تقدیر فرمانده ارتش امریکا از پاکستان در مبارزه با تروریسم همزمان با تشدید حملات در افغانستان

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

از یکسو جان نیکلسون فرمانده امریکایی  نیروهای ناتو مستقر درافغانستان که  به پاکستان سفر و با  آقای قمر باجوه فرمانده ارتش پاکستان به وزیرستان رفت  و آنجا   از نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم قدردانی کرد  از سوی دیگر حملات طالبان درافغانستان شدت یافته و همین دیروز در هلمند کندهار و کابل حملات شدیدی انجام شد شما این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

ببنید به نظر می رسد افغانستان دارد به سوی یک جنگ طولانی  و پایان نیافتنی  می رود اینکه  امریکا و  روسیه در افغانستان با هم  روبرو شدند  این باعث شد که  هر دو طرف به گروههای مختلف سلاح بدهند  مثلا روسیه به گروههای سلاح می دهند که به  ادعای این کشور می خواهند با داعش بجنگند  پاکستان هم  در این مساله با روسیه شریک است که می خواهد جلوی داعش را بگیرد. حملات سنگین  در کندهار و هلمند  و کابل بخشی از این  جنگ است ، ببنید در کندهار افراد امارات کشته شدند در حالیکه طالبان این کار را نمی کنند و این نشان می دهد که گروههای متفاوتی در افغانستان در حال جنگ هستند و قدرتهای جهانی  به وسیله این گروهها با یکدیگر به رقابت می پردازند و از کشورهای مختلف نیروهای جنگجو به این کشور اعزام شده اند. آقای اوباما در واپسین سخنرانی خود گفت که  چین و روسیه باهم هم نمی توانند با امریکا مقابله کنند این در حالیست که روسیه و چین دست به دست هم داده  می خواهند جلوی نفوذ امریکا در منطقه را بگیرند. اینکه امریکا می گوید اینها نمی توانند جلوی ما را بگیرند این در واقع نشان از بدبختی ما دارند که قدرتهای بزرگ  می خواهند جنگهای خود را در خاک افغانستان پی بگیرند.

س/

در باره حضور داعش درافغانستان  برخی از مقامات مسوول افغانستان از جمله  معاون پارلمان این کشور چندین دفعه گفته است که نیروهای داعش در هواپیماها و  هیلی کوپترهای خارجی نقل و انتقال داده می شوند  و رهبران داعش در کابل حضور دارند و با سفارتهای خارجی رفت و آمد می کنند. روسیه می گوید که گروه داعش علیه روسیه ساخته شده است تا  امنیت روسیه را به وسیله آن به خطر بیندازد بفرمایید که با وجود این مسایل شما  عامل اصلی گسترش جنگ در افغانستان را چه کسی می دانید ؟

پ/

ببنید در حال حاضر منافع قدرتهای مختلف در افغانستان به هم گره خورده است  و  این کشورها رقابتهای خود را در خاک افغانستان به پیش می برند به علاوه ، در خاک افغانستان به ویژه در هلمند  منابع غنی زیر زمینی زیادی وجود دارد و  برای  چپاول آن قدرتهای بزرگ نیاز به چنین فضای هرج و مرج دارند که اصلا معلوم نشود کدام کشور دارد منابع افغانستان را  می دزدد. در مجموع این جنگ که به ملت و د ولت افغانستان تحمیل شده است جنگ افغانها نیست  و قدرتهای مختلف درچهل سال گذشته بچه های زیادی در افغانستان زاییده اند و هر گاه بخواهند آنها را متحرک کرده و به نفع خود  از آنها استفاده می کنند. الان روسیه هم علنا اعلان کرد که ما نمی گزاریم امریکا به شکل داعش درافغانستان نفوذ  و گسترش پیدا کند . در این میان رهبران پاکستان هم برای خود سیاست مستقل ندارند  نمی توانند از خواسته امریکا سرپیچی کنند  چون امریکا اهرمهای زیادی فشار بر پاکستان دارند از سوی دیگر رهبران سیاسی و نظامی پاکستان هر کدام فقط به منافع شخصی می اندیشند و پاکستان یک سیاست منسجم خارجی برای خود ندارد این موضوع باعث ادامه جنگ و درگیری در افغانستان شده است.

س/

به نظر می رسد یک اجماع منطقه ای علیه هژمونی و استعمار امریکا در منطقه در حال شکل گیری است و این اجماع سعی می کند کشورهای منطقه را با خود همصدا کند. ظاهرا پاکستان هم  در این اجماع قرار دارد  ولی با توجه به اینکه پاکستان با امریکا هم روابط نزدیک دارد شما آینده پاکستان را در این میان چگونه ارزیابی می کنید ؟

پ/

ببنید همین که پاکستان یک سیاست خارجی و استراتژی خارجی ندارد این بذات خود باعث بدبختی ما می باشد . وقتی پاکستان با مشکل روبرو می شود به چین پناه می برد . و هم با امریکا و روسیه روابط دارد یعنی در واقع پاکستان می خواهد دو هندوانه را  با یک دست بردارد  این از بدبختی پاکستان است. ببنید مردم افغانستان خاطرات بدی از شوروی دارند و همیشه شوروی را به دیده یک دشمن نگاه کرده است و  از سوی دیگر امریکا را هم دوست ندارند  چون امریکا و پاکستان نمی گزارد افغانستان امنیت و ثبات را به خود ببنید و اداره های منظم داشته باشد.

س/

نظر شما در باره ارتش پآکستان چیست که در هفتاد سال گذشته  نقش مهمی در تعادلات و تحولات منطقه داشته است ؟

پ/

ببنید  تنها اداره ای که در پاکستان منظم است ارتش است غیر از آن هیچ اداره منظم نیست . از سوی دیگر  امریکا به حدی در پاکستان نفوذ دارد که  پاکستان نمی تواند بطور مستقل تصمیم بگیرد و علنا دوست و دشمن خود را اعلان کند. چنانکه آب رنگ خود را ندارد همانگونه پاکستان هم  از خود رنگ ندارد و هر کشور که فشار بیاورد و یا خوب پول بدهد و کمک بدهد پاکستان  به سوی آن می رود. در داخل سیاستمداران و دولت سیاسی هم نظم و تنظیم وجود ندارد  و هر کس برای منافع خود کار می کند و در مجموع ارتش ما یک جنبه تجاری به خود گرفته است و هر کس که پول بیشتری بدهد  برای آن کار می کند.

پایان.

 

 

Jan 11, 2017 17:00 Asia/Kabul
کمنټونه