Dec 15, 2018 16:44 Asia/Kabul
  • مذاکرات امریکا و طالبان ترفندی برای خروج امریکا از افغانستان

یک دیپلمات پاکستانی مدعی شد مذاکرات امریکا و طالبان ترفندی برای خروج امریکا از افغانستان و تبدیل این کشور به کانون سازمان های تروریستی بین المللی همچون داعش می باشد.

به گزارش رادیو پشتو برونمرزی به نقل از  وبسایت خبری اوراسیا تایمز، حسین حقانی سفیر پیشین پاکستان در امریکا گفته ، اگر واشنگتن عجولانه افغانستان را ترک کند، تروریست های سراسر جهان به نیروهای تازه جذب شده خود حتی در آینده خواهند گفت که پابندی به اعتقادات افراطی مذهبی آن ها توانست بر توان ابر قدرت ها همچون شوروی پیشین و امریکا غلبه نماید. وی افزوده : به نظر می رسد برخی امریکایی ها بدون توجه به نتایج تصمیم خود صرفا و به صورت عجولانه در پی پایان دادن به جنگی طولانی مدت هستند.این ادعای حسین حقانی زمانی مطرح شد که رییس جمهور امریکا با ارسال نامه ای به نخست وزیر پاکستان یعنی عمران خان، خواهان کمک اسلام آباد در برقراری صلح در افغانستان شد. حسین حقانی در ادامه توضیح می دهد: امریکایی ها در دهه 1980 میلادی از جنگ افغان ها علیه شوروی حمایت کردند تا صرفا شوروی از افغانستان خارج شود و بعدها مجددا به جهت حملات تروریستی 11 سپتمبر به افغانستان بازگشتند.

حقانی یادآور می شود امریکایی ها هیچ گاه تمام نیروهای خود را برای نابود سازی طالبان و پناهگاه های امن آن ها در سرحد پاکستان به کار نگرفته اند. گزارش ها از فساد و آلودگی در سیاست های دولت افغانستان نشان می دهد آن ها به طوری که ادعا می کنند علیه تروریزم در سرزمین خود نمی جنگند و امریکایی ها نیز پس از هلاکت اسامه بن لادن و تضعیف القاعده دیگر دلیلی برای ادامه حضور در افغانستان نداشتند.

حسین حقانی که در حال حاضر مدیر موسسه هودسون با محوریت مسایل جنوب آسیا و آسیای مرکزی می باشد اظهار داشت: آمارها بر خلاف درک عمومی نشان می دهد متحدین افغان امریکا حجم بالایی را از هزینه های انسانی در جنگ خاصتاً در سال های اخیر پرداخت کرده اند. حداقل 28529 نیروی امنیتی افغانستان از سال 2015 به بعد کشته شده اند.

حسین حقانی در ادامه افزوده: نیروهای طالبان از دهه 1990 تاکنون چندین بار با امریکایی ها وارد مذاکره شده اند تا آن ها را فریب دهند. حقانی از نقش نماینده خاص رییس جمهور امریکا، زلمی خلیل زاد به حیث چهره ای که می تواند به سیاست های خیانت کارانه افغانستان جهت دهد، تمجید کرد اما یادآور شد حتی ممکن است خلیل زاد هم نتواند بر تفاوت در دیدگاه ها و تعهدات میان امریکا و طالبان فائق آید. ماموریت های نظامی باید صرفا بر مبنای دستیابی به اهداف باشد و اشتباه است که بگوییم چون امریکا 17 سال در افغانستان بوده، اکنون زمان ترک این کشور است. اگر شکست طالبان در میدان نبرد کار دشواری بوده، دلیل بر آن نیست که مذاکره با آن ها ساده تر به نظر آید. طالبان بازی بلند مدتی را شروع کرده و امیدوار است امریکایی ها پیش از تکمیل آموزش نیروهای افغان، افغانستان را ترک نمایند.

حسین حقانی که خواهان تداوم حضور امریکا در افغانستان است، اظهار می دارد امریکایی ها باید به یاد داشته باشند تروریزم بین المللی پایان نیافته و خروج امریکا از مناطق تروریست خیز همچون افغانستان، تنها فضایی غیر قابل کنترول ایجاد می کند که می تواند پایگاه تروریست های بین المللی همچون تکفیری های داعش شود.حقانی اظهار می دارد هرگونه حل و فصل اختلافات در افغانستان بایستی دربردارنده تضمین های محکمی باشد که خاک افغانستان و پاکستان به حیث پناهگاه و محل آموزش تروریست ها مورد استفاده قرار نگیرد.

کمنټونه