Sep 25, 2018 09:35 Asia/Kabul
  • کمیسیون انتخابات افغانستان
    کمیسیون انتخابات افغانستان

کمیسیون انتخابات افغانستان از برطرف شدن اکثر موانع بزرگ در برابر انتخابات پیش رو خبر می دهد

تهیه و تنظیم : عاشق حسین طوری

کمیسیون انتخابات افغانستان از برطرف شدن اکثر موانع بزرگ در برابر انتخابات پیش رو خبر می دهد

بگزارش رادیو پشتو،ناامنی یکی از موانع بزرگ در برابر انتخابات پیشرو در افغانستان خوانده شده است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان حدود یک هفته پیش در نشست شورای امنیت این سازمان گفته بود که بخاطر ناامنی ها حدود هفت هزار مرکز رای دهی در روز انتخابات مسدود خواهند بود.

اما حالا کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، در مورد تامین امنیت این انتخابات اطمینان داده شده است. سید حفیظ الله هاشمی، سخنگوی این کمیسیون دیشب به یک رسانہ غربی گفت، که در نشست اخیر با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و مقامات امنیتی افغان و ناتو روی امنیت انتخابات بحث کرده اند.

"مسئولان امنیتی تمامی ولایت ها، مقامات ناتو و همه آمادگی شان را در خصوص امنیت انتخابات به رئیس جمهور در حضور ما تشریح کردند که واقعاً قابل اطمینان است و با توجه به آماد گی های که آنها دارند کاملاً مطمئن هستیم که انتخابات در فضای بسیار آرام و امن برگزار می شود."

کمیسیون مستقل انتخابات از اعلام روز دوشنبۀ ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نیز استقبال می کند. این ائتلاف گفته است که با حکومت و کمیسیون انتخابات به تفاهم رسیده و برای برگزاری موفقانۀ انتخابات آمادۀ همکاری است. آقای هاشمی در این مورد گفت:"طبعاً این برای ما و مردم افغانستان خبر خوش است. در حالی که برای انتخابات زمان کم باقی مانده، کمیسیون از آنچه که از سوی احزاب مطرح شد استقبال می کند و خرسند است. این راه را برای انتخابات ۲۸ میزان هموار می سازد."

همایون همایون، یک عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت، پیشنهادها و خواستہ های شان برای برگزاری انتخابات شفاف، از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات پذیرفته شده است.

دادن صلاحیت نظارت از روند انتخابات به احزاب سیاسی و جامعۀ مدنی، تغییر نظام انتخابات و استفاده از سیستم بیومتریک در انتخابات از خواستہ های اساسی این ائتلاف گفته شده است.

کمیسیون انتخابات : حالا تمامی دفترهای ولایتی باز شده اند

پیش از این طرفداران ائتلاف بزرگ ملی در اعتراض به پذیرفته نشدن خواستہ های ائتلاف دروازه های دفترهای محلی کمیسیون انتخابات را در ولایت های بلخ، کندهار، ننگرهار و کندز بستند و در برابر دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات خیمه های تحصن برپا کردند.

کمیسیون انتخابات می گوید، حالا تمامی این دفترها باز شده اند.قرار است انتخابات مجلس ملی افغانستان در تاریخ ۲۸ مہر ماہ سال جاری برگزار شود.

 

کمپین های رسمی انتخابات جمعۀ آینده ۶ مہر ماہ آغاز خواهد شد و این کمپین ها در سراسر افغانستان، ۲۰ روز ادامه می یابد.

******************             ******************

چرا نخست وزیر عمران خان ناگهان به عربستان سعودی رفت؟

بگزارش رادیو پشتو به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه دان چاپ پاکستان،حکومت نهضت انصاف اعلام کرده بود که نخست وزیر عمران خان تا سه ماه به هیچ کشورخاصی سفر نخواهد کرد.ولی نخست وزیر عمران خان هنوز یک ماه از نخست وزیری اش نگذشته بود که به عربستان سفر کرد.قبل از سفر عمران خان به عربستان،مایک پمپئو وزیر خارجه و ژنرال جوزف دانفورد فرمانده ارتش امریکا از اسلام آباد دیدن کردند و در بازگشت به دهلی نو نیز رفتند. بعد از اتمام سفر هیئت امریکایی،رفتن عمران خان به عربستان و رفتن فرمانده ارتش ژنرال باجوه به چین بخشی از تغییرات راهبردی و صف بندی است.

قبل از سفر عمران خان به عربستان گفته می شد که ریاض یک بسته کمکی و همچنین فراهم کردن نفت به نرخ ارزان و شرایط آسان برای وام به پاکستان از سوی بانک اسلامی از سوی عربستان درنظر گرفته شده بود ولی بعد از پایان سفر در گفتگو با خبرنگاران چنین چیزی اعلام نگردید. البته بعد از بازگشت فواد چودری وزیر اطلاعات و نشریات پاکستان که عربستان نیز در پروژه کوریدور اقتصادی شریک و بعد از چین و پاکستان بعنوان سومین شریک محسوب می شود و عبدالرزاق داوود مشاور نخست وزیردر امور تجارت نیز در صفحه توئیتر خود نوشت که عربستان با سرمایه گذاری به ارزش 22 میلیارد دلار یک شهرک نفتی در گوادر احداث خواهد کرد. ناگفته نماند پاکستان حتی برای بازپرداخت بدهی ها نیز با کمبود شدید بودجه روبرو است.

******************             ******************

مجله نیوزویک می نویسد بجای امریکاییها، روسها مذاکرات درباره صلح افغانستان را آغاز خواهد کرد

بگزارش رادیو پشتو اگرچه روسها طی سالهای گذشته در افغانستان با امریکائیها کمک می کردند ولی اکنون مسکو درصدد است تا در مسائل خارجی واشنگتن رابه چالش بکشد. مجله معروف امریکایی نیوزویک در شماره اخیر خود در رابطه با صلح افغانستان مطلبی را منتشر کرده  و نوشته است که این بار درمسکو درباره صلح افغانستان مذاکرات آغاز خواهد شد.

ضمیر کابلوف نماینده خاص روسیه برای افغانستان به روزنامه ایزوویستا گفته است: کابل آماده است که در کنفرانس مسکو شرکت کند و اکنون بررسی می کنیم که چگونه این نشست را تنظیم کنیم و فعلا موضوع مهم محتوای نشست است نه تاریخ.

نیوزویک می نویسد که نشست مسکو باید در تاریخ 4 سپتامبر برگزار می شد ولی چند روز قبل از آغاز این نشست دولت افغانستان از شرکت در آن خودداری کرد.وی گفت که طالبان با پیام صلح و مذاکرات رو در رو مخالفت می کنند ولی اکنون حکومت کابل تلاش می کند که اجلاس مسکو با هماهنگی این حکومت دائر گردد

 

 

 

 

ټیګونه

کمنټونه