Sep 11, 2018 09:36 Asia/Kabul
  • ترامپ دادگاہ لاهه
    ترامپ دادگاہ لاهه

ترامپ دادگاہ لاهه را تهدید کرد؛ درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان تحقیق نکنید

تهیه و تنظیم : عاشق حسین طوری

ترامپ دادگاہ لاهه را تهدید کرد؛ درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان تحقیق نکنید

بگزارش رادیو پشتو، دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری امریکا تهدید کرده است در صورتیکه دیوان بین المللی جزا تحقیقات درباره جنایات جنگی امریکا در افغانستان را آغاز کند، موضع سختگیر علیه این نهاد بین المللی اتخاذ خواهد کرد.

در بخشی از پیش نویس متن سخنرانی جان بولتون که اژانس رویترز به آن دست یافته، آمده است: ایالات متحده از همه ابزارهای لازم برای دفاع و حفاظت از شهروندان خود و کشورهای همپیمانش استفاده خواهد کرد تا مانع از پیگرد و محاکمه «غیرقانونی» آنها توسط این دادگاہ نامشروع شود.

امریکا در این متن پیش نویس تهدید کرده است که در صورت آغاز تحقیق در مورد جنایت جنگی کارکنان و مأموران امنیتی این کشور در افغانستان، متقابلا با داگاہ بین المللی جزا مبارزه خواهد کرد.

به گزارش رویترز، در پیشنویس متن سخنرانی بولتون آمده است: ایالات متحده همواره کنار دوست و متحدش یعنی (رژیم)اسرائیل خواهد ایستاد. دولت ترمپ قاطعانه در برابر دادگاہ بین المللی جزا خواهد ایستاد اگر بخواهد دربارۀ اتهامات جنایات جنگی نیروهای امریکایی در افغانستان تحقیق کند. اگر چنین تحقیقاتی آغاز شود، دولت ترمپ مانع از ورود قضات این دادگاہ به خاک ایالات متحده خواهد شد و اموال و داراییهای آنها در سیستم مالی امریکا را تحریم و توقیف خواهد کرد.”

در متن بولتون آمده است: ما با دیوان بین المللی همکاری نکرده و هیچگونه کمکی به آنها نخواهیم کرد. ما با این دیوان همراه نخواهیم شد و میگذاریم تا خودش بمیرد، گرچه این دیوان با اقداماتی که کرده تاکنون هم مرده بوده است.

این درحالی است که نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان به جنایات جنگی بیشماری متهم شده اند.

******************             ******************

برخى اعضاى مجلس ملی افغانستان خواستار تجدید نظر بر پیمان امنیتى با امریکا شدند

بگزارش رادیو پشتو، برخى اعضاى مجلس ملی افغانستان، خواستار تجدید نظر در مورد پیمان امنیتى افغانستان با امریکا شده و گفتند که این پیمان، به جاى تامین امنیت و نظم، سبب افزایش ناامنى ها و جنگ در افغانستان شده است.

پیمان امنیتی افغانستان و امریکا، در تاریخ ۸ مہرماہ۱۳۹۳ بین نمایندگان دو کشور در کابل امضاء شد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور، در مراسم امضای این موافقتنامه گفته بود که این اقدام، براى ثبات و رفاه افغانستان و دفاع در مقابل خطراتی که ازناحیہ تروریستہا از خارج برای افغانستان ایجاد میگردد، صورت گرفته است.

به گفته وی، بر مبنای این توافقنامہ؛ اگر خاک افغانستان با خطر جدی مواجه شود، حکومت افغانستان درخواست کمک خواهد کرد و با امریکا به صورت مشترک علیه آن وارد اقدام می شود.

در نشست دیروز مجلس ملی، برخی نمایند گان گفتند که پیمان امنیتی با امریکا سبب دشمنی با کشورهای همسایه، افزایش نا امنی ها و جنگ در کشور شده است.

محی الدین مهدی نماینده مردم بغلان در مجلس ملی دراین مورد گفت: پیمان امنیتی با امریکا باید متضمن تامین امنیت و نظم باشد؛ اما این پیمان سبب افزایش نا امنی ها، جنگ و تلفات نیروهای دولتی و غیرنظامی شده است.

وی در ادامه افزود: پیمان امنیتی، سبب دشمنی کشورهای همسایه و منطقه با افغانستان شده است، کشورهای همسایه و منطقه به دلیلى در نا امنی هاى افغانستان دست دارند که می خواهند حضور امریکا در افغانستان را زیر سوال ببرند.

او بر تجدید نظر در مورد این پیمان تاکید کرد و گفت که افغان ها با امضاى این پیمان، امنیت و صلاحیت را از دست داده اند.

امان الله پیمان نماینده مردم بدخشان در این مجلس گفت: هر روز سرو صدا به درد نمی خورد، امریکا به مرگ و میر ما توجه ندارد، بیایید تا در مورد پیمان امنیتی تجدید نظر بکنیم.

الله گل مجاهد نماینده مردم کابل در مجلس ملی گفت: اگر می خواهید کشتار افغان ها پایان یابد، پیمان امنیتی با امریکا را لغو کنید.

شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار در مجلس ملی گفت با توجه به اینکه امریکا مطابق مواد پیمان امنیتی عمل نکرده و در میدان های جنگ، نیروهای امنیتی افغان را یاری نرسانده و جلو ورود مخالفین مسلح دولت افغانستان از خارج کشور و همچنان تجاوز آشکار همسایه ها را نگرفته، وظیفه و مکلفیت نمایند گان مردم است تا در مورد این پیمان تجدید نظر کنند.

محمد داوود کلکانی نماینده مردم کابل در مجلس ملی نیز نظرمشابه داشت و گفت که چندین بار مسئولان امنیتی به کمیسیون امور بین المللی دعوت شدند؛ اما در مورد چگونگى اجرای پیمان امنیتی با امریکا معلومات ارایه نکردند.

شماری از اعضای دیگر این مجلس  نیز خواهان لغو و یا تجدید نظر در مورد پیمان امنیتی با امریکا شدند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس ملی گفت که بازنگری پیمان مذکور، جزء صلاحیت های مجلس ملی است.

وی خطاب به اعضای مجلس افزود: اگر می خواهید پیمان امنیتی با امریکا مورد تجدید نظر قرار بگیرد، ده نفر به شکل کتبی در خواست کنید تا به کمیسیون مربوط ارسال شود که روی آن کار کند.

ابراهیمی گفت که وارد شدن این موضوع  در برنامہ کاری مجلس، نیاز به سند حقوقی دارد و اگر نمایند گان تقاضای وارد شدن آنرا به برمنامہ  کاری دارند، سند حقوقی مورد نظر را آماده کنند و به هیات اداری بسپارند.

******************             ******************

وضعیت امنیتی لوگر در شرق افغانستان وخیم شده است

بگزارش رادیو پشتو، اہالی لوگر می گویند که بخاطر سهل انگاری نیروهای امنیتی، دراین اواخر وضعیت امنیتی در این ولایت وخیم شده است، که در نتیجه مردم با مشکلات مواجه اند؛ اما نیروهای امنیتی این اظهارات را رد می کنند.

محمدقسیم خوشیوال عضو شورای ولایتی لوگر گفت که امسال دراین ولایت مشکلات امنیتی افزایش یافته؛ هر روز طالبان در امتداد بزرگراہ کابل – لوگر و یا راه های ارتباطی شہرستان ها با نیروهای امنیتی درگیر میشوند که درپی آن، راه ها برای چند ساعت برای تردد مردم مسدود می شود.

وی افزود: “۷۰ فیصد قلمرو این ولایت،  تحت حاکمیت  طالبان مسلح  قراردارند که قانون و نظام خود را اجرا می کنند و همچنان طالبان دراین اواخر، درپل علم مرکز این ولایت  قتل های هدفدار را نیز افزایش داده اند، که این وضعیت برای ما دیگر قابل قبول نیست.”

اجمل عضو نهاد مدنی لوگر نیز گفت که به سبب ناامنی ها اکثر مردم به کابل کوچ کرده اند.

برخی مردم دیگر لوگر نیزگفتند که به سبب بی توجہی مسؤولین امنیتی، وضعیت امنیتی دراین ولایت وخیم شده که باید توجه جدی به آن مبذول شود.

اما از جانب دیگر، مسؤولین امنیتی این اظهارات را رد می کنند.شاه پوراحمدزی سخنگوی فرماندہی  امنیتی لوگر، گفت که نیروهای امنیتی درتامین امنیت دراین ولایت، هیچگونه بی توجہی نکرده اند.

******************             ******************

شورای ولایتی سرپل میگوید،٣٠ تن از نیروهای امنیتی در ولایت سرپل کشته شده اند

بگزارش رادیو پشتو، محمد نور رحمانی رییس شورای ولایتی سرپل از کشتہ شدن ٣٠ تن از نیروهای امنیتی از جملہ  سربازان ارتش ملی، امنیت ملی و خیزش های مردمی در درگیری های این ولایت خبر میدهد.

به گفتۀ او شش دستگاہ تانک هاموی و چهار دستگاہ خودروی رنجر پلیس نیز به دست طالبان افتاده است.

رحمانی میگوید که در نبردهای ولایت سرپل به مردم غیر نظامی نیز آسیب رسیده است اما آمار تلفات آن روشن نیست.

فرماندہ پلیس ولایت سرپل با تایید سقوط منطقه بلغلی در مرکز سرپل میگوید تا کنون سه حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته و طی درگیری ها بیش از ۲۰ طالب کشته و ۲۰ طالب دیگر زخمی شده اند.

عبدالقیوم باقیزوی فرماندہ پلیس ولایت سرپل میگوید که به زودی نیروهای کمکی از مرکز به محل خواهد رسید و عملیات وسیع هوایی نیز صورت میگردد.

این در حالی است که طالبان پری شب پاسگاہ های نیروهای امنیتی ولایت سرپل را مورد حمله قرار دادند.گفته میشود که هم اکنون خط نبرد به سه کیلومتری مرکز شهر سرپل رسیده است.

******************             ******************

فرمانده ارتش پاکستان مجازات مرگ سیزده تروریست را امضا نمود

بگزارش رادیو پشتو به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه دان چاپ پاکستان ژنرال قمر جاوید باجوه فرمانده ارتش پاکستان حکم مجازات مرگ سیزده تروریست خطرناک را که از سوی دادگاه نظامی صادر گردیده بود، امضا نمود.این تروریستها در حملات علیه نیروهای ارتش، ادارات، ادارات آموزشی و مردم بیگناه دخیل بودند و مجموعا 201 نفر را به قتل رسانده بودند که 51 تن از آنان نیروهای امنیتی و 151 غیرنظامی بودند.همچنین در حملات تروریستی آنان 249 نفر زخمی شده بودند.این افراد در دادگاههای ویژه نظامی محاکمه شده اند.ناگفته نماند که در تاریخ 16 اوت نیز 15 تروریست به مجازات مرگ محکوم شده بودند.

 

ټیګونه

کمنټونه