• Kthehet jeta normale në lindje të Sirisë

  Kthehet jeta normale në lindje të Sirisë

  Tetor 15, 2018 15:20

  Me spastrimin e rajoneve lindore të Sirisë nga terroristët e ISIS, banorët e këtyre rajoneve për herë të parë pas 7 viteve, i janë kthyer jetës normale dhe kanë arritur të pranojnë programet e rrjetit kombëtar të Sirisë.

 • Barham Saleh: Iraku duhet të largohet nga tensionet

  Barham Saleh: Iraku duhet të largohet nga tensionet

  Tetor 15, 2018 15:02

  Presidenti i Irakut në takim me zv/sekretarin amerikan të shtetit, theksoi nevojën w mbajtjes larg të Bagdadit nga pasojat politike ndërkombëtare dhe nga tensionet rajonale, duke u përkushtuar vetëm në situatën e Irakut.

 • Irani, viktima më e madhe e armëve kimike

  Irani, viktima më e madhe e armëve kimike

  Tetor 15, 2018 14:52

  Ministri i mbrojtjes së Republikës Islamike të Iranit deklaroi se populli i Iranit është një prej viktimave më të mëdha të luftërave të pandershme dhe përdorimit të armëve kimike, armëve të ndaluara dhe llojeve të ndryshme të minave dhe bombave.

 • Kasemi: Irani dhe Afganistani kanë marrëdhënie të vjetra bilaterale

  Kasemi: Irani dhe Afganistani kanë marrëdhënie të vjetra bilaterale

  Tetor 15, 2018 14:38

  Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit deklaroi se Afganistani është një fqinjë i rëndësishëm për Republikën Islamike të Iranit dhe historia e lashtë e marrëdhënieve mes të dy vendeve bënë që të dy palët të kenë marrëdhënie serioze.

Ballkani

Kriza politike shqiptare zbarkon në Bruksel, Balla flet për rrëmujë dhe apelon Bashën

Kriza politike shqiptare zbarkon në Bruksel, Balla flet për rrëmujë dhe apelon Bashën

Kriza e brendshme politike shkon në Bruksel. Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, përmes një postimi në twitter, apelon kryetarin e Partisë Demokratike Basha që të tërheqë urdhrin për rrëmujë  që u ka dhënë deputetëve, që janë pjesë e delegacionit të Shqipërisë në mbledhjen e sotme të Parlamentit Europian.

Veseli: Opozita ka frikë nga zgjedhjet e reja

Veseli: Opozita ka frikë nga zgjedhjet e reja

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka akuzuar disa deputet që nuk po marrin pjesë në seancën e sotme, duke thënë se nuk do të tolerojë që disa persona të përcaktojnë fatin e Kuvendit, derisa i ka thënë deputetit të Nismës Socialdemokrate, Zafir Berishës që le t’ia bëjë opozitës katër votat për të shkuar në zgjedhje.

Liht: Ekonomikisht, Serbia më shumë bashkëpunon me Kosovën se me Rusinë

Liht: Ekonomikisht, Serbia më shumë bashkëpunon me Kosovën se me Rusinë

Serbia ka bashkëpunim ekonomik shumë më të madh me Kosovën se sa me Rusinë. Këto fakte mund të verifikohen me shifra.

Daçiq mendon se Kosova më nuk është e përkëdhelura e SHBA-së

Daçiq mendon se Kosova më nuk është e përkëdhelura e SHBA-së

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq thotë se nuk e di nëse është e saktë informata se SHBA-ta kanë ndërprerë komunikimin me ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.