• مصاحبه با آقای بسم الله خان کاکر دبیر کل حزب مردم در ایالت بلوچستان

اوضاع سیاسی پاکستان و انتخابات مجلس سنا و مجلس ملی این کشور

مصاحبه کننده : عاشق حسین طوری

س/

انتخابات مجلس سنا در پاکستان برگزار شد و امسال قرار است انتخابات مجلس ملی هم برگزار شود شما  این انتخابات و وضعیت سیاسی پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

پ/

این یک تجارت و معامله است. انتخابات مجلس سنا و ملی در افغانستان به یک بزنیس و تجارت بزرگ پولدارها در این کشور تبدیل شده است . اداره های بزرگ قانونگذاری و ساختن دولت در پاکستان در واقع شرکتهای بزرگ مالی هستند که کسانی که پول دارند به آنجا می روند و اگر کسی بدنبال پول کلان باشد  کرسی دولت و یا مجالس را بدست می آورد . حد اقل مجلس سنای پاکستان یک بازار پرسود و پر پول است که در برابر رد و بدل  میلیاردها روپیه  اعضای آن منتخب  می شود و اصلا احزاب بزرگ پول جمع می کنند تا برای خریدن  آراء از آن استفاده کنند. پنجاه میلیون و صد میلیون که چیزی نیست  در این تجارت حتی برای خریدن برخی از آراء تا یک میلیارد روپیه پول داده شده است و این یک تجارت و  بزنس بزرگ است در پاکستان که اسم آن را دموکراسی گذاشته اند. اینها هیچ برنامه برای کشور ندارند و اعضای این اداره ها بعد از بدست آوردن کرسی  تلاش می کنند با استفاده از کرسی خود چند برابر پولی را که مصرف کرده اند بدست بیاورند.

س/

اگر به قول شما این انتخابات به یک تجارت تبدیل شده است که مخالف اصول دموکراسی است  پس این سناتورها چه خدمتی می توانند به ملت خود بکنند؟

پ/

نه تنها در سنا  بلکه در مجالس ملی و ایالتی هم هیچ کاری برای ملت انجام نمی شود اعضای این مجالس ماشاء الله حقوق بالایی می گیرند و بعلاوه مثلا در ایالت بلوچستان ما دهها و صدها برنامه توسعه دیده ایم که فقط روی کاغذ مانده و در عمل اجرا نشده است و پول آن به جیب  این نمایندگان می رود.  اینجا اصلا این تصور از بین رفته است که کسی منتخب شود و به ملت خدمت کند. به همین خاطر خیلی از اداره های مربوط به وزارت کشور و خارجی در دست ارتش است  و یا در دست موسسه های امنیتی چون سیاستمداران جز  جمع کردن پول به هیچ چیزی نمی اندیشند و در سیاست داخلی و خارجی کشور هیچ نقشی ندارند.

س/

آیا یک ارگان و یا گروه و حزب مذهبی و سیاسی در پآکستان وجود دارد که عملکرد دولت و یا شوراها را زیر نظر داشته باشد و بدنبال اصلاح آن باشد؟

پ/

در میان گروهها و اداره ها وجود ندارد ، البته در میان ملت هم فقط تا حد احساس این امر وجود دارد و ملت احساس می کند که  در مجالس ملی سنا و ایالتی  به رای آنها بازی و تجارت می شود و ملت مانند گوسفندان هستند و کسی به آنها اهمیت نمی دهد.

س/

حزب مردم  پاکستان که یک زمانی محبوبترین حزب مردم پاکستان بود این حزب  در برابر این اوضاع چکار می کند ؟

پ/

عرض کنم که در گذشته این حزب یک دستورالعمل و یک هدف  داشت و سرچشمه قدرت را ملت می دانست  می گفت که اسلام دین ماست و سوشلزم اقتصاد ماست و دهقانان دستهای  ماست . اما الان این مسایل و یا حقوق بشر و حقوق ملت که  اسلام به آن تاکید می کند فقط تا کتابها باقی مانده است.   و من فکر نمی کنم که مانند ملا ها که فقط به مردم تبلیغ می کنند  و عمل نمی کنند احزاب سیاسی هم به دستورالعملهای خود عمل نمی کنند.  ببنید چند روز پیش یک تحقیق داشتیم که بیشترین افراد از  پاکستان به حج و عمره می روند و بیشترین مردم پاکستان به مساجد برای نماز می روند و برای تبلیغ می روند و بیشترین اجتماعات نماز جمعه در پاکستانست اما در صداقت و دیانت نوبت مردم پاکستان صد و بیست و ششم بود.  پس شما می توانید حدس بزنید که ما چقدر به خود و ملت و خدای خود فریب می دهیم.

س/

عوامل اصلی این وضعیت در پاکستان را چگونه ارزیابی می کنید چرا از ۷۰ سال پیش تغییر مثبت در پاکستان بوجود نمی آید ؟

پ/

ببنید وقتی بنیاد یک ساختمان کج و خراب باشد تا آخر دیوار کج می رود . ما یک شاعر داریم که خیلی حساس است می گوید که خیلی چیزها در دل ماست ولی نمی توانیم راست را بر زبان بیاوریم . در پاکستان کسی نمی تواند حرف راست بزند و اگر این کار را بکند خاین محسوب می شود. وقتی این کشور ساخته می شد همه گفتند که در واقع این هند نیست که تقسیم می شود بلکه این مسلمانان هستند که تقسیم می شوند هم اکنون ما دویست میلیون مسلمان در پاکستان دویست در بنگلا دیش و بیش از دویست  میلیون در هند زندگی می کنند. اما در آن زمان وقتی علماء این مسایل را اعلام می کردند کسی به آن توجه نمی کرد و  همه به حرف یک وکیل که از لندن آمده بود گوش دادند. منظور اینکه  در ساختن پاکستان قدرتهای دشمنان اسلام  دست داشتند و به این ترتیب کشوری به اسم اسلام ساخته شد که در آن بیشترین تذلیل و تحقیر در شان اسلام می شود و اسلام در آن بدنام می شود. و برای همه آشکار می شود که کشوری که به اسم اسلام ساخته شده است امروز چه بر سرجهان آورده است و چه کارهایی که در این کشور در ضدیت با اسلام انجام نمی شود.  تا امروز هم ما این جرات نداریم که باهم بشنیم  و فکر کنیم که چرا این کشور که به اسم اسلام ساخته شده است بر ضد اسلام مورد استفاده قرار می گیرد و اینکه آیا   ساختن این کشور و تقسیم  میلیونها مسلمان به سه بخش به نفع مسلمانان بود یا به ضرر آنها  و یا  اینکه ما برای دو میلیون و پانصد کشمیری تمام دویست مسلمان پاکستان و میلیونها مسلمان هند را به زحمت انداخته ایم. اصلا کسی نمی تواند حرف بزند چون اینها  فورا  برچسب  دشمنی پاکستان  و اسلام را بر شما می زنند این بزرگترین بدبختی است  و ما نمی توانیم راست بگوییم.

س/

 پاکستان که در داخل با مشکلات  مواجه است شما روابط این کشور را با سایر کشورها چگونه ارزیابی می کنید ؟

پ/

در حال حاضر تعداد کشورهای جهان  به بیش از دویست کشور می رسد و در این  میان ما یک دوست هم نداریم که با ما دوستی مخلصانه داشته باشد البته  دوستان اقتصادی زیاد داریم  و دوستانی که برای رسیدن به اهداف خود از پاکستان استفاده می کنند اما یک دوست مخلص در جهان اسلامی و غیر اسلامی نداریم .

س/

پاکستان چین و عربستان سعودی را بهترین دوستان خود می داند؟

پ/

همین کشورها ما را در لیست خاکستری انداختند  در لیستی که  پاکستان را برای سه ماه زیر نظر می گیرد که وضعیت خود را اصلاح کند. در حال حاضر چین از ما فقط استفاده اقتصادی می کند و هم اکنون طبق قانون جدید مردم چین از نظر قانونی می توانند در پاکستان زمین بخرند و هر روز هم می خرند. و اینجا ساختمان وخانه می سازد. و این خطرناکترین وضعیت برای پاکستان است. چین میلیاردها دلار در پاکستان سرمایه گذاری می کند   اسم گوادر و  بلوچستان برده می شود اما تمام پول در ایالت پنجاب هزینه می شود  اصلا چینی ها حاضر نشدند برای  مردم بلوچستان پروژه آب خوراکی بسازند و این کار را عربها انجام می دهند. و عمان می خواهد برای مردم بلوچستان پروژه تصفیه آبهای دریا را براه بیندازد ، در حالی که پروژه گوادر در اشتراک با چین ساخته می شود اما چین فقط به منافع خود می اندیشد و پول خود را در ایالت پنجاب هزینه می کند.

س/

 به لیست خاکستری اشاره کردید  در زمان رای گیری برای این لیست عربستان سعودی هم به پاکستان پشت کرد این در حالیست که این دو کشور روابط استراتژیک با پاکستان دارند و از چند  دهه  هزارها نیروی ارتش پاکستان در عربستان حضور دارند و چند روز پیش به قول سفیر عربستان در اسلام آباد ، ژنرال قمر باجوه اعلان کرد که می خواهد نیروهای خود را به عربستان  بفرستد. پس عربستان چگونه به پاکستان پشت کرده است ؟

پ/

همه اینها یک بازی اقتصادی و پولی است و ما هیچ دوست مخلصی در جهان نداریم هر کشور به اندازه منافع خود از ما استفاده می کند. پاکستان با مشکلات زیادی روبروست اصلا در مساله عربستان ، این کشور دولت را طرف خود نمی داند و تمام معاملات را با ارتش حل می کند. و ارتش هم به منافع خود می اندیشد.  اما باز هم یک اداره منسجم و منظم است  در حالی که سیاستمداران ما همه دزد و دغل باز هستند و شما دیدد که چگونه در رسیدن به  کرسی های سنا بازی پول راه انداخته اند وقتی که یک سناتور به وسیله دهها میلیون  روپیه به قدرت می رسد پر واضح است که در آینده بدنبال  جمع آوری پول است و  به فکر ملت نیست . بهرحال من گفتم که ما هیچ دوست نداریم . عربستان دوست ما نیست  با ایران و افغانستان هم مشکل داریم  با هند هم هم چنین.    

                         

 

 

 

 

 

ټیګونه

Mar 08, 2018 15:34 Asia/Kabul
کمنټونه