Mar 18, 2019 20:44 Europe/Tirane
  • Forcat ajrore iraniane pajisen me raketat Shafak

Raketa Shafak që sapo ka kaluar testet e para të operimit do të integrohet së shpejti në Forcën Ajrore të ushtrisë iraniane.

Kjo raketë është e aftë të shkatërrojë objektiva strategjike brenda territorit të armikut.  Shafak është testuar me sukses në manovrat e fundit të kryera nga Forcat Ajrore të Iranit. Raketa Chafaq-12 me një distancë efektive prej 12 kilometrash është e aftë të shkatërrojë objektiva tokësore të tilla si sisteme të blinduara, artileri, instalime, radarë, llogore dhe fortifikime betoni.

 

Tags

Komente