Ballkani

 • Vuçiq: Serbia, e gatshme për kompromise të rënda me Kosovën

  Vuçiq: Serbia, e gatshme për kompromise të rënda me Kosovën

  Shtator 21, 2017 19:30

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se ndër tri prioritetet nacionale të Serbisë, është zgjidhja e problemeve politike me Kosovën.

 • Zgjerohet bashkëpunimi Iran-Greqi në transportin detar

  Zgjerohet bashkëpunimi Iran-Greqi në transportin detar

  Shtator 21, 2017 07:20

  Takimi i parë i përbashkët i ekspertëve të Republikës Islamike të Iranit dhe të Greqisë në fushën e transportit detar, u mbajt në qytetin bregdetar Piraeus të Greqisë.

 • Deputeti rus: Trump t’ia kthejë Kosovën Serbisë

  Deputeti rus: Trump t’ia kthejë Kosovën Serbisë

  Shtator 20, 2017 20:22

  Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Dumën ruse, Leonid Kalashnikov, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump dhe Perëndimit që “t’ia kthejë Kosovën Serbisë”.

 • Mogherini takoi Thaçin dhe Vuçiqin

  Mogherini takoi Thaçin dhe Vuçiqin

  Shtator 20, 2017 13:14

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, takoi të martën presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në margjina të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

 • 18 vjet nga themelimi i TMK-së, Kosova ende pa ushtri

  18 vjet nga themelimi i TMK-së, Kosova ende pa ushtri

  Shtator 19, 2017 09:56

  Pas Marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe transformimi i saj në Trupat Mbrojtëse të Kosovës.

 • Franca mbështet Forcën e Armatosur të Kosovës

  Franca mbështet Forcën e Armatosur të Kosovës

  Shtator 19, 2017 09:52

  Franca e përkrah Kosovën që ta ketë një forcë të armatosur, mirëpo insiston që procesi i krijimit të një force ushtarake të ndërmerret në kohën e duhur, duke marrë parasysh ndjeshmërinë e gjithë kosovarëve, në mënyrë që kjo forcë të jetë vërtet shumetnike dhe e pranuar nga të gjitha pjesët e shoqërisë.

 • Kosova e quan 'racist' dokumentarin e Serbisë në UNESCO

  Kosova e quan 'racist' dokumentarin e Serbisë në UNESCO

  Shtator 17, 2017 21:02

  Qeveria e Kosovës e vlerëson të ulët, racist dhe të paprecedent filmin dokumentar të qeverisë së Serbisë kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO.

 • S’ka guxim për konfiskim të pasurisë

  S’ka guxim për konfiskim të pasurisë

  Shtator 17, 2017 14:32

  Lufta ndaj pasurimit të paligjshëm është dhe duhet të jetë prioritet i Qeverisë së re të Kosovës, sepse është instrumenti më efektiv për të luftuar korrupsionin, thonë përfaqësues të shoqërisë civile, përderisa zyrtarë të qeverisë theksojnë se do ta rishikojnë legjislacionin për këtë çështje.

 • Vujiçiq: Deputetët serbë e kanë për obligim ta votojnë Ushtrinë e Kosovës

  Vujiçiq: Deputetët serbë e kanë për obligim ta votojnë Ushtrinë e Kosovës

  Shtator 17, 2017 13:57

  Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Slobodan M. Vujiçiq, ka thënë se “nuk ka asnjë dilemë se deputetët serbë së shpejti do të votojnë për krijimin e ushtrisë së Kosovës, përmes ndryshimeve kushtetuese, për çfarë edhe kanë marrë obligim kur si deputetë të Republikës së Kosovës kanë bërë betimin”.