Feb 23, 2019 09:32 Asia/Kabul
  • دور پنجم دیدار نمایندگان طالبان و امریکا

روز دوشنبۀ هفته جاری نمایندگان طالبان و امریکا برای پنجمین بار باهم دیدار می کنند

به گزارش رادیو پشتو برونمرزی ،قرار است این نشست، در دوحۀ قطر برگزار شود و در آن در بارۀ چگونگی خارج شدن نیروهای خارجی از افغانستان و رابطۀ طالبان با گروه‌های مسلح گفت‌وگو شود.

این در حالی است که قرار بود دوشنبۀ هفتۀ پیش نیز نمایندگان طالبان با ایالات متحده در پاکستان دیدار کنند، اما بدلیل این‌که نام شماری از اعضای هیئت گفت‌وگو کنندۀ طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل و امریکا است و اجازه سفر ندارند، این نشست برگزار نشد.

چهره‌های آگاه در زمینۀ صلح افغانستان، نشست دوحه را بسیار مهم می‌دانند و می‌گویند که در آن‌ در بارۀ جدول زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

وحید مژده، آگاه امور سیاسی در این باره گفت:این نشست بسیار مهم خواهد بود و در آن هم دربارۀ جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان صحبت می شود و هم اینکه از خاک افغانستان کشورهای دیگر تهدید نشوند  و در این باره دو گروه کاری نیز طالبان و امریکاییها تشکیل داده اند که این گروه‌ها نتیجه رایزنی های خود را به این نشست می‌برند.

احزاب سیاسی، می‌گویند که در نشست قطر پس از نهایی شدن توافق‌هایی که در گذشته شده اند، بعد از  آن  دومین نشست بین‌الافغانی برگزار خواهد شد و این نشست ادامه نشست مسکو خواهد بود.

تاکنون طالبان حاضر به گفت وگو با هیئت گفت وگوکنندۀ حکومت افغانستان نشده‌اند. دولت افغانستان برای رایزنی ها دربارۀ صلح افغانستان اعلام کرده است که جرگه مشورتی برگزار خواهد کرد و این جرگه پایان همین ماه درکابل برگزار خواهد شد.

ټیګونه

کمنټونه