Sep 12, 2018 08:47 Asia/Kabul
  • مجلس سنای افغانستان خواستار تشکیل حکومت موقت شد
    مجلس سنای افغانستان خواستار تشکیل حکومت موقت شد

مجلس سنای افغانستان خواستار تشکیل حکومت موقت شد

تهیه و تنظیم : عاشق حسین طوری

مجلس سنای افغانستان خواستار تشکیل حکومت موقت شد

بگزارش رادیو پشتو افزایش و تشدید ناامنی ها و بالا رفتن آمار تلفات باعث نگرانی برخی اعضای مجلس سنای افغانستان گردیده و برای برونرفت از این وضعیت بر اجماع مردم و فراخوان لویه جرگه تاکید می کنند. رحمت ا.. اچکزی و طیب عطا عضو مجلس سنای افغانستان گفتند: وضعیت اقتصادی و امنیتی کشور روزبروز بسوی بحران دارد به پیش می رود.بگفته آنان حکومت فعلی در انجام امور و کارهای خود ناکام است وبرای برونرفت از این وضعیت باید لویه جرگه سنتی فرخواننده شود تا یک حکومت موقت تشکیل دهد. در عین حال بعد از مجلس ملی، تعدادی از اعضای مجلس سنای افغانستان خواستار لغو پیمان امنیتی با امریکا شدند و آن را به نفع افغانها نمی دانند و می گویند که بعد ازامضای پیمان امنیتی، وضعیت امنیتی افغانستان بیش از پیش وخیم تر شده است.همچنین رحیم حسن یار، جمعه گل گیانوالی و حنیف حنفی از اعضای مجلس سنا گفتند که حضور نیروهای خارجی باعث وخیمتر شدن وضعیت امنیتی کشور شده است.

فضل الهادی مسلم یار رئیس مجلس سنا نیز گفت پیمان امنیتی با امریکا باید مورد تجدید نظر قرا بگیرد و می گوید این پیمان اوضاع را بهم ریخته است.وی همچنین افزود علاوه بر وخیمتر شدن وضعیت امنیتی در دیگر ولایات فعالیتهای داعش در ولایت ننگرهار نیز خیلی افزایش یافته است.

فراخوان تشکیل لویه جرگه از سوی مجلس سنای افغانستان بخاطروضعیت امنیتی کشور در حالی مورد درخواست قرار می گرد که قبلا نیز تعدادی از جریانهای سیاسی از جمله حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان برای برونرفت از این وضعیت خواستار تشکیل لویه جرگه شده بود

******************             ******************

گلبدین حکمتیار میگوید، هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را برگزار کند

بگزارش رادیو پشتو، با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات مجلس ملی افغانستان، احزاب سیاسی هشدار می‌دهند که هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را در افغانستان برگزار کند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که برخی حلقات در حکومت می‌خواهند بجای تفاهم راه تقابل با احزاب را در پیش گیرند، اما بگفته وی این به نفع هیچ‌کس نخواهد بود.

آقای حکمتیاردیروز سه‌ شنبه ٢٠ مہرماہ ۱۳۹۷ در یک نشست خبری در کابل گفت که میلیون‌هابرچسپ بر شناسنامہ های جعلی نصب شده و این خود زمینه را برای تقلب در انتخابات مساعد می‌سازد.

وی گفت:"تعجب می‌کنم که کمیسیون می‌گوید یک برچسپ جعلی هم چاپ نشده‌است، بلی برچسپ جعل نشده، اما برچسپ های زیادی بر شناسنانمہ های جعلی نصب شده‌است و تعداد آن به صدها هزار نه، بلکه به میلیون‌ها میرسد و هیچ‌کس نمی‌تواند انتخابات تقلبی را برگزار نماید."

آقای حکمتیار می‌گوید، هرچند رئیس جمهور غنی تعهد کرده که رأی‌دهی با استفاده از سیستم بیو متریک صورت گیرد، اما وی می‌گوید که آنان به عملی شدن این وعده باوری نیستند.

بگفته آقای حکمتیار همه احزاب به موضع شان تأکید دارند و حکومت جز پذیرفتن خواست مردم و احزاب راهی دیگری ندارد.

هرچند احزاب سیاسی علاوۀ بر استفاده از سیستم بیو متریک در پروسه رأی‌دهی خواست‌های دیگری را نیز مطرح کرده بودند، اما گلبدین حکمتیار می‌گوید که حالا بر خواست‌های دیگری خود تأکید ندارند.

رهبر حزب اسلامی به‌خاطر عدم برگزاری انتخابات شورای‌های شہرستانها نیز حکومت را مورد انتقاد جدی قرار داد.

اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که فرصت اندک است و در این مدت امکان استفاده از سیستم بیو متریک در رأی‌دهی امکان ندارد.

ذبیح‌الله سادات معاون سخنگوی این کمیسیون می‌گوید که برای شفافیت در انتخابات بدون کارگیری از سیستم بیو متریک راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

وی افزود:"در این مدت کم استفاده از فن آوری بیو متریک در انتخابات هیچ امکان ندارد، تیم تکنیکی ما تلاش کرد تا در این موضوع قناعت احزاب سیاسی را فراهم سازد. اگر هدف شفافیت باشد احزاب باید نظارت‌شان را تقویت ببخشند و اگر می‌خواهند در برابر این پروسه ملی مانع ایجاد کنند، پس این به نفع مردم و احزاب سیاسی نخواهد بود."

از سوی هم شماری از نهاد‌های ناظر انتخابات نگران هستند که اگر مشکل میان حکومت و احزاب سیاسی همچنان ادامه یابد و دو طرف به تفاهم نرسند، برگزاری انتخابات که مورد قبول همه باشد ممکن نخواهد بود.

******************             ******************

سیما سمر اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا را ناامید کنندہ دانست

بگزارش رادیو پشتوکمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی کاخ سفید ابراز تأسف کرده می‌گوید، اظهارات جان بولتون در مورد عدم پیگرد اتهامات جرایم جنگی در افغانستان فرهنگ معافیت در این کشور جنگ زده را بیش از این، تقویت می‌بخشد.

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دیروز سه‌شنبه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت، اظهارات جان بولتون به‌خاطری مأیوس کننده‌است که تأمین عدالت در مورد قربانیان راه را برای پروسه صلح در افغانستان باز می‌کند.

پیش از این، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه هشدار داد که اگر مقامات د ادگاہ بین‌المللی جرایم، تحقیقات را در مورد اتهامات جنایات جنگی توسط نیروهای امریکایی در افغانستان انجام بدهند، امریکا بہ آنان تحریم وضع خواهد کرد.

در این حال سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت، آن‌ها خواهان رسیدگی به تمامی موارد نقض حقوق بشر در این کشور می‌باشند.

بلال صدیقی دیروز سه‌شنبه بار دیگر از حکومت افغانستان و نهادهای بین‌المللی خواست که برای رسیدگی به جنایات جنگی و جرایم ضد بشری در این کشور اقدامات همه جانبه را انجام دهند و عدالت را تأمین نمایند.

وی افزود:"چرا که تأمین عدالت، رعایت ارزش‌های حقوق بشری، تحکیم حاکمیت قانون و مبارزه جدی با فرهنگ معافیت از مجازات، یعنی هر کسی که عامل نقض حقوق بشری شود در مقابل قانون باید مورد پیگرد قضایی قرار بگیرد و به عدالت پاسخگو باشد."

همزمان با این، فادی عبدالله سخنگوی دادگاہ بین‌المللی جرایم یک روز پس از هشدار مشاور امنیت ملی امریکا روز سه‌شنبه گفت، دادگاہ بدون ترس به کارش ادامه خواهد داد.

آقای عبدالله افزود، محکمه بین‌المللی جرایم، بی‌طرف و از پشتیبانی ۱۲۳ کشور جهان برخوردار است.

فادی عبدالله، سخنگوی محکمه بین‌المللی جرایم گفت:"دادگاہ بین‌المللی جزایی به عنوان یک دادگاہ قانون در مطابقت با اصول و نظریۀ عمدۀ حاکمیت قانون بدون ترس به کارش ادامه خواهد داد."

جان بولتون گفته‌است هرگونه تحقیق در مورد اتهامات جرایم جنگی توسط نیروهای امریکایی در افغانستان کاملاً بی‌اساس و غیر قابل توجیه خواهد بود.

به گفتۀ او، امریکا از هر وسیله لازم برای محافظت از شهروندان و متحدانش از تعقیب قضایی غیرعادلانه توسط این دادگاہ نامشروع استفاده خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی امریکا در بیانیه خود گفته که واشنگتن در تلاش است تا توافقتنامه‌های دو جانبه را با کشورها امضاء کند تا آن‌ها از تسلیمی امریکایی‌ها به دادگاہ بین‌المللی جرایم جنگی خودداری کنند.یک دادستان دادگاہ بین‌المللی جزایی در ۲۰۱۷ خواهان انجام تحقیقات در مورد اتهامات جرایم جنگی توسط نیروهای امریکایی در افغانستان بخصوص بدرفتاری با زندانیان شده بود.

دادگاہ بین‌المللی جرایم که مقر آن در شهر هاگ هالند است، در سال ۲۰۰۲ برای به عدالت کشاندن مرتکبین جرایم ضد بشریت، جرایم جنگی و نسل کشی ایجاد شد.

ایالات متحده امریکا به این محکمه نه پیوسته، ولی افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی عضویت آنرا کسب کرده‌است.

******************             ******************

طالبان برای دور دیگر مذاکرات با امریکا آمادگی می‌گیرند

بگزارش رادیو پشتو، منابع رهبری طالبان در این مورد به خبرگزاری رویترز معلومات داده اند.

دو تن از رهبران طالبان که در مورد روند صحبت‌های امریکا و طالبان معلومات دارند به خبرگزاری رویترز گفته اند که رهبری طالبان بر ترکیب یک هیئت کار می کنند که در دور دیگر مذاکرات با امریکا در رابطه با ختم بحران افغانستان شرکت نماید.

به گفته آن‌ها در این اجلاس طرفین بر موضوع تبادل اسرا تمرکز خواهند کرد.

این رهبران طالبان که نخواسته اند نام‌های شان ذکر شود به خبرگزاری رویترز معلومات بیشتر داده و گفته اند که رهبری طالبان برای تعیین یک هیئت سه و یا چهار نفره کار می کنند تا در اجلاس بعدی روی موضوعات مطرح شده با مقامات امریکایی مذاکره کنند.

این رهبران طالبان اظهار می‌دارند که اگر امریکا در این اجلاس نشان بدهد که در تبادل اسرا جدی و صادق می باشد، به تعقیب آن به زودی اجلاس دیگری برگذار خواهد شد.

یک مقام طالبان گفته است در این اجلاس، آینده مذاکرات تعیین می شود و معلوم خواهد شد که امریکایی‌ها در این مذاکرات تا چه حد صداقت دارند.

به گفته او طالبان یک فهرست اسرا خود را که در زندان‌ها نگهداری می‌شوند ترتیب داده و به امریکایی ها خواهند داد و اگر آنها زندانیان طالبان را رها کنند در آنصورت طرفین دوباره به میز مذاکره می‌روند تا مسایل مهم دیگر را بررسی کنند.

طبق گزارش رویترز اگر این اجلاس تائید شود، این دومین ملاقات بین مقامات امریکا و طالبان خواهد بود.در ماه ژویہ الیس ویلس معاون وزارت خارجه امریکا در امور جنوب شرق آسیا و آسیای میانه در پایتخت قطر شهر دوحه با نماینده‌گان طالبان ملاقات کرده بود.

این مقامات طالبان گفته اند که در اجلاس بعدی با مقامات امریکایی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر شیر محمد عباس ستانکزی هیئت طالبان را رهبری خواهد کرد.

اما آن‌ها این را هم گفتند که ستانکزی تا حال سرپرست دفتر سیاسی در دوحه می‌باشد و رهبری طالبان روی این موضوع فکرمی‌کند که یک مسئول دیگر را به این دفتر تعیین کند.

طالبان مسلح که تا حال به آتش بس اعلان شده از سوی حکومت افغانستان جواب مثبت نداده و بر عکس حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان افزایش داده‌اند، بر مذاکرات مستقیم با امریکا پا فشاری می‌کنند.

با توجہ بہ نوشتہ رویترز بعد از آتش بس موقت در جریان روزهای عید فطر در ماه ژون که خواسته ها برای صلح اوج گرفت، امریکا قبول کرد که با طالبان مستقیماً مذاکره خواهد کرد.

برای تسریع تلاش‌های صلح وزیر خارجه امریکا مایک پومپیو در اواخر اعلان کرد که سفیر سابق امریکا در افغانستان، عراق و سازمان ملل زلمی خلیل‌زاد را بعوان نماینده خاص خود در امور افغانستان تعیین کرده است.

 

ټیګونه

کمنټونه