Ballkani

 • Lista Serbe kundërshton taksën, mbështet rrëzimin e qeverisë

  Lista Serbe kundërshton taksën, mbështet rrëzimin e qeverisë

  Nëntor 09, 2018 18:18

  Lista Serbe, parti e komunitetit serb në Kosovë, vlerësoi se taksa që iu kanë vënë autoritetet kosovare prodhimeve të importuara nga Serbia, kërcënon mbijetesën e serbëve në Kosovë duke rritur çmimet e ushqimeve bazë.

 • Bërnabiq letër shteteve të botës: Prishtina po rrezikon rajonin

  Bërnabiq letër shteteve të botës: Prishtina po rrezikon rajonin

  Nëntor 08, 2018 18:31

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq kërkoi në mbledhjen e Qeverisë që sa më shpejt të përgatitet teksti i një letre të cilën ajo planifikon t’ua dërgojë gjithë homologëve të saj në botë, përmes së cilës do t’i paralajmërojë ata për rrezikimin e paqes dhe stabilitetit në rajon nga ana e Prishtinës.

 • Vuçiç: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terrorist

  Vuçiç: Për Thaçin jam dreq, për kroatët terrorist

  Nëntor 08, 2018 16:42

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiç theksoi sot në Helsinki, para se të fillojnë bisedimet e reja në Bruksel, se në marrëdhëniet me Prishtinën, “ata që po mendojnë për të treguar muskujt, duhet të marrin në konsideratë çmimin që duhet të paguajmë”.

 • Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

  Bosnja: Taksa e Kosovës në kundërshtim me parimet e tregtisë së lirë

  Nëntor 07, 2018 19:26

  Ministri i Jashtëm i Bosnjë dhe Hercegovinës, Igor Crnadak, tha të mërkurën se vendimi i Qeverisë së Kosovës për t'iu vënë taksë importeve nga Bosnja është në kundërshtim të plotë me parimet e tregtisë së lirë në rajon, si dhe me parimet e përgjithshme të marrëdhënieve rajonale.

 • Serbia në alarm: Rënie rekord e numrit të popullsisë

  Serbia në alarm: Rënie rekord e numrit të popullsisë

  Nëntor 06, 2018 19:55

  Prej 169 komunave në Serbi, vetëm gjashtë prej tyre në vitin 2017 kanë pasur një rritje pozitive natyrore – Novi Pazari, Bujanoci, Sjenica, Novi Sad, Presheva dhe Tutini.

 • Kurz skeptik për Ushtrinë e Kosovës dhe liberalizimin e vizave

  Kurz skeptik për Ushtrinë e Kosovës dhe liberalizimin e vizave

  Nëntor 06, 2018 14:16

  Kancelari austriak Sebastian Kurz është shprehur skeptik si për formimin e ushtrisë së Kosovës, e po ashtu edhe për liberalizimin e vizave.

 • Kurz: Rezultati i dialogut Kosovë-Serbi, bazë për perspektiven europiane

  Kurz: Rezultati i dialogut Kosovë-Serbi, bazë për perspektiven europiane

  Nëntor 06, 2018 14:15

  “Austria është vend mik, që i ka dhënë Kosovës mbështetje të vazhdueshme në të gjitha proceset e rëndësishme nëpër të cilat ka kaluar”, tha kryeministri Haradinaj në paraqitjen mediale, pas takimit me kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz, me të cilin ka biseduar rreth zhvillimeve politike në Kosovë dhe rajon.

 • Carla Del Ponte: Kosova një pikëpyetje, Haradinaj nuk e meriton postin e kryeministrit

  Carla Del Ponte: Kosova një pikëpyetje, Haradinaj nuk e meriton postin e kryeministrit

  Nëntor 05, 2018 10:01

  Carla Del Ponte, ish-kryeprokurorja e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë nga viti 1999-2007, në një intervistë ekskluzive për Ora News shprehet se ka ende shumë punë për të bërë sa i përket ndëshkimit të krimeve të luftës në ish-Jugosllavi.

 • Kryeministri dyshonte gabimisht, se Ilir Meta, mund të “vritej” në gjumë

  Kryeministri dyshonte gabimisht, se Ilir Meta, mund të “vritej” në gjumë

  Nëntor 05, 2018 09:58

  Kush mendonte se Ilir Meta ishte bërë alpinist, e kuptoi shpejt që gabohej. Kush gjykonte se Meta, do të vijonte nga Malet me blerim mbuluar, në malet me dëborë, të Veriut apo të Jugut të Shqipërisë, ka ngelur këto orë i zhgënjyer dhe me gisht në gojë.(pamje Meta duke ngjitur malet edhe me sinkron zhurmash e mesazhesh te Metës, shkurt)