• اخبار برگزیده رادیو پشتو  شنبه 1397/04/30

حامد کرزی میگوید، پیمان امنیتی با امریکا هیچ دستاوردی برای افغانستان نداشت

تهیه و تنظیم : عاشق حسین طوری

حامد کرزی میگوید، پیمان امنیتی با امریکا هیچ دستاوردی برای افغانستان نداشت

بگزارش رادیو پشتو،حامد کرزی؛ رئیس جمهوری پیشین کشور طی اظهاراتی گفت که حضور نظامیان امریکایی و مراکز نظامی آن در افغانستان و امضای پیمان امنیتی با واشنگتن هیچ دستاوردی برای افغانستان نداشت.

رئیس جمهوری سابق افغانستان در سفر به کشور چین گفت که ایالات متحده باید در سیاست های خود در افغانستان تجدید نظر کند و نشان دهد که حضور این کشور می تواند به ایجاد صلح در افغانستان کمک کند.

وی تاکید کرد:” ما از حضور مراکز نظامی امریکا در افغانستان و یا امضای پیمان امنیتی دوجانبه هیچ سودی نبرده ایم و از همین رو از ایالات متحده می خواهیم که در سیاست خود در برابر افغانستان بازنگری کند و اطمینان دهد که حضور نیروهای امریکایی در این کشور به سود افغانستان است و برای ما صلح به ارمغان خواهد آورد؛ یعنی آنچه که خواست اولیۀ ماست.”

وی همچنین ضمن تاکید بر نقش کشورهای همسایه در ایجاد صلح و ثبات در افغانستان گفت: “دوستی چین با پاکستان برای ما یک سرمایه است. من به این باورم که چین می تواند از طریق این دوستی، برای بهبود روابط ما با پاکستان بهره ببرد که این خود به تامین صلح در افغانستان خواهد انجامید.”

این در حالی است که رییس جمهور پیشین کشور قبل از این نیز مخالفت خود با پیمان امنیتی با امریکا و ستراتیژی جدید این کشور در قبال افغانستان را بیان کرده و گفته است که نیروهای امریکایی برای پایان دادن جنگ افغانستان ارادۀ جدی ندارند.

******************             ******************

گروه بین‌المللی بحران میگوید،امریکا باید گزینۀ خروج نظامی از افغانستان را روی میز قرار دهد

بگزارش رادیو پشتو، گروه بین‌المللی بحران پیشنهاد داد که امریکا برای تحقق صلح با طالبان در افغانستان باید به طور روشن گزینۀ خروج نظامی از این کشور با تعیین جدول زمانی مشخص را روی میز قرار دهد.

گروه بین‌المللی بحران در گزارش تازۀ خود نوشت:” امریکا با تعیین نمایندۀ خاص‌برای گفتگوی مستقیم با طالبان در راستای تحقق صلح قابل قبول بین دولت افغانستان و این گروه تلاش کند.”

بر اساس این گزارش، تحقق توافق صلح باید برای افغانها نیز قابل پذیرش باشد در عین حال واشنگتن باید به طور آشکار اعلام کند که گزینۀ خروج نظامیان امریکایی نیز روی میز مذاکره قرار خواهد گرفت.

گروه بین‌المللی بحران در ادامه نیز از طالبان خواست تا پیشنهاد رییس جمهور محمد اشرف غنی برای آغاز گفتگوهای بدون پیش‌شرط را بپذیرد و با کابل وارد گفتگوهای صلح شود.

این گروه در ادامه گزارش خود آورده است که آتش‌بس گذشته بین دولت افغانستان و طالبان نشان داد که رهبران هر دو طرف قادر به برگزاری نظم میان نیروهای خود هستند و دو طرف از فرصت بدست آمده برای حملات غافلگیر کننده سوء استفاده نکردند.

گروه بین‌المللی بحران از واشنگتن خواست تا در بیانیۀ عمومی موضوع خروج نظامیان امریکایی و دیگر نیروهای خارجی از افغانستان باید قابل مذاکره باشد و جدول زمانی نیز برای خروج نظامیان تعیین شود.

این گروه از رهبری طالبان نیز خواست تا درخواست رییس جمهور غنی را قبول کند و همچنین این موضوع را نیز درک کند که هرگونه توافقی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز منوط  بر یک توافق گسترده‌ تر است که احتمالا شامل توافق‌های تقسیم قدرت در سطح محلی و ملی، اصلاحات در بخش امنیتی و روند بازنویسی قانون اساسی خواهد شد.

گروه بین‌المللی بحران در ادامه نیز به طرفین پیشنهاد داد تا با اعلام آتش‌بس، تبادل زندانیان و شفافیت بیشتر در همکاری بین دولت و طالبان در ارائه خدمات ابتدایی در مناطق تحت کنترول طالبان اعتمادسازی کنند.

******************             ******************

حکومت افغانستان بجای افسران سابق، افراد طرفدار امریکا را می گمارد

بگزارش رادیو پشتو ژنرال جوزف ووتل فرمانده فرماندهی مرکزی امریکا در جمع خبرنگاران گفت: با بازنشسته شدن افراد باسابقه و با تجربه از وزارتخانه های دفاع و کشور، حکومت افغانستان افراد طرفدار امریکا را بجای افسران سابق می گمارند.این افراد با امریکا و ناتو روابط نزدیکی دارند و از سوی امریکائیها اموزش های مختلف دیده اند.ولی بگفته ووتل برای سرکوبی داعش و طالبان به کمک و حمایت بیشتر نیاز است.این مقام بلند رتبه نظامی امریکا می گوید: درحالیکه جنگ در افغانستان جریان دارد، باید اقدامات مهم صورت گیرد ولی در عین حال دیده می شود که استراتژی امریکا در افغانستان موفق است و بگفته وی، یکسری تغییرات در این راهبرد قرار است که بوجود بیاید.

ژنرال جوزف درحالی راهبرد امریکا را موفق قلمداد می کند که خود رئیس جمهور ترامپ نیز از این راهبرد اظهار ناامیدی کرده و به همین خاطر اکنون قرار است که درآن تغییرات بوجود بیاید./

******************             ******************

  عبدالرشید دوستم روز یک‌شنبه به کشور بر می‌گردد

بگزارش رادیو پشتو،در حالی‌که اعتراضات هواداران حزب جنبش ملی بخاطر رهایی نظام الدین قیصاری و برگشت ژنرال عبدالرشید دوستم به افغانستان وارد هژدهمین روزش شده‌است، حالا حرف‌های از برگشت آقای دوستم به کشور و رهایی قیصاری شنیدہ می‌شود.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر معاونت اول ریاست جمهوری دیروز جمعه به رسانہ ہا گفت، مذاکرات میان آقای دوستم و نمایندگان ریاست جمهوری به توافق نهایی رسیده و قرار است معاون اول ریاست جمهوری روز یک‌شنبه وارد کابل شود.

وی می‌گوید:"مذاکرات میان معاون اول ریاست جمهوری و نمایندگان ارگ به توافق نهایی رسیده و قرار است طی یک پروتوکول رسمی دولتی ژنرال صاحب دوستم روز یک‌شنبه وارد کابل شود و از طرف مقامات دولتی و هوادارانش مورد استقبال قرار گیرد."

هفته گذشته رئیس جمهور غنی در یک نشست خبری گفت که گفتگوها بخاطر برگشت عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری ادامه دارند.آقای غنی هر چند در این باره معلومات بیشتر ارائه نکرد اما گفت که احتمال برگشت آقای دوستم بیشتر شده‌است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اخیراً با ژنرال دوستم در انقره پایتخت ترکیه دیدار کرده‌است.

سفیر ترکیه در کابل نیز هفته گذشته گفت که گفتگوها در مورد آمدن معاون اول ریاست جمهوری افغانستان ادامه دارند و آقای دوستم به زودی به این کشور بر خواهد گشت.

عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری حدود یک سال پیش پس از متهم شدن به بد رفتاری با احمد ایشچی والی پیشین جوزجان و واکنش‌های ملی و بین‌المللی به ترکیه رفت.

در عین حال معاونت اول ریاست جمهوری می‌گوید که برای رهایی نظام الدین قیصاری فرماندہ امنیتی پیشین ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و نماینده ویژه ژنرال دوستم در شمال کشور نیز توافق شده‌است.

نیرو‌های امنیتی افغان، ۱۸ روز پیش نظام الدین قیصاری را به اتهام تخطی از قانون بازداشت و برای تحقیق به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی کرده‌اند.

از سوی هم شماری از حقوقدانان از جمله ودیر صافی هر چند آمدن آقای دوستم به کشور را مهم می‌داند اما می‌گوید که آمدن آقای دوستم به معنای کشاندن او در میز محاکمه است.

وی گفت:"ژنرال دوستم متأسفانه دچار ادعای یک شخص شده‌است به این لحاظ آمدن‌اش فوراً به مثابه رفتن به محاکمه‌است تا پرورندہ اش روشن شود."

وی هم‌چنان از بُعد سیاسی به این اشاره می‌کند که بلا تکلیفی آقای دوستم به ضرر دولت و مردم افغانستان تمام شده‌است.

به گفته وی؛ با آمدن آقای دوستم وضعیت در شمال کشور نیز تحت کنترل خواهد آمد.

******************             ******************

واشنگتن پست می نویسد: مذاکرات بین طالبان و امریکا به باور حکومت افغانستان زیان نرساند

بگزارش رادیو پشتو این روزنامه امریکایی در شماره اخیر خود مطلبی را در رابطه با مذاکرات رودر رو بین امریکا و طالبان منتشر کرده و نوشته است که نباید این مذاکرات به حکومت افغانستان ضرر برساند.روزنامه واشنگتن پست  در مقاله خود تحت عنوان " در افغانستان امید است ولی اگر ترامپ وضعیت را درک کند" در باب نتایج راهبرد امریکا برای افغانستان نوشته است که این راهبرد دستاورد خاصی نداشته بلکه تلفات نیروهای افغانستان افزایش یافته است و در میدان جنگ نیز هیچ دستاوردی دیده نشده است.

این روزنامه همچنین می نویسد: موضوع مذاکرات  میان طالبان امریکا موضوع خوبی است ولی باید این کار با دقت صورت گیرد و طوری باشد که به باور دولت افغانستان ضرر نرساند.

******************             ******************

مقامات محلی کنر میگویند ،جنگجویان داعشی 12 مین یاب را در ولایت کنر ربودند

بگزارش رادیو پشتو، مقامهای محلی در ولایت کنر تأیید می‌کنند که گروه تروریستی داعش 10 مین یاب، رهبر این تیم و یک پزشک را در این ولایت، ربودہ اند.

غنی مصمم، سخنگوی والی کنر تأیید می‌کند که 12 تن ساعت ۷ عصرچهارشنبه گذشتہ  از منطقۀ درۀ پیچ شہرستان ننگلام این ولایت، ربوده‌اند.او افزود که تلاش‌ها برای رهایی این افراد جریان دارد، اما در این باره جزئیات بیشتر ارایه نکرد.

او اضافه کرد که این افراد برای نهاد مین یابی آریا کار می‌کنند. در همین حال، آژانس اسوشیتد پرس گزارش کرده‌است که سران قومی در این ولایت تلاش دارند تا با گروه داعش برای رهایی این افراد، گفتگو کنند.

عبدالشکور یوسفی، مسؤول نهاد آریا به این آژانس گفته‌است که ده تن از مین یاب، یک پزشک و سر گروهی این مین یاب در این شہرستان، ربودہ شده‌اند.

گفتنی است که این نخستین بار نیست که مین یابان از سوی گروه های مخالف دولت ربودہ می شوند بلکه قبل ازین نیز شرکت های مین یابی با چنین مشکلات روبرو شده اند.

******************             ******************

به داعش و طالبان در شرق افغانستان تلفات وارد گردید

بگزارش رادیو پشتو به نقل از آصف شینواری گزارشگر رادیو پشتو در ننگرهار،آقای فقیری سخنگوی سپاه 201 سیلاب ارتش ملی افغانستان می گوید نیروهای ارتش ملی افغانستان دیروز در شهرستان ناره در ولایت کنر مرکز تجمع طالبان پاکستانی را مورد حملات موشکی قرار دادند که در نتیجه سه تن از طالبان پاکستانی کشته و چهار تن دیگر نیز زخمی شدند.فقیری همچنین گفت که نیروهای ارتش ملی در مراکز داعش را در شهرستان اچین و نازیان در ولایت ننگرهار نیز مورد حمله توپخانه ای قرار دادند که در نتیجه چهار تن از داعش کشته شدند

 

 

ټیګونه

Jul 21, 2018 08:58 Asia/Kabul
کمنټونه