما فقط یک نتیجه می توانیم از این بگیریم و آن اینکه امریکا می خواهد پای چین را هم به بحران افغانستان باز کند. 

بخش دوم

در مورد : استفاده سلاحهای جدید و غیر متعارف امریکا در افغانستان  و تاثیرات آن

س/

امریکا اعلان کرده است که قصد دارد حملات جنگنده های بی ۵۲ و  پهپادها را علیه طالبان در افغانستان افزایش دهد . اینکه قاعدتا از جنگند های بمب افکر بی ۵۲ در جنگهای جبهه ای استفاده می شود و جنگ افغانستان هم جبهه ای نیست بلکه در میان مردم و در روستاهاست، شما این موضوع را چگونه  ارزیابی می کنید؟

پ/

چنانکه اشاره کردید  جنگنده های بی ۵۲ ، هواپیماهایی است به درد جنگهای جبهه ای  می خورد از این  جنگنده های در جنگ ویتنام استفاده شد و باعث کشته شدن میلیونها نفر گردید الان هم درافغانستان  اگر این کار صورت می گیرد، در گذشته اینها می گفتند که ما از پهپادها استفاده می کنیم ، خوب این پهپهادها می توانست یک خودرو و یاچند نفر و یک سنگر را هدف قرار دهد اما بی ۵۲ اینگونه نیست  پس اینها چه کسی  را می خواهد به وسیله آن بزند. ببنید طالبان در خیلی از مناطق در میان مردم هستند . شما اگر گزارشی را که بی بی سی داده است نگاه کنید  می گوید که در ۸۰ درصد از خاک افغانستان طالبان نفوذ دارند. در این گزارش هم آمده است که جنگجویان طالبان افزایش یافته و خیلی از این جنگجویان به گونه ای هستند که در روز کارهای عادی خود از جمله کشاورزی می کنند ولی در عین حال در کنار طالبان می جنگند ، این بدان معناست که جنگ افغانستان الان از آن حالت ابتدایی خارج شده است و تدریجا شکل یک قیام را به خود گرفته است و در خیلی از مناطق به  خاطر بمباران کور  امریکا  مردم به طالبان پیوسته اند  و  این جنگ روز بروز افزایش می یابد. متاسفانه امریکاییها اصلا به این مساله توجه دارند و مزدوران امریکا هم این مسایل را به امریکا گوشزد نمی کنند. مثلا اینها می روند مدارس و  مساجد را ویران می کنند ، آیمه جماعات را می کشند، چند روز پیش به یک مدرسه  و مسجد حمله کرده و امام را کشتند، هم چنین رهبران قومی را می کشند همان کارهایی که روسها می کردند و  در نتجیه  یک قیام عمومی درافغانستان بوجود آمد . الان همان وضعتی در افغانستان حاکم شده است و من فکر می کنم این آخرین زور امریکاست که در افغانستان می زند . امریکا درافغانستان  چیز دیگر ندارد. اینها نه به وسیله سلاحها و نه هم به وسیله نیروهای خود نتوانستند طالبان را از صحنه خارج کنند و آخرین حربه و زور این ها اینست که  از تجهیزات سنگین نظامی استفاده کنند که حتما غیر نظامیان در آن کشته  می شوند. در زمان کرزای  حد اقل  نامبرده یک صدایی بلند می کرد و می گفت که در این بمباران غیر نظامیان کشته شده اند. اما الان  یک بی غیرتهایی در قدرت هستند که می گویند شما بمبهای   بزرگتری برسر مردم بریزید که بیشتر کشته شوند. اشرف غنی چند رزو پیش گفت که  من در بارامچه  خود من بودم که این مردم را کشتم و الان در کندوز و سایر مناطق هم اینها را می کشم . ببندی اصلا اشرف غنی کیست، تمام این کشتارها را امریکا انجام می دهد . متاسفانه کسانی که الان بر مردم ما مسلط شده اند افغان نیستند و کسانی هستند که به کشتار مردم  افتخار می کنند.

س/

اینکه امریکا در سالهای گذشته سلاحهای گوناگون را علیه مردم  افغانستان امتحان کرد و گفته می شود که گلوله های حاوی اورانیوم هم  بکار رفته است و هم چنین سال گذشته بزرگترین بمب غیر هسته ای جهان در استان اچین ننگرهار  مورد استفاده قرار گرفت.شما از نظر قوانین بین المللی این کار امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

وقتی از سوی مخالفین کاری انجام می شود  گفته می شود که  این جنایت جنگی است، اما امریکا هر کاری می کند جنایت جنگی محسوب نمی شود ، همین بزرگترین بمبی که شما به آن اشاره کردید، این بمب در منطقه ای بکار رفته بود  از اول از مردم خواسته شده بود که این منطقه را تخلیه کند.  وقتی مردم مطلع بودند پس حتما داعشیان هم این منطقه را ترک کرده اند. بعد از انداخته شدن بمب برای دو هفته  این منطقه به وسیله امریکاییها محاصره بود و هیچ افغان و حتی سایر بیگانگان اجازه رفته به آنجا را نداشت. تنها امریکاییها می رفتند و تحقیق می کردند و گزارش می دادند و در واقع اینها قدرت تخریب این بمب  را بررسی می کردند. سلاحهای دیگر هم در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته که مردم آنرا نمی شناسند. در یکی از روستاهای کندهار ، یک نوع سلاحی به کار گرفته شده بود، به مردم گفته شده بود که  اینجا مرکز آموزش القاعده است. وقتی مردم آنجا رفتند با صحنه های وحشتناک مواجه شدند و دیدند غیر نظامیان و اهل روستا که در این عملیات کشته شدند بودند گوشت آنها از بین رفته و فقط استخوانهایشان مانده است و مردم نفهمیدند که این چه نوع سلاحی بود. هم چنین سلاحهای کوچک که در آن کمپیوترها می جنگند بکار گرفته شده است. و یا جنگنده هایی که در افغانستان بکار گرفته شده است عجیب و غریب است و هم چنین سلاحهای دیگر که همه این مسایل نشان می دهد  در افغانستان سلاحهای جدید امریکا مورد استفاده قرار می گیرد که شاید این سلاحها  چند سال بعد  برای فروش به بازار عرضه شود.

س/

این سلاحها چه تاثیراتی می تواند بر مردم و محیط زیست افغانستان در آینده داشته باشد؟

پ/

هم اکنون تاثیرات بد آن  دیده می شود. در حالی که این سلاحهای بکار گرفته می شود ، بعد از آن از بیمارستانها در باره تاثیرات آن هم اطلاعات گرد آوری می شود، نسل جدید ما اصلا غیر عادی است و بچه های ناقص الخلقه  بدنیا می آیند و این بدان معناست که تاثیرات منفی این سلاحها در انسانها خیلی زیاد است. از سوی دیگر این سلاحها بر حیوانات و نباتات هم تاثیرات منفی گذاشته است  ولی کسی اجازه ندارد در این باره تحقیق کند. دولت افغانستان هم اجازه  افشای این مسایل را ندارد فقط پزشکها هر از گاهی  این مساله را افشا می کنند که نوزاد های جدید با اختلالات عجیب و غریب مواجهند  و وضعیت عادی ندارند. شاید چند دهه بعد خیلی از مسایل افشا گردد.

پایان.  

 

 

 

کمنټونه