Jul 12, 2018 15:55 Asia/Kabul
  • مصاحبه با آقای وحید مژده خبرنگار و نویسنده معروف افغانستان

اجلاس علمای برخی از کشورهای اسلامی در عربستان و تصمیمهای آن

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

موضوع: اجلاس علمای برخی از کشورهای اسلامی در عربستان و تصمیمهای آن

س/

نشست علمای برخی از کشورهای اسلامی در عربستان جنگ جاری در افغانستان را غیر مشروع اعلان کرده و خواهان آتش بس فوری شد شما این تصمیم را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

همه ما می دانیم که تمام خشونت و مسایلی که در زمان جنگ سرد در جهان بوجود آمد  بر اساس فتواهای علمای سعودی بود که فتوا می دادند جنگ با شوروی یک جنگ مقدس و فرض عین است و ثواب زیادی دارد و پول زیادی هم مصرف کرد در کنار هر دلار امریکایی، عربستان هم یک دلار مصرف کرد مدارس زیادی  ساخت  و افراد زیادی آموزش دیدند و بالاخره شوروی از افغانستان خارج شد و بعد از آن کسانی که عربستان آنها را برای جنگ در افغانستان دعوت می کرد  در افغانستان ماندند و علمای سعودی در باره آنها هیچ فتوا نداد که اینها غازی هستند یا باغی هستند یا چی هستند. اینها در افغانستان ماندند و مشکلات زیادی بوجود آوردند از جمله حادثه یازدهم سپتامبر و وضعیت بعد از آن.

بالاخره بعد از حمله امریکا به افغانستان و سقوط طالبان امید  بر این بود که حد اقل کشورهای اسلامی در این قضیه نقش مثبت ایفا کنند  از جمله عربستان، که باید در میان مسلمانان آشتی ایجاد می کرد ولی ما دیدیم که عربستان خود را از صحنه کاملا دور کرد و به جنگ افرزوی در کشورهای دیگر اسلامی پرداخت و برای آن کشورها فتوا داد ، بالاخره الان که ما وضعیت افغانستان را می بنییم ، ژنرال نکلسون چندی پیش گفته بود که ما درکنار فشارهای نظامی ، فشارهای مذهبی را هم بر طالبان وارد می کنیم و در راستای همین فشار نشستهای مذهبی تشکیل  می شوند ، در اجلاس اندونزی هم  تاکید بر این بود که طالبان و دولت باید صلح و مذاکرات کنند بدون اینکه به این مساله اشاره کنند که  حضور نیروهای خارجی درافغانستان چه حکمی دارد آیا تعامل با اینها رواست یا نه  اینها باید در افغانستان بمانند؟ و جنگ با اینها رواست یا نه؟ این مساله مهم مسکوت ماند . بعد از آن در کابل اجلاس برگزار شد آن اجلاس هم نتوانست  یک فتوا صادر کند چون فتوا کار ساده ای نیست که چند عالم مشورت کنند و بگویند که این کار روا است یا ناروا ، بلکه فتوا  براساس امور دلایل شرعی داده می شود  و باید از قرآن و حدیث دلیل آورده شود تا کسانی که با اشغالگران  می جنگند قانع شوند که واقعا جنگ آنها نارواست نه اینکه فقط بگویند که کشتن مسلمانان نارواست، اینجا هم امریکا و هم داعش و هم سایر گروهها مسلمانان را می کشند و اینکه ما فقط یک گروه ما متهم کنیم و بگوییم که کار شما نارواست این نه تنها کار درستی نیست بلکه بجای فایده ضرر دارد.  چون طالبان فکر می کنند که تمام حرفهایی که در این جلسات زده می شود کاملا یکطرفه است و اگر کار ما به حق نبود این علماء باید علیه ما یک فتوا می دادند  و اینکه فتوا نمی دهند این نشان می دهد که کار ما درست و حق است. این تصور بجای اینکه به صلح کمک کند کار را بدتر می کند. تا جایی که به سعودی مربوط می شود شاید برخی فکر کنند که این  کشور در طالبان نفوذ دارد ولی من فکر می کنم این نفوذ نه در زمان دولت طالبان  وجود داشت و نه الان. و این یک نشستی بود که چند نفر آمدند و عمره کردند و نشستند خوردند و برخاستند.

س/

اینکه ژنرال جان نکلسن  چندی پیش گفته بود که  در کنار سایر راهها از راه مذهبی هم بر طالبان فشار وارد می کند که یک راه آن همین نشستهای علمای اسلامی است، اینجا این سوال مطرح است که آیا امریکا واقعا می خواهد جنگ در افغانستان را به پایان برساند یا نه؟

پ/

این مساله همیشه مطرح بوده است یک زمانی نا‍پلئون به مصر حمله و آنرا اشغال کرد و گفت که قیامی که علیه من می شود و یا مردم حرف از جهاد می زنند این درست و شرعی نیست.  ببنید امریکا در واقع درافغانستان بدنبال یک آتش بس موقت است من قبلا هم گفته ام که امریکا می خواهد انتخابات  پارلیمانی و شوراهای استانی در افغانستان به گونه ای برگزار شود که امریکا به اهداف خود برسد. از سوی دیگر   امریکا می بیند که جنگ افغانستان از کنترل آن خارج شود ، قبلا امریکا فکر می کرد که جنگ افغانستان در کنترل آنهاست و هر زمان بخواهد می تواند آنرا متوقف سازد ام الان واقعیت زمینی اینست که  طالبان خیلی قوی شده اند و امریکا هر کاری می کند حتی ترامپ استراتژی جدیدی اعلان کرد و تا دیروز اعلان می کردند که این استراتژی موفق است  اما همین دیروز خود ترامپ گفت که  این استراتژی شکست خورده است و ما نمی توانیم برای همیشه در افغانستان بجنگیم . این نشان می دهد که امریکا سیاستهای خود را تغییر دهد. یک تغییر این بود که اینها سعی کردند جنگ افغانستان را افغانی کند و از تلفات نیروهای خود بکاهند ، اما الان این استراتژی هم شکست خورده است و از سوی دیگر  بعد از اعلان استراتژی امریکا، حملات طالبان بجای کاهش یابد افزایش یافته است و حملات شدید امریکا هم نتوانسته است که  این کشور را به اهداف خود برساند. دیروز در اجلاس ناتو مطرح شد که اینها باید نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهند  که این هم نشاندهنده اینست که اینها در جنگ افغانستان به بن  بست رسیده است. و تنها راهی که برای امریکا و ناتو مانده است اینست که به وسیله نشستهای مذهبی خود طالبان را دو دل کنند که آیا جنگ  آنها مشروعیت دارد یا نه.

س/

برخی از افغانها از ایران و پاکستان شکوه کرده اند که علمای این کشور در اجلاس عربستان شرکت نکردند لذا این دو کشور نمی خواهند جنگ در افغانستان پایان یابد، آیا هدف این نشست پایان دادن جنگ در افغانستان بود؟

پ/

همه می دانند که  جنگی که در افغانستان ادامه دارد بخاطر موجودیت امریکاست، از سوی دیگر چند روز پیش در ایران یک اجلاس علماء برگزار شد که در آن عالمان افغانستان هم شرکت داشتند و در باره عالم اسلام و افغانستان صحبت شد و بیشتر به این تاکید شد که باید علمای شیعه و سنی متحد شوند  چون ایران می داند که در افغانستان خیلی تلاش می شود که بحران و کشمکشهای مذهبی بوجود آورده شود. از سوی دیگر ما همه می دانیم که هم اکنون عربستان سعودی در جهان اسلام چقدر مشکل بوجود آورده است شما در یمن نگاه کنید. یا موضع عربستان در باره حماس ببنید و یا فتوا  علمای حرمین شریفین در باره اسراییل ببنید که اینها جهاد علیه اسراییل را هم ناروا دانسته اند. با چنین وضعیت و چنین فتواهایی که علمای عربستان می دهند اصلا خود کسانی که در  اجلاس اخیر شرکت کرده اند زیر سوال اند شما به پاکستان اشاره کردید . در پاکستان انتخابات در راه است و در اجلاس عربستان فقط یک عالم یعنی قبله ایاز شرکت داشت ، و علمای مهم پاکستان در این اجلاس شرکت نکردند چون می دانند که اگر در چنین اجلاس شرکت کردند مردم پاکستان به آنها به عنوان نوکر امریکا  خواهند دانست به همین دلیل علمای پاکستان در این اجلاس شرکت نکردند و فقط یک نفر شرکت کرد. مساله ایران و عربستان هم که شما  می دانید اگر چه ایران عقیده دارد که صلح در افغانستان بیشتر به نفع ایرانست ولی این را هم می داند که اینگونه جلسات صلح را به ارمغان نمی آورد و بجای صلح به جنگ دامن می زند به همین دلیل علمای ایران در این اجلاس شرکت نکرد چون این یک اجلاس  امریکایی بود.

پایان .

 

ټیګونه

کمنټونه