Sep 09, 2018 15:35 Asia/Kabul
  • مصاحبه با آقای گل پاچا مجیدی عضو مجلس ملی افغانستان

گزارش سازمان ملل مبنی بر کشته و مجروح شدن چهل هزار نفر در چهار سال گذشته در افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

موضوع: گزارش سازمان ملل مبنی بر کشته و مجروح شدن چهل هزار نفر در چهار سال گذشته در افغانستان

س/

براساس گزارش سازمان ملل در چهار سال گذشته در  نتیجه درگیری های بمب گزاری ها و خشونتها در افغانستان چهل هزار نفر کشته و زخمی شده اند که این دوره مربوط به  دولت وحدت ملی می باشد  به نظر شما مسوولت حفاظت از مردم عادی در افغانستان به عهده چه کسی است و چرا این همه افغانها قتل عام شدند؟

پ/

بنظر من  تعداد تلفات بیش از گزارش سازمان ملل است و کسانی که اینها را کشته اند معلوم الحال هستند و همینطور کسانی که قاتلان را حمایت می کنند   جامعه که در افغانستان حضور دارد و هم چنین دولت افغانستان مسوول این همه کشتار هستند و اینها  به وظیفه خود عمل نکرده اند مخالفان ما هم مردم غیر نظامی را می کشند  و  توجهی به کشته شدن مظلومین و غیر نظامیان نمی کنند و در این تعداد بیشتر غیر نظامی هستند. بیشتر این افراد در حملات مخالفان دولت کشته شده اند و در درجه دوم  بمباران کورکورانه دولت و نظامیان خارجی.  دولت افغانستان در خیلی جاها می توانست جلوی کشتار غیر نظامیان را بگیرد ولی این کار را نکرده است. بنا براین هم دولت افغانستان هم جامعه جهانی و هم کشورهایی که تروریسم را تمویل و حمایت می کنند در این  کشتار مسوولند.

س/

دولت فعلی افغانستان که به اسم وحدت ملی وجود دارد دو روز بعد از تشکیل شدن خود پیمان امنیتی را با امریکا امضاء کرد که این ایجاب  می کند امریکا جلوی حملاتی را که از بیرون به افغانستان می شود و یا کسانی که در بیرون تمویل و تجهیز می شوند و به افغانستان می آیند، بگیرد، شما نقش امریکا را  در  این مساله چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

چنانکه من گفتم  جنگی که در افغانستان ادامه دارد از خارج تمویل و تجهیز و رهبری می گردد به ویژه از سوی پاکستان و امریکا تمام آدرسها و پایگاههای تروریستها را می داند امریکا در برابر این مساله سکوت اختیار کرده و هیچ عملی نمی کند و کارهایی هم که تاکنون کرده برای ملت افغانستان قابل قبول نیست اگر امریکا واقعا بخواهد برای جلوگیری این جنگ اقدام کند باید فشارهای لازم را بر کشورهایی که این جنگ را تمویل کرده و آنرا طول میدهند زیر فشار قرار دهند من فکر می کنم در این صورت این جنگ بزودی پایان خواهد یافت . امریکا در برابر جنگ در افغانستان به مسوولیت خود عمل نکرده است.

س/

سفری که وزیر امور خارجه امریکا در این اواخر به پاکستان داشت وفرمانده ارتش امریکا هم اورا همراهی می کرد بنظر شما در این سفر اینها از پاکستان  به صراحت خواسته اند که  بقول اینها از تروریسم حمایت نکنند. با توجه به این که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان می گوید که امریکا چیزی به صراحت از پاکستان نخواسته است  و اینکه در سیاست امریکا تغییر ایجاد شده و امریکا می خواهد جنگ در افغانستان به پایان برسد و برای این کار قصد مذاکرات با طالبان را دارد این در حالیست که در بیانیه وزارت خارجه امریکا آمده است که از پاکستان خواسته شده است که در مبارزه با تروریسم نقش بیشتر و جدی تر ایفا کند شما تناقض در مواضع مقامات امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

امریکا در گذشته در باره پاکستان  کلمات جدی تری  بکار برده و حتی اسم پاکستان را در گروه خاکستری آورده است و کمکهای پاکستان را چندین دفعه لغو کرده و  برنامه فروش هواپیماها به این کشور را لغو کرده است وغیره اما من فکر می کنم که این اقدامات  برای جلوگیری از جنگ خانمانسوزدر افغانستان کافی نیست . در پروسه صلح هم امریکا  می تواند نقش ایفا کند چنانکه ما دیدیم که در عید گذشته امریکا در برقراری آتش بس نقش خوبی ایفا کرد. اما متاسفانه این کار را نمی کند.

س/

اگر یک کشور دیگری که با امریکا مخالف می بود در رابطه با افغانستان چنین سیاستی را اتخاذ می کرد آیا باز هم موضع امریکا همین می بود؟

پ/

من فکر می کنم که فشارها بر پاکستان ظاهری است و اگر امریکا بخواهد فشارهای عملی و جدی بیاورد می تواند مانند سایر کشورها پاکستان را تحریم کند من فکر می کنم این تحریمها موثر بوده و ناتو و سازمان ملل هم در آن نقش داشته است. بنظر من فشارهای امریکا بر پاکستان ظاهری است  چون حتی اتحادیه اورپایی را با خود هماهنگ نکرده است و این فشارهای فقط برای  فریب افکار عمومی است و واقعی نیست.

س/

هدف سوال من هم همین بود که اگر امریکا چراغ سبزی  به پاکستان نشان نمی داد آیا ممکن بود که این جنگ اینقدر طولانی شود؟

پ/

من فکر می کنم که ما برای جلوگیری از جنگ در افغانستان کارها و اهرمهای زیادی داریم که امریکا می تواند از آن استفاده کند ولی هنوز امریکا به خواسته های ما عمل نکرده و  من فکر نمی کنم که امریکا خواهان  پایان دادن جنگ در افغانستان باشد گلایه ما همینست که کشورهایی که مسوولیت  پایان دادن تروریسم  و جنگ  در افغانستان را دارند  جنگ را طول می دهند.

س/

با توجه به سیاست دوگانه امریکا آیا  شایسته نیست به مذاکرات امریکا با طالبان به دیده شک نگاه کرد؟

پ/

کشوری که  از روز اول در جنگ افغانستان نقش مشکوک و غیر شفاف داشته است هر عمل این کشور مشکوک است و باید به این مذاکرات هم به دیده شک نگاه کرد.

س/

شما سیاست و عملکرد دولت افغانستان در برابر این  نقش دوگانه امریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

دولت و ملت افغانستان چاره دیگری ندارند . کشورهای همسایه مخالف دولت افغانستان هستند و مخالفان آن را تمویل می کنند از سوی دیگر هم امریکا است و اگر ما رابطه خود را با امریکا هم خراب و قطع کنیم بنظر ما همسایگان افغانستان این کشور را به  وضعیت بدتری خواهند کشاند . افغانها مجبورند  که در میان بد و بدتر ، بد را انتخاب می کنند. بنظر من دولتهای افغانستان هم نقش امریکا را تایید نمی کنند ولی ما مجبوریم. مردم ما از امریکا می خواهند که در  مبارزه با تروریسم نقش صادقانه ایفا کند و هم چنین در برقراری صلح در افغانستان.

 

ټیګونه

کمنټونه