• مصاحبه با آقای گل پاچا مجیدی عضو مجلس ملی افغانستان  و تحلیلگر امور این کشور
    مصاحبه با آقای گل پاچا مجیدی عضو مجلس ملی افغانستان  و تحلیلگر امور این کشور

خواسته وزارت خارجه از طالبان برای بررسی جدی پیشنهاد صلح اشرف غنی

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

وزارت خارجه امریکا از طالبان خواست که به پیشنهاد صلح آقای اشرف غنی بطور جدی فکر کند، خانم الیس  ویلز معاون امور آسیای مرکزی و جنوبی افغانستان گفته است که ریس جمهوری افغانستان  از طالبان همانگونه که این گروه ادعا می کند تسلیم شدن را نمی خواهد بلکه به قول وی این پیشنهاد یک جریان آبرومند است، بفرمایید که آیا واقعا امریکا می خواهد که دولت افغانستان و طالبان به صلح رسیده و جنگ در این کشور پایان یابد؟

پ/

بله شما اطلاع دارید که اشرف غنی در کنفرانس کابل به طالبان اعلام کرد که این گروه را به عنوان یک جریان سیاسی می شناسد و ابراز امیدواری کرد که  به پروسه صلح بپیوندند. بنظر من الان وقت آن رسیده است که طالبان به پیشنهاد اشرف غنی لبیک بگوید.  جای امیدواری است که امریکا و اتحادیه اروپا هم از این پیشنهاد استقبال کرده اند و از طالبان خواسته اند که این پیشنهاد را بپذیرد و راه دیگری ندارد. من امیدوارم که کشورهای همسایه ما که از تروریسم در افغانستان نگران هستند هم به این پروسه بپیوندند و از آن حمایت کنند. حمایت از تروریسم از هر کشوری که باشد به نفع آنها نیست. باید بگویم که رییس جمهور صحبت از مذاکرات بین الافغانی کرده است که در آن کسی دیگر حضور ندارد و این یک پروسه کاملا افغانی است و مذاکرات هم مستقیم خواهند بود. همسایگان و  کشورهایی که خواهان منافع خود در افغانستان هستند بهتر است آنها هم به این پروسه پاسخ مثبت بدهند و برای صلح در افغانستان تلاش کنند. اگر طالبان به مذاکرات روی آورند و اقلا اینجا یک آتش بس شش ماهه برقرار شده و بر سر این مساله توافق شود که اینها به پروسه سیاسی می پیوندند از راه انتخابات و یا از راه مذاکرات  مانند حکمتیار، این خیلی خوبست که هم جلوی خونریزی در افغانستان را خواهد گرفت و هم برای حضور نیروهای خارجی دراین کشور بهانه نخواهد ماند.

س/

اگر چه طالبان هنور موضع رسمی خود در برابر پیشنهاد آقای اشرف غنی اعلان نکرده اند ولی بطور غیر رسمی اعلام کرده اند که در این پیشنهاد صلح به خواسته اصلی آنها اشاره نشده است که عبارتست از حضور نیروهای خارجی در افغانستان و تعیین جدول زمانی برای خروج آنها ، در ضمن آقای رول میلر دپلمات امریکایی  هم از دولت خود خواسته است که برای اینکه بهانه را از طالبان بگیرند جدول زمانی برای خروج نیروهای خود از افغانستان را اعلان کنند. نظر شما در این باره چیست آیا امریکا این جدول را اعلان خواهد کرد؟

پ/

ببنید اگر طالبان واقعا مستقل هستند و مزدور نیستند می توانند مستقیما در مذاکرات این مساله را مطرح کنند و بگویند که ما بخاطر حضور نیروهای خارجی در افغانستان می جنگیم در این  صورت دولت مجبور ومکلف است که به اینها اطمینان دهد که اگر شما به پروسه صلح می آیید ما تمام مسایل را از طریق گفتگو حل خواهیم کرد.

س/

آقای گلبدین حکمتیار رییس حزب اسلامی افغانستان به دولت این کشور پیشنهاد داده است که برخی از مناطق را به طالبان واگذار کند  و نیروهای خارجی و داخلی از این مناطق بروند تا مذاکرات درمیان دولت و طالبان در این مناطق صورت گیرد شما این پیشنهاد را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

من فکر می کنم این پیشنهاد مناسبی نیست و باعث  بوجود آمدن مشکلات دیگر می شود اگر مساله مذاکرات مطرح شود و طالبان به این خواسته  لبیک بگویند بنظر من راه برای آتش بس هموار می شود. وقتی آتش بس برقرار شد طالبان که ادعا می کنند که بیشتر خاک افغانستان را در اختیار دارند پس می توانند در مناطق تحت تصرف خود آزادانه رفت و آمد کنند  و نیاز نیست برخی از مناطق به اینها داده شود و نیروهای خارجی و افغان از آنها خارج شوند و  در این صورت شاید برخی کارشکنی کرده  و نگذارند پروسه صلح به پیش برود. پس بهتر است طالبان خواسته صلح را بپذیرند و ثابت کنند که  مستقل هستند و  اینکه فقط جنگ بلد نیستند و مذاکرات هم بلدند. اما اگر اینها به جنگ پا فشاری کنند همانگونه که در شانزده سال گذشته هچی دستاوردی نداشتند جز کشتار مردم بیگناه افغانستان که هم از سوی طالبان هم نیروهای خارجی و هم دولت کشته می شوند. باز هم هیچ دستاوردی نخواهند داشت .

س/

بعد از پیشنهاد صلح دولت به طالبان ژنرال جان نکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که تا زمانی که فشار لازم بر پاکستان برای مجبور کردن طالبان برای صلح وارد نشود اصلا طرح صلح هیچ نتیجه نخواهد داد. نظر شما دراین باره چیست و این سیاست امریکا که از یکسو از پاکستان انتقاد می کنند و از سوی دیگر وقتی مقامات امریکا به پاکستان میروند از نقش این کشور در مبارزه با تروریسم قدردانی می کنند، را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

مشکل اصلی پاکستان همنیست و برای همین دولت افغانستان پیشنهادمذاکرات بین الافغانی داده است تا دستهای پاکستان کوتاه شود . پاکستان در افغانستان صلح نمی خواهد .  پاکستان نمی خواهد که در افغانستان صلح باشد و یا این گروه در دولت باشد ،  پاکستان فقط می خواهد که طالبان در افغانستان بجنگند همانگونه که مجاهدین را در جنگ مصروف نگه داشته بود. خود پاکستان هم مزدور است و پروژه  های استعماری را اجرا می کند . من فکر می کنم که اگر پیشنهاد  اشرف غنی  اجرا شود . اگر طالبان واقعا می خواهند در افغانستان صلح بیاید  باید خود را از پاکستان جدا کنند و بدانند که  پاکستان نه  طرفدار مجاهدین ماند و نه طالبان و سفارت این گروه را در خاک خود تعطیل کرد و طالبان را دست بسته به امریکا تحویل داد و آندسته که مخالفت جنگ  بودند را  زندانی کرد من امیدوارم طالبان این مسایل را درک کرده باشند  و اگر نمی خواهند مذاکرات بین الافغانی  اجرا شود و منتظر اشاره پاکستان باشند مشخص خواهد شد که اینها افغان نیستند و مزدور  پاکستان هستند و در این صورت راهی جز جنگ و نابودی نخواهد بود. و در این صورت نیروهای خارجی که به افغانستان آمده اند همیشه در این کشور خواهند ماند و جنگ ادامه خواهد داشت. در صورت ادامه جنگ هیچ کس حاضر نیست که نیروهای خارجی از افغانستان بروند  چون در صورت خروج نیروهای خارجی هیچ تضمینی وجود ندارد که  اینها بیایند و صلح کنند. تاریخ نشان داده است  که وقتی نیروهای شوروی افغانستان را ترک کردند افغانها به اشاره آیی اس آیی به جان هم افتادند ، بعد قدرت را طالبان به دست گرفت اما اینها هم از جنگ حمایت کردند.  بنا براین آیی اس آیی و پاکستان در هر صورت خواهان ادامه جنگ در افغانستانست. ببنید همین دو سال پیش حضور نیروهای امریکای در افغانستان تقریبا به صفر رسیده بود ولی  طالبان جنگ را ادامه داند و در نتیجه تعداد نیروهای خارجی دوباره در افغانستان افزایش یافت . من فکر می کنم که بهترین راه و آبرومند ترین راه برای طالبان اینست که بیایند و در پروسه صلح شرکت کنند تا صلح و امنیت درکشور برقرار شود و اینها در  حکومت دموکراتیک  سهم بگیرند.

س/

مقامات امریکایی از یکسو دم از این می زنند که برای برقراری صلح درافغانستان باید پاکستان را زیر فشار قرار دهند و از سوی دیگر مقامات امریکایی وقتی به این کشور می روند از نقش پاکستان ستایش می کنند آیا این سیاست دوگانه امریکا باعث ادامه جنگ درافغانستان نیست ؟

پ/

ببنید پاکستان هر کاری که می به اشاره و اجازه امریکاست و پاکستان و امریکا برای یکدیگر لازم و ملزوم هستند اینها با یکدیگر نمی جنگند . هر دو می دانند که علت ادامه یافتن جنگ در افغانستان چه عواملی است ، طالبان باید این نکته را درک کنن.

پایان.   

 

 

ټیګونه

Mar 07, 2018 16:50 Asia/Kabul
کمنټونه