Jul 11, 2018 16:16 Asia/Kabul
  • مصاحبه با آقای قاضی محمد حسن حقیار نویسنده و تحلیل گر افغانستان

اجلاس عربستان و تاثیرات آن بر امور افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

موضوع:  اجلاس عربستان و تاثیرات آن بر امور افغانستان

س/

اجلاس علمای برخی از کشورهای اسلامی دیروز در عربستان سعودی برگزار شد که در آن علمای افغانستان از علمای جهان اسلام خواستند که درمیان دولت افغانستان و گروه طالبان میانجیگیری کند. مولوی قیام الدین کشاف، رییس شورای علمای افغانستان از پادشاه عربستان خواست که طالبان را برای گفتگو به حرمین شریفین دعوت کند. طالبان  این اجلاس را محکوم کرده و گفته اند که کسی حق ندارد طالبان را تروریسم یا یاغی و باغی بداند نظر شما چیست ؟

پ/

من اجلاس دیروز را  از دو جنبه تحلیل می کنم ، از این جنبه که در این اجلاس در باره مساله افغانستان صحبت می شود و به صلح و تفاهم و مذاکرات تاکید می شود  و  نظر جهان را به مساله افغانستان جلب می کند از این نظر قابل ستایش است چون افغانها  تشنه صلح هستند.

جنبه دوم اینکه در این اجلاس به نکات اساسی بحران  اشاره نشده است . کسانی که این بحران را بوجود آورده و زمینه جنگ را در افغانستان فراهم کرده است ، نه مقامات دولت و نه مقامات عربستان و نه امام حرمین و علمای کشورهای اسلامی هیچکدام به این عامل اشاره نکردند . همه می دانند که بحران افغانستان زاییده  حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستانست ولی در این اجلاس نه به  حضور بیگانگان درافغانستان صحبت شد و نه سایر مسایل مشابه. اینها به مساله حملات انتحاری در افغانستان پرداخت کردند ولی  نگفتند که آیا حضور فعلی ناتو و امریکا در افغانستان مشروع است یا غیر مشروع. تا زمانی که حیثیت قانونی وشرعی حضور نیروهای خارجی مشخص نشود و تصمیمات جدی در این باره اتخاذ نشود ، مسایل فرعی نمی تواند مشکل افغانستان را حل کند متاسفانه در این اجلاس چنانکه افغانها  انتظار داشتند نه به حضور بیگانگان در افغانستان اشاره شد و نه به این مساله که اینها کی می خواهند بروند.

س/

اگر به عامل اصلی پرداخته نمی شود و صرفا حملات انتحاری یا جنگ جاری را غیر مشروع  می دانند، پس هدف اصلی این اجلاس چیست؟

پ/

 یک دو ماه پیش فرمانده عمومی نیروهای امریکا درافغانستان گفته بود که ما می خواهیم طالبان را از هر طرف زیر فشار قرار دهیم که در آن فشارهای اقتصادی مردمی و مذهبی هم شامل خواهد بود. برداشت طالبان اینست که  هدف امریکا از این اجلاس اینست که طالبان را زیر فشار مذهبی قرار دهد و صبغه مذهبی طالبان را تغییر دهد و جنگ جاری افغانستان غیر شرعی معرفی شود  تا سرباز گیری طالبان و وجهه شرعی جنگ آنها از بین برود به همین خاطر اینگونه جلسات را براه انداخته است ، قبل از این در کابل  و اندونزی چنین نشستهایی برگزار شده و اعلان شده بود که اجلاس سوم در  عربستان سعودی برگزار خواهد شد . الان مقامات افغان اعلان کردند که نشست عربستان در ادامه نشستهای کابل و  اندونزی می باشد به این معنا که هدف این جلسات فقط اینست که طالبان زیر فشار قرار دهند و به جهانیان نشان دهند که جنگ طالبان مشروعیت ندارد.

س/

آیا هدف امریکا پایان جنگ در افغانستانست و یا هدف دیگری دارد؟

پ/

امریکا دو هدف دارد. از یکسو می خواهد بحران افغانستان از راه صلح  به پایان رساند و طالبان را به میز مذاکرات بکشاند از سوی دیگر به راه نظامی هم بحث می شود. در اجلاس بروکسل که موضوع آن افغانستانست  علاوه بر ادامه کمکها به  دولت و نیروهای افغانستان این تصمیم را هم خواهد گرفت که نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهد که البته ظاهرا به شکل مشاورین و آموزش دهندگان خواهد بود  ولی در جنگ هم شرکت خواهد کرد. این بدان معناست که امریکاییها تا حدی نگران شده اند و می دانند که همسایگان افغانستان علیه آن برخاسته اند و ممکن است در آینده برای امریکا مشکلات زیادی ببار آورد. از سوی دیگر استراتژی خود را هم نمی تواند رها کند.  لذا سعی می کند راههای مختلف را تجربه کند.

س/

فشار بر طالبان برای صلح و در برابر آن تقویت  داعش را چگونه مقایسه می کنید؟

پ/

امریکا خواهان ادامه استراتژی خود در افغانستانست  و برای آن از گزینه های مختلف استفاده می کند. اینها فکر می کنند که اگر با طالبان به  صلح برسند باز هم باید اینها یک اهرم فشار داشته باشند که بتوانند به وسیله آن اهداف خود را در افغانستان و منطقه پیاده کند و داعش  نیرویی است که هر کسی برای رسیدن به اهداف خود از آن استفاده می کند به همین خاطر اینها داعش را در منطقه تقویت می کند تا در زمان نیاز از آن استفاده کند.

 

 

ټیګونه

کمنټونه