Sep 11, 2018 15:52 Asia/Kabul
  • مصاحبه با آقای نادر خان کتوازی عضو مجلس ملی افغانستان

سالگرد حوادث یازدهم سپتامبر در امریکا وحمله به افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

مترجم: عبدالرحیم درانی

موضوع : سالگرد حوادث یازدهم سپتامبر در امریکا وحمله به افغانستان

س/

امروز  هفدهم سپتامبر است که هفدهمین سالگرد حملات مرموز یازدهم سپتامبر  سال ۲۰۰۱ در امریکا می باشد حوادثی که باعث حملات امریکا و متحدان آن به کشورهای اسلامی گردید و آنها این حملات را به بهانه از بین بردن تروریسم انجام دادند چون ادعا می کردند که  حملات یازدهم سپتامبر در افغانستان طراحی شده است اینکه هفده سال  از این حادثه می گزرد ولی تروریسم نه تنها از بین نرفت بلکه گسترده تر و در شکلهای مختلف از جمله داعش بروز کرد، نظر شما دراین باره چیست؟

پ/

بله اینها با سه وعده ، از بین بردن تروریسم، مواد مخدر و ایجاد یک دولت دموکرات و نمونه در افغانستان به این کشور حمله کردند ولی متاسفانه  با گذشت بیش ای هفده سال نه تنها کشت خشخاش در افغانستان کاهش نیافته  بلکه افزایش هم یافته است و هم چنین تروریسم ، مشکل اینست که  از هر نقطه جهان تروریستها به افغانستان سرازیر هستند و اینجا می جنگند. بنظر من سنگ بنای نظام افغانستان از همان ابتدا کج نهاده شده بود  در اجلاس بن باید تمام گروهها و طرفها دعوت می شدند و به هر کس سهم داده می شد ولی ما در جریان هستیم که  در اجلاس بن فقط به ایتلاف شمال حق داده شد و سایر گروهها ازجمله حزب اسلامی  و طالبان وغیره اصلا دعوت نشدند. اینه هم حساسیت پیدا کردند و دیدیم که کسانی که  ادعای میانجیگیری را داشتند کاری را کردند که یک طرف خوشحال و طرف دیگر ناامید شد. بعد از آن نیروهای امریکا و جهان به افغانستان آمده و در این کشور دولت تشکیل شد و در این مدت خیلی از مردم به بهانه ارتباط با طالبان و القاعده وغیره دستگیر و یا کشته شدند  و خیلی ها مجبور به ترک کشور شدند و  کشورهای همسایه آنها را در آغوش گرفته و همین افراد را مجهز کرده به جان ما انداختند. در همان زمان در داخل دولت خیلی از محافل بودند که نمی خواستند گروههای  مانند طالبان و حزب اسلامی در دولت سهیم باشند  و یا در افغانستان امنیت و ثبات برقرار باشد چون اینها  نفعشان در  ناامنی بود.و الان آتش جنگ به دامن همه رسیده است . بهر حال اگر امریکا بخواهد و کشورهای همسایه هم با صداقت کمک می کنند من مطمئن هستم که جنگ در افغانستان پایان خواهد یافت چون افغانها دیگر از جنگ خسته شده اند و نمی خواهند که در افغانستان جنگ ادامه پیدا کند و من می توانم بگویم که نواقص و اشتباهات هم از سوی امریکا بود و هم از سوی دولت ما  و هم همسایگان که افراد را مجهز کرده و به افغانستان می فرستند و در جنگهای اخیر جسدهای اتباع کشورهای دیگر بجای مانده است  همه این مسایل دست به دست هم داده و باعث ادامه جنگ در افغانستان شده است.

س/

اگر امریکا  در همان ابتدا قصد پایان دادن به این جنگ را داشت به نظر شما آیا این جنگ در همان سالهای اول کاملا متوقف نمی شود؟

پ/

بنظر من  اگر در اجلاس بن ، سنگ بنا درست گذاشته می شد و شما می دانید که در دو سال اول هم هیچ جنگی در افغانستان نبود  ولی خیلی  ها احساس کردند که نفع آنها در جنگ است چنانکه امریکایی ها  ادامه جنگ را به نفع خود و برای ماندن خود می دانند  این جنگ باعث نابودی کشور و تلف شدن هم افغانها و هم امریکاییها شده است. بنظر من امریکاییها در ابتدا فکر نمی کردند که این جنگ اینقدر گسترده خواهد شد و از کنترل آنها خارج خواهد شد اینها یک جنگ کنترل شده می خواستند ولی جنگ از دست اینها خارج شد. برقراری امنیت و پایان جنگ در افغانستان ممکن است اما نه از طریق جنگ بلکه از طریق صداقت امریکا و همسایگان و از طریق صلح آمیز.

س/

در جنگ هفده ساله امریکا در افغانستان که پاکستان خیلی در آن متهم می شود  سیاست امریکا در قبال پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید ظاهرا امریکا پاکستان را خیلی زیر فشار قرار می دهد ولی در عمل کاری نمی کند؟

ب/

افغانها بر این نظرند که این فشارها زرگری است  امریکا با چشم خود مداخله پاکستان در افغانستان و کمک به گروههای جنگی را می بیند ولی از آن  چشم پوشی کرده و به پاکستان کمک می کند همه افغانستان عملکرد امریکا را مشکوک می داند .

س/

 با توجه به افزایش ناامنی در استانهای مختلف  افغانستان برخی از نمایندگان مجلس ملی این کشور خواستار تجدید نظر در پیمان امنیتی با امریکا شده اند  و عقیده دارند که این  پیمان باعث افزایش جنگ شده است؟

پ/

ما نیاز داریم که با کشورهای قدرتمند پیمان و همکاری داشته باشیم چون ما قدرت مبارزه با همسایگان را نداریم  اما اینکه برخی در پارلیمان انتقاد را مطرح می کنند اینها احساساتی شده اند و به اشاره بیگانگان این حرف را می زنند . امریکاییها را چه کسی آورده است آیا ما با میل خود آنها را به افغانستان آورده ایم؟ سوال من از پارلیمان اینست که آیا ما می توانیم امریکاییها را از کشور خود اخراج کنیم ما اینها را دعوت نکرده  ایم که  بتوانیم اخراجشان کنیم . این پیمانی که  شده باید دو طرف به مفادات آن متعهد باشند ، افغانها  متعهد مانده اند ولی امریکا کاملا به آن  عمل نمی کند، در جنگهای اخیر جسدهای اتباع کشورهای خارجی مانده و  مداخله بیگانگان در افغانستان به اثبات رسیده است صدها جنازه هم به پاکستان برده شده و مطبوعات پاکستان نوشتند که این  جنازه ها به پاکستان آمده اند و این نشان می دهد که این یک جنگ  خارجی و تحمیل شده بر افغانستانست و بر اساس پیمان امنیتی امریکا باید در برابر آن عکس العمل نشان دهد اینکه این کار را نمی کند خلاف پیمان خود عمل می کند. البته در داخل افغانستان هم طرفداران این پیمان وجود دارد و هم مخالفان.

س/

اما چنانکه شما فرمودید دولت افغانستان به این پیمان متعهد مانده ولی امریکا متعهد نمانده است چنانکه شما اشاره کردید  در  جنگ غزنی عوامل خارجی هم بودند و امریکا جلوی آن را نگرفت به همین علت این پیمان مشکوک شده است؟

پ/

بله عملکرد امریکا مشکوک است ولی ما مجبوریم این پیاله زهر را بنوشیم اگر همین امروز  امریکا از افغانستان بیرون برود در هر خانه افغانستان جنگ شروع خواهد شد. ما یک سری مجبوریتها و ملاحظات داریم که نمی توانیم بگوییم امریکا از اینجا برود ما مجبوریم و کشور مجبور نمی تواند بگوید که هر چه باید به  خواست ما باشد سوال اینست که چه کسی باعث شده که ما به این وضعیت برسیم و  امریکا به اینجا بیاید.

س/

دونالډ ټرامپ رییس جمهور امریکا دادگاه بین المللی لاهه را تهدید کرد که اگر دادگاه  در باره جنایتهای جنگی امریکا در افغانستان تحقیق کند بر ضد آن موضع شدید خواهد گرفت و قاضیانی که این تصمیم را بگیرند به امریکا ممنوع الورود اعلان شده و  حسابهای آنها منجمد خواهد شد نظر شما در این باره چیست ؟

پ/

این سیاست خود ترامپ است،  ترامپ  این روزها هر کس را تهدید می کند، ترمپ زور دارد و هر  تصمیم دلش می خواهد می گیرد.

پایان.

 

 

ټیګونه

کمنټونه